PKK'nın nefesi kesildi

Giriş Tarihi: 8.11.2015
PKK'nın nefesi kesildi

TSK'nın çok ağır koşullarda 40 gün süren operasyonlarında, PKK'nın Türkiye-Kuzey Irak arası 2 taraflı kritik geçiş güzergâhı temizlenerek, örgütün hem yemek hem de nefes borusu sıkıldı

Türk Silahlı Kuvvetleri, bölücü terör örgütünün "kurtarılmış bölge" ilan etmeyi düşündüğü Buzul Dağı, İkiyaka Dağları ve Doski Vadisi'ni, 27 Eylül'de başlattığı ve Şehit Piyade Kurmay Yarbay İlker Çelikcan'ın adı verilen operasyonla teröristlerden temizleyerek, PKK'yı adeta "hem yemek hem de nefes borusunu sıkarak, nefes alamaz ve beslenemez" duruma getirdi.

İHA'LAR BULDU MEHMETÇİK VURDU
PKK'nın sözde "Cilo eyaleti"nin kilidini oluşturan Doski Vadisi ve güneyindeki bölgeyi kontrol eden İkiyakalar ve Oramar Tepe bölgesindeki teröristleri etkisiz hale getirmek, mağara, sığınak, barınak ve erzak depolarını tahrip etmek ve de Dağlıca ile Yeşiltaş'ta bulunan üst bölgelerine ikmal ve intikal yollarını patlayıcılardan temizleyerek ikmal sürekliliğini sağlamak maksadıyla başlatılan operasyon kapsamında, 5 Kasım Perşembe günü Oramar Tepe bölgesi tam olarak kontrol altına alındı. 3 safhada planlanan operasyonunu birinci evresinde Doski Vadisi ve çevresinin bölücü terör örgütü mensuplarından temizlenmesi, ikinci evrede İkiyakalar Dağı bölgesinin kontrol altına alınması, yol araması ve ikmalin yapılması, son evrede de Oramar Tepe ve uzanımının kontrol altına alınması planlandı. İnsansız hava araçları (İHA) ve insanlı keşif uçaklarıyla (İKU) sürekli keşif gözetleme yapıldı, hazırlanan hedef listeleri ile Oramar Tepe ve civarı yoğun bir şekilde ateş altına alındı ve komando birliklerininin Oramar Tepe'nin 500 metre yakınına kadar sızması sağlandı.

5-10 METREDEN YAKIN TEMAS...

Operasyonda bölücü terör örgütü mensupları ile güvenlik güçlerinin mevzileri arasındaki mesafe 160 metreye kadar düşerken, 5-10 metre mesafeden el bombalarının kullanıldığı temasların yaşandığı, aralıklarla çatışmaların devam ettiği öğrenildi. Örgüt lideri Murat Karayılan'ın 18 Ekim 2015'te telsizle talimat vermesinin ardından tecrit edilen teröristleri kurtarmak maksadıyla Irak'ın kuzeyinden bölgeye gönderilen takviye bölücü terör örgütü mensupları da hava kuvvetleri tarafından, istedikleri yerlere varamadan etkisiz hale getirildi.

2 KOMANDO TUGAYI KATILDI

Operasyonla bölücü terör örgütünün Irak'ın kuzeyinden Türkiye'ye geçiş yaptığı, Türkiye'de gerçekleştirdiği saldırılardan sonra güvenli kaçış yolu olarak kullandığı, kırsal ile şehir bağlantısını tesis ettiği ve örgüt üzerinde psikolojik etkisi çok yüksek olan İkiyakalar, Doski Vadisi ve Oramar Tepe bölgeleri teröristlerden arındırıldı. Güvenlik kaynakları, bu bölgenin temizlenmesiyle "PKK'nın Türkiye ve Kuzey Irak arasında 2 taraflı çok kritik geçiş güzergâhı, yani PKK'nın hem yemek hem de nefes borusu iyice sıkılmış, adeta nefes alamaz ve beslenemez duruma getirilmiştir. Türkiye içindeki teröristler, KCK yapılanması ve YDG-H unsurları bu durumun ortaya çıkmasıyla büyük bir çöküntü yaşamışlardır" değerlendirmesinde bulundu. 2 komando tugayı ve özel kuvvetlere ait birliklerin görev aldığı operasyonlar sıcaklığın gece sıfırın altında 15 dereceye düştüğü, 3 bin 500 metreye varan sarp vadi ve kayalıklardan oluşan bölgede 40 gün sürdürüldü. Helikopterler kullanılarak birliklerin 2-3 günlük sürelerle ikmali ve yer değiştirilmesi yapıldı. Hava Kuvvetlerinin de müşterek katıldığı harekatta, 119 PKK'lı ölü ele geçirildi. Dağlıca ile civar köy ve mezralarda yaşayan vatandaşlar da operasyonlardan duydukları rahat ve memnuniyeti bölgeyi ziyaret eden askerlerle paylaşıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
PKK'nın nefesi kesildi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN