17 Kasım’da toplanıyor

Genel Kurulu’nun 17 Kasım’da toplanması ve milletvekillerinin yemin etmesi bekleniyor. Yeni yasama döneminin gündemine ise yeni anayasa ve başkanlık sistemi tartışmaları damgasını vuracak.

Giriş Tarihi: 10.11.2015 11:56
Meclis 17 Kasım’da toplanıyor

'te milletvekillerinin kayıt işlemleri devam ediyor. Mazbatalarını alan vekiller Meclis'te kayıt işlemlerini yaptırıyor. Milletvekili altın kaplama rozet isterse 100 TL ödeyecek. Altın olan milletvekili rozeti ise günlük kur dikkate alınarak satılacak

Yemin töreninden önce milletvekili odaları için kura çekilecek. Halkla İlişkiler Binasında milletvekili oda tahsisleri Geçici Başkanlık Divanı huzurunda kura çekmek suretiyle gerçekleştirilecek.

Meclis Genel Kurulu 1 Kasım'da yapılan 26'ncı Dönem milletvekili genel seçimine ilişkin kesin sonuçların Yüksek Seçim Kurulunca Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumu kanallarında ilanını takip eden 5'inci gün saat 15.00'te toplanacak. 26. Dönem milletvekillerinin 17 Kasım'da yemin ederek göreve başlaması bekleniyor.

BAYKAL TEKRAR MECLİSİ AÇACAK

CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal 5 ay sonra tekrar Meclis'i açacak. Baykal en yaşlı milletvekili olarak Geçici Başkanlık görevini yapacak ve Meclis'i açacak.

Yasama döneminin birinci birleşiminin ilk oturumundan başlayarak Başkan seçilinceye kadar, en yaşlı milletvekili, Geçici Başkanlık görevini yapacak. İkinci derecede en yaşlı üye, Başkan vekilliği görevini yerine getirecek. En genç altı milletvekili de geçici olarak kâtip üyelik yapacak.

MECLİS BAŞKANI SEÇİMİ 22 KASIM'DA

Meclis Başkanı seçiminin 22 Kasım'da yapılması bekleniyor. TBMM Başkanı seçimi turlarının aynı günde tamamlanması planlanıyor.

TBMM Başkan adayları, Meclis üyeleri içinden, milletvekili genel seçimlerinden sonra Meclis'in toplandığı günden itibaren beş gün içinde Başkanlık Divanı'na bildirilecek. Başkan seçimi gizli oyla yapılacak.

İlk iki oylamada üye tamsayısının 2/3'ünün (367), üçüncü oylamada üye tamsayısının salt çoğunluğunun oyu (276) aranacak. Üçüncü oylamada salt çoğunluk sağlanamazsa bu oylamada en çok oy alan iki aday için dördüncü oylama yapılacak.

Dördüncü oylamada en çok oy alan üye Başkan seçilecek. 317 milletvekiline sahip AKP adayının 3. turda seçileceği ifade ediliyor.

28 KASIM'DA GÜVENOYLAMASI

18 Kasım'da hükümetin kurulması, 23 Kasım'da hükümet programının okunması, 26 Kasım'da görüşmelerin yapılması ve 28 Kasım'da güven oylamasının yapılması bekleniyor.

Başkanlık, 276 milletvekili güvensizlik oyu kullandığı takdirde, Bakanlar Kuruluna güvensizlik oyu verildiğini, aksi halde Bakanlar Kurulunun güvenoyu aldığını açıklayacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Meclis 17 Kasım’da toplanıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN