Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kilit görüşme

Giriş Tarihi: 11.11.2015 21:02
Kilit görüşme

G20 Zirvesi'nde Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Putin'in görüşmesi kapsamında iki ülke arasındaki enerji sorunlarının da çözülebileceği belirtildi.

Antalya'da 15-16 Kasım tarihlerinde gerçekleştirilecek G20 Zirvesi'nin en çok merak edilen konularından biri de devlet başkanlarının ikili görüşmelerinde gündeme gelecek konular. Uluslararası Enerji Ekonomisi Birliği (IAEE) Başkanı Gürkan Kumbaroğlu'na göre Türkiye ve Rusya arasında özellikle enerji alanında yaşanan tıkanıklık Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında gerçekleşecek görüşmeyle giderilebilir.

Türkiye'nin ev sahipliğinde gerçekleşecek zirvenin 'güçlü sürdürülebilir ve dengeli büyümeye ulaşmak amacıyla kapsayıcılık, yatırımlar ve uygulama' ana başlıklarında ilerleyeceğini belirten Prof. Dr. Kumbaroğlu, devlet başkanlarının ikili görüşmelerinde çok daha farklı konuların gündeme gelebileceğini söyledi.

Son dönemlerde Türkiye ve Rusya'nın dış politika ve enerji başta olmak üzere çeşitli konularda farklılaştığının görüldüğünü anlatan Prof. Dr. Kumbaroğlu, "Rusya ile doğalgaz konusunda tahkimlik olduk. Türk Akımı projesinde işlerin kilitlendiği bir noktadayız ve nükleer santralin yapımıyla ilgili halen bazı belirsizlikler var" dedi.

"Erdoğan ve Putin görüşmesi tüm sorunları çözebilir"

Tüm bu sıkıntıların sadece en üst düzeyde atılacak adımla çözülebileceği vurgusunda bulunan Prof. Dr. Kumbaroğlu, şöyle devam etti:

"İşin bürokratik kısımlarında gelinecek son noktaya gelindi. Bundan sonraki süreçte kilidi sadece iki ismin görüşmesi açabilir. Antalya'da Erdoğan ve Putin'in muhtemel görüşmesini bu çerçevede değerlendirmek gerekiyor. Türkiye'nin Rusya'ya muhtaç olduğu düşüncesine kapılmak doğru değil. Bizim onlara olduğumuz kadar onların da bize ihtiyacı var. Rusya'nın hem en büyük müşterilerinden biriyiz hem de Avrupa'ya satmak istedikleri gazın en önemli ticaret ayağı konumundayız. Ülkelerin birbirleriyle ilişkilerinde duygusallık olmaz. Ulusal çıkarlar ve ekonomik faydalar her zaman önde olmalıdır. Türkiye ve Rusya'nın ortak bir noktaya varabileceğine inanıyorum. Eğer görüşmeden anlaşma çıkarsa her iki ülke için de uzun vadeli çok büyük kazanımlar söz konusu olur."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kilit görüşme
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN