Türkiye'nin en iyi haber sitesi

O rapora sert tepki

Giriş Tarihi: 11.11.2015
O rapora sert tepki

AB İlerleme Raporu'nda yanlış ifadeler bulunduğunu belirten Çelik, PKK'ya yakın çevrelerin siyasi dilinden etkilenme olduğunu söyledi

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, MKYK toplantısının ardından, AB İlerleme Raporu'na ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu:

YANLIŞ İFADE:
Türkiye'nin daha ileri bir demokrasiye ulaşması için yapılan tüm eleştirileri dikkate alırız, tüm önerileri de inceleriz. Raporda, "Çatışma ortamının bitmesi" diye bir cümle kullanılıyor. Bu fevkalede yanlış bir cümle. Çatışma demek, meşru devlet otoritesinin olmadığı yerlerde iki terör örgütünün ya da iki çetenin ya da etnik grubun birbiriyle bir iç savaş görüntüsüne girmesi demek. Burada PKK'ya yakın çevrelerin siyasi dilinden etkilenme var. Burada çatışma değil, terörle mücadele var. Meşru güvenlik güçlerimize, hukukumuza, siyaset alanımıza, vatandaşlarımızın hayatına tehdit oluşturan terör örgütüne yönelik yürüttüğümüz bir mücadele var. Bunu Suriye için kullanabilirler. Kendi halkını katleden bir rejimdir, orası için kullanabilirler ama Türkiye için çatışma ortamı ifadesinin kullanılması yanlıştır.

KARDEŞLİK SÜRECİ:
Türkiye'deki sürecin adı "barış süreci" değil, milli birlik ve kardeşlik süreci. Bu arada AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Hansjörg Haber ise raporun açıklanmasının seçim süreci dikkate alınarak ertelenmiş olmasını, yerinde bir karar olarak niteledi.

'KABUL EDİLMESİ MÜMKÜN DEĞİL'

AB Bakanlığı da rapora ilişkin, "İlk kez halk oyuyla doğrudan seçilen Sayın Cumhurbaşkanımızın, anayasanın kendisine verdiği yetkileri kullanmasına ilişkin değerlendirmelerin kabul edilmesi mümkün değildir" açıklamasını yaptı.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
O rapora sert tepki
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN