Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Öz Yönetim'e sandık tokadı

HDP ve DBP tarafından ilan edilen sözde 'öz yönetim'lere seçmen sandıkta tepki gösterdi. HDP, Doğu'da 32 ilde yarım milyona yakın oyu kaybetti

'Öz Yönetim'e sandık tokadı
Doğu ve Güneydoğu'daki il ve ilçelerde, terör örgütü PKK'nın isteği ile yapılan "öz yönetim" ilanlarına, kazılan hendeklere, yaşanan çatışmalara halk sandıkta cevap verdi. HDP 7 Haziran seçimlerine göre Doğu'daki 32 ilden yarım milyona yakın oy kaybetti.

İBRE AK PARTİ'YE DÖNDÜ
Doğu ve Güneydoğu seçmeni, demokratik siyaset için HDP'ye verdiği oyu açılan hendekler ve özerklik ilanları nedeniyle geri alarak yüzünü AK Parti'ye döndü.
"Öz yönetim" ilan edilen birçok merkezde HDP ciddi oy kaybı yaşadı. Hendekler nedeniyle 5 defa sokağa çıkma yasağı ilan edilen Diyarbakır'ın Sur İlçesi'nde HDP'nin oyları yüzde 83.79'ten yüzde 75.71'e düştü.
Ağrı'nın Doğubeyazıt ilçesinde 7 Haziran seçimlerinde 48 bin 40 oyla yüzde 89.53 alan HDP, 1 Kasım seçimlerinde ise 41 bin 136 oy ile yüzde 84.92 oranını yakaladı.
Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde sözde "öz yönetim" ilanı öncesinde 37 bin 629 oy ile yüzde 89.37 oranına ulaşan HDP, 1 Kasım seçimlerinde önemli ölçüde düşüş yaşayıp 35 bin 539 oya geriledi.
HDP'nin Silvan'da oy yüzdesi ise 87.89 oldu.

DÜNYA ZAFERİ BÖYLE GÖRDÜ


BÖLGEDE OYLARI ERİDİ

7 Haziran seçimlerinde HDP Lice'de 14 bin 259 oy ile yüzde 96,08 oranını yakalarken, 1 Kasım seçimlerinde ise kesin olmayan sonuçlara göre Lice'de 13 bin 181 oy ile yüzde 95.82 oy aldı.
Muş'un Bulanık ilçesinde sözde "öz yönetim" ilanından önce gerçekleştirilen 7 Haziran seçimlerinden 36 bin 20 oy alan HDP, 1 Kasım seçiminde ise Bulanık ilçesinde 31 bin 501 oy alabildi.
Sözde "öz yönetim" ilanının yapıldığı bir başka merkez olan Muş'un Varto ilçesinde 7 Haziran seçimlerinde 16 bin 553 oy ile yüzde 93.63 oranına gelen HDP, 1 Kasım seçimlerinde ise 14 bin 680 oy ile yüzde 91.04'te kaldı.

BARAJI ZOR GEÇTİ

HDP'nin oyları 7 Haziran seçimlerine göre tüm illerde düştü. Sadece 22 ilde vekil sçıkarsa da hiçbir ilde oylarını artıramadı.
Geçen seçime göre yaklaşık 1 milyon oy kaybeden HDP, en büyük kaybı Doğu'daki 32 ilde yaşadı.
HDP, Bingöl'de yüzde 13.22, Ağrı'da yüzde 13,32, Kars'ta yüzde 12.24, Bitlis'te yüzde 12.11, Van'da yüzde 11.52 oy kaybetti.

BÜYÜKŞEHİRLERDE KİM NE KADAR OY ALDI?


HALK 'İSTİKRAR' DEDİ

Bölge halkının şiddete ve baskıya ses çıkartmayan HDP'yi cezalandırdığını vurgulayan AK Parti Diyarbakır Milletvekili Galip Ensarioğlu, "Halk özyönetim istemiyor. Şiddete, baskıya ve hendeklere ses çıkarmayanlara kızıyor. Doğu'da, Güneydoğu'da ve Türkiye'de istikrar istiyor. Kürtler aynı zamanda HDP'lilerin ülkenin geleceğine kast eden Paralel Yapı ile yaptıkları ittifakı da kabul etmiyor. Diyarbakır'da oylarımızı yükselttik. Ancak bu bizim gerçek oylarımız değil. Bölge halkına yapılan baskılar, kullanılan hileli oylar olmasaydı HDP o kadar oy da alamazdı" dedi.

SANDIKLAR PKK'DAN BÖYLE KORUNDU


PKK'YA YİNE MESAFE YOK

HDP, Demokratik Toplum Kongresi ile Demokratik Bölgeler Partisi eş başkanları ile dün bir araya geldi. Toplantı sonrası toplanan Merkez Yürütme Kurulu'nda ise PKK'nın terör saldırılarının seçime yansıması da değerlendirildi, "Son seçimde Türk solundan gelen oyları da kaybettik. Kürt seçmene daha sıkı tutunmalıyız" tespiti yapıldı. PKK ile ilişkilerde ise kamuoyunun işaret ettiği mesafenin konulması beklenmiyor.

YURTDIŞI OYLARI NASIL DAĞILDI?


BÖLGEDE HDP DİBE VURDU

HDP, özellikle 5 kentte dibe vurdu. 7 Haziran seçimlerine göre, Muş'ta yüzde 24, Bingöl'de yüzde 15, Van'da yüzde13, Ağrı'da yüzde 12, Kars'ta yüzde 12'lik bir düşüş yaşadı. Haziran seçimlerine göre 21 milletvekili kaybetti. 11 vekil az fark Meclis'e giremedi. Mersin'de 93 oyla, Tunceli'de de 168 oyla birer milletvekilini kaybetti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Öz Yönetim'e sandık tokadı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN