Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Serhildan planı bozuldu

Giriş Tarihi: 11.11.2015
Serhildan planı bozuldu

Terör örgütü PKK'nın 4 il ve 28 ilçede beli kırıldı, yüzde 70'i bölgeden temizlendi. Ayaklanma çağrısı ise halktan beklenen karşılığı bulmadı

Terör örgütü PKK'nın talimatıyla DBP'li belediyelerin 4 il ve 28 ilçede ilan ettiği sözde "özyönetim" ve YDG-H yapılanması üzerinden başlatılan "serhildan" (ayaklanma) planları havadan ve karadan düzenlenen operasyonlarla bozguna uğratıldı. Stratejik ilçelerde cephanelik olarak kullanılan 100 ayrı nokta temizlendi. El yapımı patlayıcılarla tuzaklanmış bombalı hendekler imha edildi. Örgütün planlarına sözcülük yapan DBP'li 80'i aşkın yönetici gözaltına alındı. Örgütün bölge ve alan sorumlularının da aralarında bulunduğu çok sayıda terörist etkisiz hale getirilirken, terör örgütünün bölgedeki silahlı hâkimiyeti yüzde 70 kırıldı.
HAİN TUZAĞA 'YASAL' TAŞERON: Güvenlik birimleri 27 Temmuz'dan itibaren PKK/KCK terör örgütünün Doğu ve Güneydoğu'daki sinsi ve kanlı tuzaklarına karşı başlatılan kapsamlı operasyonları raporlaştırdı. Raporda örgütün "özyönetim" adı altında Cizre, Nusaybin, Yüksekova, Varto ve Bismil ekseninde hayata geçirmek istediği ayaklanma provalarını kısa süre içinde DBP'li belediyeler aracılığıyla 4 il (Diyarbakır, Şırnak, Hakkari, Van) ve 28 ilçeye yaydığına dikkat çekildi. Çatışma bölgeleri olan Irak ve Suriye üzerinden içeri sızan silahlı militanların bu ilçelerdeki örgüte ait hücre evlerine yerleşip sokakta eylem yapan YDG-H üyelerini harekete geçirdiği kaydedildi.
HAİNLER KUŞATILDI: Örgütün hedef seçtiği ilçe ve mahallelerde belediye araçları yardımıyla hendekler kazdığı, buralara EYP ile tuzaklanmış bombalar kurduğu saptandı. Güvenlik güçlerine yönelik saldırılar başlatan örgüt, diğer yandan da vatandaşın sosyal hayatını bitirme noktasına getirdiğine vurgu yapıldı. Bölgede devlet hâkimiyetinin kalmadığı mesajı vermek isteyen örgüte yönelik kapsamlı operasyon için düğmeye basıldı. 22 Temmuz'dan itibaren başlatılan operasyonlarla örgütün eleman ve lojistik destek giriş çıkışlarının yapıldığı noktalar bir bir kapatıldı.
100 NOKTAYA CEPHANELİK BASKINI: Bombalı hendekler uzmanı ekipler tarafından tek tek temizlenirken, iş makineleri yardımıyla da hendeklerin üstü kapatıldı. Örgütün silah, bomba ve mermi cephaneliğine dönüştürdüğü 90'ı aşkın hücre evi havadan İHA'ların da desteği ile tespit edilerek, baskın düzenlendi. Ele geçirilen mühimmatlara el konuldu. Ayrıca Doğubeyazıt Güngören Köyü, Varto Güllüce Mezrası, Bitlis Yukarıölek Köyü ve Nusaybin Dağiçi Köyü Bagok Mekii'ndeki sözde "şehitlikler" yıkıldı.
TERÖRİSTLER ETKSİZ HALE GETİRİLDİ: Operasyonlarda terör örgütünün gençlik yapılanmasını da organize eden çok sayıda terörist öldürüldü. Yaralı ve sağ olarak ele geçirilenler ise adli işlemlerinin ardından çıkarıldıkları mahkemelerce cezaevine gönderildi. Yine örgütün hain planı doğrultusunda ilçe, mahalle ve köylerde "özyönetim" ilan eden Demokratik Bölgeler Partisi'ne (DPB) üye belediye başkanı, yardımcıları ve parti yöneticilerinin de aralarında bulunduğu 86 kişi hakkında gözaltı kararı çıkarıldı. Yakalanan bu isimlerden 25'i "Devletin birliğini ve ülkenin bütünlüğünü bozmak" suçundan tutuklanırken, 26'sı ise adli kontrol uygulanması koşuluyla serbest bırakıldı. Yapılan 4 aylık çalışma sonucunda 4 il ve 28 ilçede örgüt unsurlarının yüzde 70'i temizlendi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Serhildan planı bozuldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN