Türkiye'nin en iyi haber sitesi

CHP'de yine hüsran

Kılıçdaroğlu yine kaybetti. CHP'de kurultay hesapları başladı. Kılıçdaroğlu'nun rakipleri Baykal ve İnce de Meclis'e girdi

Giriş Tarihi: 2.11.2015
CHP'de yine hüsran
1 Kasım seçimlerine iddialı projelerle giren CHP'de sonuçlar yine hüsrana yol açtı. CHP, 7 Haziran'da aldığı yüzde 24.95'lik oy oranını 25. 42'lik oranla 1 puan bile artıramadı. Vaatlerine toplumu inandıramayan CHP, HDP'den beklediği emanet oyların da ancak küçük bir bölümünü almayı başardı. Hayal kırıklığı yaratan sonuçların ardından CHP'de kurultay tartışmaları ilk günden başladı.

SARIGÜL YİNE SEÇİLEMEDİ

1 Kasım'da oy oranı beklentilerin altında kalan CHP'de, ilk sonuçlara göre İstanbul 2. Bölgeden aday olan Şişli eski belediye başkanı Mustafa Sarıgül yine seçilemedi. CHP, 2'nci bölgede 8 vekillik kazanırken 1. bölgede 11, 3'ncü bölgede de 9 vekillik kazandı.
Sonuçlar CHP'nin İstanbul'da 7 Haziran'da 28 olan milletvekili sayısını bu seçimde de koruduğunu ortaya koydu. CHP Ankara'da 1. bölgede oylarını korurken 2. bölgede 2 milletvekilliğini kaybetti.
CHP, Ankara'da ilk sonuçlara göre 11 milletvekili çıkardı. İzmir'de ise 1 ve 2'nci bölgelerden 7'şer milletvekili olmak üzere 14 vekillik kazanan CHP, oylarını yüzde 1 artırarak 7 Haziran'a göre 2 vekillik daha kazanmış oldu. 7 Haziran'da iki milletvekilliğini de HDP'ye kaptıran CHP, bu seçimde ise ilk sonuçlara göre bir milletvekilliğini geri aldı. Sonuçlara göre Kılıçdaroğlu'nun memleketi Tunceli'de Gürsel Erol Meclis'e girdi.

A TAKIMI MECLİS'TE
İlk sonuçlara göre Kılıçdaroğlu'nun A takımı büyük oranda milletvekili seçilerek TBMM'ye girdi. Buna göre İstanbul'da 1. bölgeden Şafak Pavey, Selin Sayek Böke, Gürsel Tekin, Bülent Tezcan, Akif Hamzaçebi, Sezgin Tanrıkulu, Sencer Ayata, Enis Berberoğlu, Mehmet Bekaroğlu, Engin Altay, Erdoğan Toprak, Haluk Koç, Veli Ağbaba, Tekin Bingöl, Faik Öztrak, Yakup Akkaya milletvekili seçildi.
İstanbul 3. Bölge 10. sıra adayı Seyhan Erdoğdu ise MYK'da seçilemeyen isim oldu. Ankara'da 1. Bölge 7'nci sıra adayı Bülent Kuşoğlu da milletvekili olan isimler arasında yer aldı.
Ankara'da Alevi oyları için konulan Ali Balkız da seçilemeyen isimler arasında yer aldı.
CHP'den seçilen isimler arasında geçen seçimlerin ardından Meclis Başkanlığı'na aday gösterilen Deniz Baykal ile geçen eylülde olağanüstü kurultayda Kılıçdaroğlu'na rakip olan Muharrem İnce de yer aldı.

6'NCI SEÇİMDE DE BAŞARISIZ

2010'da genel başkanlık koltuğuna oturan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, 2010'daki referandumla birlikte 6'ncı seçimini yaşamış oldu. Genel başkanlığı süresince 2011 yılında genel seçimler, 2014 yılında yerel seçimler ve Cumhurbaşkanlığı seçimi ile 2015 yılında iki genel seçim gören Kılıçdaroğlu döneminde CHP'nin aldığı oy oranı hayal kırıklığına yol açtı. 2011 yılında CHP'nin oy oranı yüzde 25.98, 2014 yerel seçimlerinde yüzde 26,3, 7 Haziran 2015 seçimlerinde yüzde 24.94 oranında oy almıştı.

'PARALEL' KAYBETTİRDİ
Aralarında Eren Erdem ve Mahmut Tanal'ın da bulunduğu bazı CHP'li vekillerin Paralel yapının sözcülüğüne soyunması da CHP'ye 'kaybettiren' nedenler arasında yer aldı. CHP yönetimi, 1 Kasım seçimlerinde HDP'ye giden emanet oyların geri geleceğini beklemesine rağmen bunda da umduğunu bulamadı.

CHP KAYNAMAYA BAŞLADI

Oyların artmaması, kurultay tartışmalarının da ilk günden başlamasına neden oldu.
CHP, 2014 ve 2015'te iki kez olağan kurultayını ertelemiş ancak geçen yıl yerel seçimler ve cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ardından olağanüstü kurultay gerçekleştirilmişti. Kılıçdaroğlu, bu kurultayda rakibi Muharrem İnce'ye karşı az bir farkla koltuğunu korumuştu.
CHP 1 Kasım seçimleri nedeniyle bu yıl yapılacak kurultayı ertelemişti. Kurultayın 2016'nın ilk aylarında yapılması bekleniyor.

KILIÇDAROĞLU: SORUMLULUĞUMUZ ARTTI
Seçim sonuçlarını değerlendiren Kılıçdaroğlu, "Muhalefet partileri oy kaybettiğinden dolayı bizim sorumluluğumuz çok daha fazla artmıştır" dedi. Milli iradeye saygılı olduklarını belirten Kılıçdaroğlu, "İstifa etmeyi düşünüyor musunuz?' soruna "Bizim zaten kurultay sürecimiz devam ediyor. Kurallar neyi gerektiriyorsa o kurallar aynen çalışır. Bizim oyumuz arttı ama kendimizi başarılı görmüyoruz. O çerçevede hareket edeceğiz" diye yanıt verdi.

CHP 35 İLDE VEKİL ÇIKARAMADI
CHP, 7 Haziran seçimlerine göre 35 ilde milletvekili sayısını korurken Mersin'de milletvekili sayısını 1 artırdı. 7 Haziran'da vekil çıkaramadığı Niğde'de de bu kez 1 milletvekilliği kazandı. CHP 35 ilde ise milletvekili çıkaramadı. Bu illeri Adıyaman, Ağrı, Bingöl, Bitlis, Çankırı, Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Gümüşhane, Hakkari, Kars, Kastamonu, Kırşehir, Kütahya, Kahramanmaraş, Mardin, Muş, Nevşehir, Rize, Siirt, Şanlıurfa, Van, Yozgat, Aksaray, Bayburt, Karaman, Kırıkkale, Batman, Şırnak, Iğdır, Karabük, Kilis, Osmaniye ve Düzce oluştururken, CHP 7 Haziran'da vekillik kazandığı Erzincan ve Bolu'da bu kez birer milletvekilliğini de kaybetti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
CHP'de yine hüsran
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN