Türkiye'nin en iyi haber sitesi

AK Parti hep halkın birinci tercihi oldu

2002'den bugüne her seçimden galibiyetle çıkan AK Parti 2011'de yüzde 49.6 oy aldı. Gezi olayları, 17-25 Aralık darbe girişimlerinde ayakta kalmayı başaran AK Parti, 7 Haziran'da yüzde 41'e düşen oyunu 1 Kasım'da 8 puan artırmayı başardı

Giriş Tarihi: 5.11.2015
AK Parti hep halkın birinci tercihi oldu
Kurulduğu günden beri girdiği bütün seçimlerde çıtayı yukarılara taşıyan AK Parti, 2011'de yapılan genel seçimlerde kendi rekorunu kırdı. Türkiye'de üst üste oylarını artırarak iktidara gelen siyasi hareketler içerisinde zirveye çıkmaya başlayan AK Parti, yüzde 49.6 oy oranıyla her iki kişiden birinin tercihi oldu. 2011 sonrası yaşanan gerilimler AK Parti iktidarının düşürülmesine ortam hazırlamak için ülke içinde ve uluslararası arenada kullanıldı. 2010'da İsrail ablukası altındaki Gazze'ye insani yardım götürmek isteyen Mavi Marmara gemisine açılan ateş sonucu 9 sivil hayatını kaybetti. Saldırının ardından Türkiye- İsrail arasındaki gerilim, AK Parti karşıtı odakların çabalarını da körükledi.
AK PARTİ'NİN BAŞARISININ SIRLARI

DARBE GİRİŞİMLERİ TUTMADI
Recep Tayyip Erdoğan'ın sandıkla gönderilemeyeceği yönündeki kanaate sahip olan anlayışlar, her türlü sosyal ve siyasi olayı bir operasyona dönüştürmeye başladı. Taksim'deki Gezi Parkı'nda ağaçların kesilmesiyle başlayan tartışma toplumsal bir çatışmaya dönüştürülürken, unutulmayacak bir darbe girişimi olan 17-25 Aralık operasyonları yaşandı. 2014'te yapılacak yerel seçimlerde AK Parti'nin gücünü zayıflatarak ağustos ayındaki cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Erdoğan'dan ve siyasi hareketinden kurtulmak isteniyordu. Ancak yerel seçimlerde AK Parti yüzde 45 oy alırken Erdoğan, 10 Ağustos'ta yapılan ve ilk kez halkın belirlediği cumhurbaşkanlığı seçimlerinde, CHP ve MHP'nin başı çektiği 14 muhalefet partisinin çatı adayına karşı yüzde 51.8 oy aldı.
AK PARTİ'DEN YENİ ANAYASA HAMLESİ

DEMOKRASİ TARİHİNE GEÇTİ
AK Parti'nin kurucu lideri Erdoğan'dan, cumhurbaşkan olduktan sonra bayrağı en yakın yol arkadaşlarından Ahmet Davutoğlu devraldı. Yeni genel başkanla seçim maratonuna giren AK Parti, uluslararası kriz, bölgedeki çatışma, içerde yapılan tüm müdahalelere rağmen 7 Haziran'da sandıktan yine birinci olarak çıktı. 13 yıl geçmesine rağmen yüzde 40'ın üzerinde oy oranıyla en güçlü siyasi tercih olan AK Parti'nin tek başına iktidar için yeterli sayıya ulaşamaması, ülkeyi koalisyon arayışlarına itti. Yapılan görüşmelerden verim alınamayınca erken seçim kararı alındı. Yeni seçimde AK Parti'nin yara alarak küçüleceğini hesap eden medya, siyasi parti ve karanlık odakların oyunu boşa çıktı. 1 Kasım 2015 tarihinde yapılan seçimlerde yüzde 49.5 oy alarak dünya demokrasi tarihine geçti. 13.5 yıl boyunca oylarını artırarak tek başına iktidarda kalabilen parti, TBMM'deki 317 sandalyenin sahibi oldu.

- BİTTİ-


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
AK Parti hep halkın birinci tercihi oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN