Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Umudun adı

DSP, MHP ve ANAP'lı koalisyonun Türkiye'yi 'derin krize' soktuğu 2001'de AK Parti, daha ilk dönemde umudun adresi olmayı başardı

Giriş Tarihi: 3.11.2015
Umudun adı
AK Parti adeta Türkiye'nin krizlerine karşı tüm ülkeye "umut' saçtı. AK Parti, DSP-MHP-ANAP koalisyon hükümetinin krize soktuğu Türkiye koşullarında 2001'de kuruldu. Parti'nin genel başkanı ise Recep Tayyip Erdoğan'dı.
AK Parti'ye ilk kapatma kararı 3 Kasım 2002 genel seçimlerinden önce 22 Ekim 2002'de verildi. Ancak Anayasa Mahkemesi 2003 yılı ocak ayında kapatma davasının gerekçesini kabul etmeyince AK Parti ilk seçimlere girmiş oldu.

DAHA ÜÇÜNCÜ AYINDA İKTİDAR OLDU: 15 aylık bir parti olarak 3 Kasım 2002 tarihinde yapılan seçimlerde geçerli oyların yüzde 34,3'ünü alarak rekor kırdı.
Siyasi yasaklı lideri Erdoğan, 9 Mart 2003'te Siirt'te yapılan seçimlerle milletvekili seçildi ve TBMM'ye girdi. Erdoğan'ın Başbakan seçilebilmesi için 58'inci hükümetin Başbakanı Abdullah Gül, dönemin Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'e istifasını sundu. 59'uncu hükumetin Başbakanı olan Erdoğan'la birlikte Türkiye'de, "kriz umutsuzluğu" da böylece yerini istikrara bıraktı.

22 BANKA BATTI, 100 MİLYAR DOLAR HORTUMLANDI: AK Parti öncesi koalisyon hükümümeti devletin borcunu 29 katrilyon TL arttırmıştı. Krizde 22 banka batmış, 47 milyar dolar hortumlanmıştı. Bankaların ülke ekonomisine toplam kaybı ise 100 milyar dolara ulaştı.
AK Parti iktidarı sonrasında ise 2004'te enflasyonda yeniden tek hane görüldü, hızlı büyüme gerçekleşti. Türk lirasından altı sıfır atıldı. Aynı yıl yapılan yerel seçimlerde AK Parti yüzde 41 oyla yeni bir rekor krdı.
Yine bu dönemde Avrupa Birliği müzakere süreci hızlandı. 80 yıllık Türk Ceza Kanunu gibi temel kanunlarda değişiklikler yapıldı.
Devlet Güvenlik Mahkemeleri de kaldırıldı.
Ayrıca, 3 Ekim 2005'te Lüksemburg'ta yapılan Hükümetlerarası Konferans (HAK) ile Türkiye resmen AB'ye katılım müzakerelerine başladı.

HORTUMA TEPKİ 'ANADOLU İHTİLALİ'
Halk 3 Kasım 2002'de eski siyaset tarzına, ekonomik krize tepki olarak AK Parti'yi ezici çoğunlukla tek başına iktidar yaptı. Öncesindeki tablo ise tam bir enkazdı. Dolar 1 gecede 670 bin TL'den 1 milyonu aştı. Gecelik faiz yüzde 6200'e kadar çıktı. TL'nin değeri yüzde 40 civarında düştü.

YARIN: 2007'DEKİ TARİHİ BAŞARININ PERDE ARKASI...

SEÇİM CAPSLERİ KIRIP GEÇİRDİ!

DÜNYA ZAFERİ BÖYLE GÖRDÜ

KAYBEDENLER KULÜBÜ

1 KASIM 2015 İL İL VEKİL SAYILARI

YURTDIŞI OYLARI NASIL DAĞILDI?


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Umudun adı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN