Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İade gerekçesi: Eksik soruşturma

Giriş Tarihi: 9.11.2015
İade gerekçesi: Eksik soruşturma
Hrant Dink cinayetinde 25 kamu görevlisi hakkında hazırlanan iddianameyi, başsavcılığın onaylamama gerekçeleri ortaya çıktı. 2007'de meydana gelen cinayete ilişkin açılan ana dava dışında ikinci bir iddianame hazırlanmıştı. Soruşturmayı yürüten İstanbul Cumhuriyet Savcısı Gökalp Kökçü'nün hazırladığı iddianame, 2 kez iade edilerek onaylanmamıştı. Başsavcılığın iade gerekçeleri özetle şöyle:

'DURUMLARI DEĞİŞEBİLİR'
"Delillerin tamamının toplanması, örgüt kapsamı içindeki tüm şüphelilerin tespit edilmesi, leh ve aleyhlerindeki tüm deliller toplandıktan sonra sonuca bağlanması gerekir. Sonradan toplanacak deliller, şüphelilerin durumunu değiştirebilir.
Bazı şüphelilerle ilgili yeterli delil olmadığı halde, suçla irtibat ve illiyet bağı kurulması hakkaniyete uygun düşmez.
Ogün Samast'a yardımcı, gözlemci ve takipçi olduğu düşünülen jandarma görevlileriyle ilgili evrak, soruşturma dosyasından ayrıldı.
Başsavcılık makamı ile istişare edilmeden yakalama ve gözaltı kararı alındı.
Kararlar basına yansıtıldı. 20 Ekim'de tamamlanan iddianame, başsavcılığın bilgisi ve onayı olmadan, basın aracılığıyla kamuoyuna duyuruldu.
Bu haliyle soruşturmanın tarafsız ve gizliliğe riayet edilir şekilde yürütülmediği kanaatine varıldı. İddianame, eksik soruşturma nedeniyle iade edildi."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İade gerekçesi: Eksik soruşturma
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN