Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Onlar konuşacak

Giriş Tarihi: 12.11.2015
Onlar konuşacak

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, 25 Aralık kumpas davasında 'müşteki' sıfatıyla adı geçen Erdoğan, Akdoğan ve Fidan'ın bilgisine başvurulması için Ankara Ağır Ceza Mahkemesi'ne talimat yazdı

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, Paralel Devlet Yapılanması'nın "takipsizlikle sonuçlanan 25 Aralık soruşturmasında usulsüzlükler yaptığı ve şüphelilere kumpas kurduğu" iddiasıyla aralarında Fetullah Gülen'in de bulunduğu 69 sanık hakkındaki dava kapsamında, "müşteki" sıfatıyla yer alan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan ile MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın ifadelerine başvurulması için Ankara Ağır Ceza Mahkemesi'ne talimat yazdı.

TEBLİGAT GÖNDERİLDİ

Mahkeme, davanın iddianamesinin kabulünün ardından duruşmaya ilişkin taraflara tebligat göndermeye başladı. Tutuksuz sanıklar ile İstanbul ilinde ikamet eden müştekiler için duruşma gününe çağrı için tebligat yapan mahkeme heyeti, dava kapsamında yer alan ancak İstanbul dışında ikamet eden müştekilerinc Mahkeme heyeti, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Yardımcısı Akdoğan, MİT Müsteşarı Fidan, Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit ve Kamu Başdenetçisi (Ombudsman) Nihat Ömeroğlu'nun "müşteki" sıfatıyla ifadelerine başvurulması için Nöbetçi Ankara Ağır Ceza Mahkemesi'ne talimat yazdı. Heyet, talimat yazısında, müştekilerin ifadeleri ile davaya katılıp katılmayacaklarının sorulmasını ve düzenlenecek duruşma tutanağının mahkemelerine gönderilmesini istedi.

CEZA İSTEMLERİ VE DAVA SÜRECİ
İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili İsmail Uçar tarafından hazırlanan iddianamede, Fetullah Gülen, Sinan Dursun, eski emniyet müdürleri Yakup Saygılı, Kazım Aksoy ve Hamza Tosun'un da aralarında bulunduğu 69 sanık hakkında "cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'ni ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs" suçundan ağırlaştırılmış müebbet, şüpheli iki polis hakkında da "terör örgütüne üye olmak" suçundan 7,5 ila 15'er yıla kadar hapis cezası isteniyor. İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, 19 Ekim'de Paralel Devlet Yapılanması'nın "takipsizlikle sonuçlanan 25 Aralık soruşturmasında "kumpas kurduğu" iddiasıyla 69 sanık hakkındaki iddianameyi kabul etmişti.

MAĞDUR OLARAK YER ALIYORLAR
İddianamede, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit, MİT Müsteşarı Hakan Fidan, Kamu Başdenetçisi (Ombudsman) Nihat Ömeroğlu, Bilal Erdoğan, Berat Albayrak ve Serhat Albayrak "müşteki", Başbakan Ahmet Davutoğlu ile bazı bakan ve milletvekillerinin de aralarında bulunduğu 27 kişi "mağdur" sıfatıyla yer alıyor.

GÜLEN HAKKINDA 52 YILA KADAR HAPİS TALEBİ
İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili İsmail Uçar tarafından hazırlanan iddianamede FETÖ lideri Fetullah Gülen ve Sinan Dursun "FETÖ/ PDY silahlı terör örgütünü kurmak ve yönetmek"le suçlanıyor. Gülenç ve Dursun hakkında, gizli kalması gereken devlete ait bilgileri siyasal casusluk maksadıyla elde etmek" suçundan 22.5 ila 30 yıl olmak üzere toplam 37 yıl 6 ay ila 52 yıl 6 ay arasında değişen oranlarda hapis cezasına çarptırılması talep ediliyor.

DURUŞMALAR OCAKTA YAPILACAK
Dava kapsamında FETÖ lideri sanık Gülen ve iki numaralı sanık Sinan Dursun'un yokluğunda tutuklanmasına hükmeden mahkeme heyeti, her iki sanık hakkında ayrıca kırmızı bülten çıkarılması talebinde bulundu. Heyet, duruşmaların 6, 7, 8 ve 11 Ocak 2016'da yapılmasına karar verdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Onlar konuşacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN