Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Araç sorgulama uygulaması ile çalıntı araç sorgulama

Çalıntı araç sorgulama işlemlerinde e devlet üzerinden sunulan araç sorgulama hizmeti kullanılmalıdır. Araç sorgulama uygulaması detayları haberimizde.

Giriş Tarihi: 3.11.2015 10:49
Araç sorgulama uygulaması ile çalıntı araç sorgulama
Araçların çalıntı gibi durumların görülmesi, olası bir mağduriyetin önlenmesi için çok önemlidir. Bu açıdan kişilerin araç almadan önce çalıntı araç sorgulama gibi sorgulamalardan yararlanması ve bilgi alması gerekmektedir. Yapılacak online işlemler sayesinde herhangi bir ücret ödemeden çalıntı araç sorgulama yapılabildiği için kişilerin araç almadan önce çok kısa sürecek bu işlemleri yapması ve sonrasında aracı alma noktasında karar vermesi gerekmektedir.

Çalıntı araç sorgulama yapmadan alınan araçların çalıntı gibi durumlarının çıkması halinde mağdur duruma düşülecek ve konuyla ilgili herhangi bir hak da talep edilemeyecektir. Çalıntı aracın tespit edilmesi halinde, araç asıl sahibine teslim edilirken, çalıntı araç sorgulama yapmadan araç alan kişi de hem ücret ödemiş hem de araç alamamış durumda kalacaktır. Bu tür durumlarda aracı usulsüz olarak satan kişi ile aracı yeni alan kişi arasında mahkeme süreci başlatılabilir.

Çalıntı araç sorgulama işlemlerinde e devlet girişi yapılmalı ve e devlet üzerinden sunulan araç sorgulama hizmeti kullanılmalıdır. Ücretsiz olarak kullanımda olan çalıntı araç sorgulama sayesinde tüm araçlar için bilgi alınabilir. Araçların sadece plaka bilgisinin gerekli olduğu çalıntı araç sorgulama uygulamasında gerekli bilginin girilmesinin ardından sistem tarafından araç ile ilgili çalıntı açısından sorgulama yapılarak durum ekranda yayınlanacaktır.

Çalıntı araç sorgulama yapan kişiler de ekrandaki işlemler tamamlandıktan sonra yayınlanacak olan çalıntı araç sorgulama sonuç sayfası sayesinde araçlar için detaylı bilgileri görebilmektedir. Çalıntı araç sorgulama ile sadece çalıntı konusunda değil, araçların haciz, rehin gibi durumları hakkında da bilgi alınabilmektedir. Çalıntı araç sorgulama sonuç sayfasında araçların resmi bilgilerinin yanında ruhsat bilgileri de yayınlandığından dolayı ruhsat üzerinden de bir kontrol gerçekleştirilebilir. Bu bakımdan güvenli bir şekilde araç alım ve satım işlemlerini yapmak isteyenlerin çalıntı araç sorgulama gibi hizmetlerden yararlanması son derece önemlidir ve uygulamaların kullanılması yönünde resmi kurumlar tarafından sürekli çağrı da yapılmaktadır. Araç için yapılacak işlemler öncesinde sizler de mutlaka uygulamaları kullanmalısınız.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Araç sorgulama uygulaması ile çalıntı araç sorgulama
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN