Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hürriyet Cumhurbaşkanı'na hakaret etmeye devam ediyor!

Giriş Tarihi: 13.11.2015 16:03 Güncelleme Tarihi: 13.11.2015 18:20
Hürriyet Cumhurbaşkanı'na hakaret etmeye devam ediyor!

Hürriyet gazetesinin internet sitesindeki Kelebek ekinde bugün ‘13’üncü Cuma uğursuzluğunun 13 sebebi‘ başlıklı bir haber yayınlanmış ve içerikte Leonardo da Vinci’nin ‘Son akşam yemeği‘ tablosuna Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın tavuk yerken çekilmiş bir fotoğrafını monte edilmişti. Hürriyet bu görselle ilgili açıklama yaparak, özür diledi. Sürekli olarak Cumhurbaşkanı’na hakaret eden ve itibarsızlaştırmaya çalışan Hürriyet, bu tür operasyonlardan sonra özür dileyerek aklanmaya çalışmayı bir alışkanlık haline getirdi.

Konuyla ilgili 2 çalışanının görevine son verdiğini belirten Hürriyet, "Yapılan, vahim bir hatadır. Ortaya çıkan bu durumdan dolayı Sayın Cumhurbaşkanı'ndan özür diliyoruz." dedi.


İŞTE HÜRRİYET'İN O AÇIKLAMASI;

Gazetemizin internet sayfasında bugün öğle saatlerinde yayımlanan bir içerikte, Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ı da gösteren ve hiçbir şekilde kabul edilmesi mümkün olmayan bir görsel malzemeye yer verildiği üzüntüyle tespit edilmiştir.


Bu durum fark edilir edilmez söz konusu içerik yayından kaldırılmıştır.

Yürütülen süratli incelemenin sonunda bir dikkatsizlik sonucu meydana geldiği anlaşılan bu hatada sorumluluğu tespit edilen editör ile metnin hazırlandığı dijital yan yayınlar bölümünün başında bulunan içerik müdürünün görevine son verilmiştir.

Yapılan, vahim bir hatadır. Ortaya çıkan bu durumdan dolayı Sayın Cumhurbaşkanı'ndan özür diliyoruz.

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, Hürriyet Gazetesi'nde yer alan "13 Cuma uğursuzluğunun 13 sebebi" başlıklı haberde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın fotoğrafına yer verilmesine ilişkin "Türkiye Cumhuriyeti Devletinin başındaki ismin böyle çirkin ve karalayıcı bir mizansenin içinde gösterilmesi kabul edilebilir bir durum değildir. Bunun adı gazetecilik değil nefret suçudur" dedi.

HÜRRİYET'TEN ALGI ANKETİ

"BUNUN ADI NEFRET SUÇUDUR"

Akdoğan, "Türkiye Cumhuriyeti Devletinin başındaki ismin böyle çirkin ve karalayıcı bir mizansenin içinde gösterilmesi kabul edilebilir bir durum değildir. Bunun adı gazetecilik değil nefret suçudur. Kin ve nefret tohumu ekmeyi adet edinen bir zihniyetin sürekli ve farklı şekillerde kendisini dışa vurması Türk gazeteciliği açısından çok büyük talihsizliktir. İçindeki kini yansıtmaktan kendisini alamayan bu anlayışın Sayın Cumhurbaşkanımıza verebileceği bir zarar yoktur, bunlar ancak kendilerine zarar verirler" ifadesini kullandı.

HÜRRİYET 28 ŞUBAT HABERCİLİĞİNE TEKRAR BAŞLADI

Basın özgürlüğü ve basın ahlakının bir arada olması gerektiğini her zaman söylediğini hatırlatan Başbakan Yardımcısı Akdoğan, "Ahlaki hassasiyetlerini kaybeden bir anlayışın kin ve nefretini özgürlük maskesi altında yansıtması basın etiği açısından da büyük bir sorundur" dedi.

"ÖZÜR DİLEMİŞTİR ANCAK..."

Başbakan Yardımcısı Akdoğan, "Gazete özür dilemiştir ancak bu saldırgan ve hakaretamiz zihniyetin bu kadar kolay ve fütursuz bir şekilde kendisini dışa vurması üzerinde durulması gereken bir konudur" değerlendirmesini yaptı.

"KENDİ KÜLTÜRENE BU KADAR YABANCI OLAN..."

Bu haberin Müslümanların kutsal günü olan Cuma'yı da farklı bir şekilde yansıtan ve halkın manevi hassasiyetlerini hiçe saydığını ifade eden Akdoğan, "Bizim kültürümüzde ne Cuma uğursuzluk getiren bir gündür, ne de 13 sayısının böyle bir anlamı vardır. Kendi kültürüne yabancı olan anlayışın, bu milletin Cumhurbaşkanına bu tür çirkin yakıştırmalarda bulunması da hiç şaşırtıcı değildir. Sürekli kutuplaşmadan dem vuranların nefret suçu anlamına gelen bu tür yayınlara karşı hassasiyet göstermesi gerekir" diye konuştu.

"AHLAKİ HASSASİYETİNİ KAYBEDEN..."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hürriyet Cumhurbaşkanı'na hakaret etmeye devam ediyor!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN