Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Helikopterle taşındı

Diyarbakır, Siirt ve Bitlis'te oy pusulaları askeri helikopterle taşınarak yerleşim yerlerine götürüldü. Bölgede bazı sandıklar ise birleştirildi. Seçmen tüm tehditlere rağmen sandıkta iradesini ortaya koydu

Giriş Tarihi: 2.11.2015
Helikopterle taşındı
Güneydoğu'da seçim öncesi olayların yoğun olarak yaşandığı kentlerdeki okullarda, özel harekât polisleri zırhlı araçlarla önlem aldı. Türk Silahlı Kuvvetleri, milletvekili genel seçimlerinde vatandaşların oy kullanması için seçim ve sandık güvenliği kapsamında bazı yerleşim bölgelerine oy pusulalarını helikopterle götürdü.

PUSULALARA TAM KORUMA

Diyarbakır Jandarma Bölge Komutanlığı sorumluluk alanındaki Lice, Hani, Dicle ilçeleri için Diyarbakır Jandarma Hava Grup Komutanlığı'ndan havalanan askeri helikopterle, seçim görevlileri ve içinde oy pusulaları bulunan torbalar ilçe merkezlerinden alınarak, Lice'nin Üçdamlar, Tepe ve Kayacık mahalleleri, Hani'nin Topçular, Dicle'nin Yokuşlu mahallesine götürüldü.
Siirt'in Eruh ilçesi ve Bitlis'te de bazı yerleşim bölgelerine oy pusulaları helikopterle götürüldü. İl Jandarma Komutanlığı pistinde helikoptere alınan oy pusulaları ile 57 sandık görevlisinin, Bitlis merkez ile Hizan ilçesindeki köylere taşındığı belirtildi.
Şırnak'ta İsmet Paşa İlköğretim Okulunda sandıkların kurulduğu bazı sınıflarda camlara yapıştırılan HDP'ye ait pusula örneklerine vatandaşlar tepki gösterdi.
Diyarbakır'da seçmenin iradesini baskı altına almaya çalıştığı iddiasıyla 5 kişi gözaltına alındı.
Batman'da bir okuldaki sandık başkanı, seçmeni yönlendirdiği gerekçesiyle İl Seçim Kurulunca görevinden alındı.
Siirt'te vatandaşları sandık alanında yönlendirmeye çalıştığı iddiasıyla bir, mahallelerde yasa dışı yayın ve propaganda yaptığı gerekçesiyle 2 kişi yakalandı.

SANDIKLAR BİRLEŞTİRİLDİ

Mardin'de vatandaşları açık oy kullanmaya zorladığı iddiasıyla 3 kişi hakkında suç duyurusunda bulunuldu.
Terör örgütünün seçmeni tehdit ettiği bazı bölgelerde, oylar "taşımalı" olarak kullanıldı.
Ağrı Doğubayazıt ilçesi Yığınçal ve Kucak köylerindeki seçmenler, oylarını şehir merkezinde kullandı.
Mardin'in Nusaybin ilçesinde İlçe Seçim Kurulu'nca alınan kararla Yeni Şehir Mahallesi'ndeki Yavuz Selim İlkokulundaki 6 sandık, okulun çevresinde hendekler kazılması ve barikatlar kurulması nedeniyle aynı mahallede bulunan Süleyman Bölünmez Anadolu Lisesi'ne kuruldu.
Şırnak Cizre ilçesinde Cudi, Nur ve Sur mahallelerindeki sandıklar da başka okullara taşındı.

ARANAN 14 KİŞİ YAKALANDI
Doğu Anadolu Bölgesi'nde 26. Dönem Milletvekili Genel Seçimi için oy kullanma işlemi devam ederken, Van, Bitlis, Muş ve Hakkâri'de çeşitli asayiş olayları yaşandı.
Bitlis'te ağabeyinin kimliğiyle oy kullanmaya çalışan bir kişi gözaltına alındı.
Muş'ta farklı suçlardan aranan 14 kişi ile hakkında bir davada ifade vermeye gitmediği gerekçesiyle yakalama kararı bulunan eski Malazgirt Belediye Başkanı Mehmet Nuri Balcı gözaltına alındı.
Yüksekova'da terör örgütü PKK mensuplarınca kazılan hendek ve oluşturulan barikatlar nedeniyle sandıkların kurulamadığı beş okulda seçmenler, oylarını aynı mahalledeki farklı okullarda kullanıyor.

SANDIK BARBARLARI İŞBAŞINDA
Diyarbakır'ın Kayapınar ilçesinde yaşayan Ali Baytar (70), ailesiyle gittiği okulda tanımadığı bazı kişilerin seçmen kağıtlarını zorla alarak HDP adına oy kullandığını öne sürdü. Eşi Fatime, engelli oğulları İdris ve Musa ile Evliya Çelebi Ortaokuluna gittiklerini söyleyen Baytar, okulun kapısında 3 kişinin kendilerini durdurduğunu söyledi. Baytar, şahısların ısrarını oy kabinine kadar sürdürdüğünü, kabin başında elinden seçmen kâğıtlarının alınarak adlarına oy kullanıldığını belirtti. Baytar'ın, sandık başkanlığına başvurusu üzerine konuyla ilgili tutanak tutuldu.

IĞDIR'DA ÇİRKİN SALDIRI
Iğdır'da oy verme işlemini gözlemek amacıyla Karakuyu köyüne giden AK Parti Iğdır 1. sıra milletvekili adayı Nurettin Aras, "başkalarının yerine toplu oy kullanılmasına" yönelik itirazı üzerine beraberindeki partililerle taşlı sopalı saldırıya uğradı. Saldırıda, sandık kurulu başkanı ve bir kişi yaralandı, 5 araç da hasar gördü.

HDP'Lİ BAŞKAN GÖZALTINA ALINDI
Kırklareli'nde "Seçim Kanunu'na muhalefet ettiği ve görevli memura mukavemet gösterdiği" iddiasıyla HDP İl Başkanı Feyaz Şahin ile Kırklareli Üniversitesi Öğrenci Kültür Derneği (KÖKDER) Yönetim Kurulu Üyesi Adnan Kurt gözaltına alındı. İki isim ifadelerinden sonra serbest bırakıldı. Antalya'da oy pusulasının fotoğrafını çeken 21 kişi hakkında işlem yapıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Helikopterle taşındı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN