AK Parti 17 ilde tüm milletvekillerini aldı

Giriş Tarihi: 3.11.2015
AK Parti 17 ilde tüm milletvekillerini aldı
AK Parti'nin, Türkiye'nin hemen hemen bütün illerinde oy oranı yükselirken, milletvekili sayısını en fazla artırdığı il İstanbul oldu. AK Parti, İstanbul 1 ve 2. bölgelerde 2'şer, 3. bölgede 3 olmak üzere toplam 7 yeni milletvekilliği aldı. Böylece milletveki sayısı 46'ya yükseldi. AK Parti, Ankara'daki milletvekili sayısını 15'ten 16'ya çıkarırken, İzmir'deki 8 sandalyesini de korudu. 48 ilde milletvekili sayısını artıran AK Parti'nin, yeni dönemde parlamentoda 78 ilden temsilcisi bulunacak. AK Parti Aksaray, Bayburt, Çankırı, Düzce, Elazığ, Erzincan, Gümüşhane, Karabük, Karaman, Kastamonu, Kırıkkale, Kırşehir, Kilis, Kütahya, Nevşehir, Rize ve Yozgat adaylarının tamamını Meclis'e taşıdı, Hakkâri, Şırnak ve Tunceli'den ise milletvekili çıkaramadı. 7 Haziran'da milletvekili çıkaramadığı Ağrı ve Iğdır'dan ise birer sandalye aldı.

RİZE YİNE KALE OLDU

Rize'de AK Parti 153 bin 912 seçmenin oyunu aldı. Yüzde 75.71'lik bir oran yakalayan Rize, AK Parti'nin en fazla oy oranına sahip olduğu il oldu. 7 Haziran'da Rize, yüzde 66.39'luk oranla aynı unvanı almıştı. Rize'de eski başbakan Ahmet Mesut Yılmaz 41 bin 42 oy alarak Meclise gitmeyi başardı. CHP ise en son 38 yıl önce Rize'de milletvekili çıkarmıştı. Mersin'de ise 7 Haziran'da CHP'nin ardından 2'nci parti olan AK Parti, 1 Kasım'daysa eski Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan'ı aday gösterince oyunu yüzde 31.72'ye çıkartarak birinci oldu. vekil sayısını 3'ten 4'e çıkardı.

KATILIM 1 BUÇUK PUAN ARTTI
7 Haziran'da katılım yüzde 83.92 olurken, 1 Kasım'da bu oran yüzde 85.18'e çıktı. 12 Haziran 2011'deki seçimde ise katılım yüzde 83.16 idi. Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Sadi Güven, seçime katılımın oldukça yüksek olduğunu belirtirken, bunun demokrasi adına önemli bir kazanım olduğunu vurguladı.

YURTDIŞI OYLARI 3 MİLLETVEKİLLİĞİ GETİRDİ
Ak Parti yurtdışından gelen oyların Türkiye genelindeki oylara eklenmesiyle 3 milletvekilliği kazandı. Kırıkkale, Manisa ve Denizli'de, 2'si MHP'den, biri de CHP'den olmak üzere 3 milletvekilliği AK Parti'ye geçti. Daha önce Manisa'da 9 milletvekilinden 4'ünü AK Parti, 3'ünü CHP, 2'sini de MHP kazanmış görünmesine rağmen, yurtdışı oyların ilave edilmesiyle MHP'nin 1 milletvekili, AK Parti'ye geçti. Böylelikle Manisa'dan AK Parti 5, CHP 3, MHP de 1 milletvekili çıkarmış oldu. AA

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
AK Parti 17 ilde tüm milletvekillerini aldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN