Savcılıktan, 2014 LYS soruşturması

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, 2014 LYS için soruşturma açtı. Türkiye 3'üncüsü olan Fethullah Gülen adlı öğrencinin sonuç belgesi ihbar sayıldı

Giriş Tarihi: 13.11.2015
Savcılıktan, 2014 LYS soruşturması
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca, 2014 Lisans Yerleştirme Sınavı'nda (LYS) usulsüzlük iddialarına ilişkin soruşturma başlatıldı. KPSS'deki usulsüzlük soruşturmasını yürüten Cumhuriyet Savcısı Yücel Erkman, Fetullah Gülen'in akrabası olan ve aynı adı taşıyan İzmir Yamanlar Koleji öğrencisi Fethullah Gülen'in Türkiye 3'üncüsü olduğu 2014 LYS'de "güçlü usulsüzlük şüpheleri" bulunması üzerine soruşturma talimatı verdi.

2016 LYS BAŞVURULARI NE ZAMAN BAŞLIYOR?

SORULAR KPSS ŞÜPHELİLERİNE
Savcı Erkman'ın, bir avukatın attığı "Sayın savcım, örgüt lideri tespit edilmiş. HTS kayıtlarıyla uğraşmayın. Belki iddianameye yardımcı oluruz" tweeti ve paylaştığı Fethullah Gülen isimli öğrencinin LYS sonuç belgesini de ihbar kabul ettiği öğrenildi. 2014 LYS sonuçlarına göre derece yapan dershanelerin isimlerini paylaşan "Örgüt şeması hazır" ve "Sayın savcım, burada tüm soruları doğru cevaplayan bir FEM Dershanesi öğrencisi var. Dikkatinizi çekebilir" tweetlerinin de ihbar kabul edildiği belirtildi. KPSS'deki usulsüzlük soruşturması kapsamında geçen hafta ÖSYM Soru Hazırlama Birimi'nden biri kadın 3 kişi tutuklanmıştı. Bu kişilerin, 2014 LYS sorularını, Gülen grubunun itibar kazanması için KPSS'deki usulsüzlük iddialarına ilişkin soruşturmada adı geçen "örgüt yöneticilerine" ilettikleri ileri sürülüyor. Öğrenci Gülen'in, o dönemde devam ettiği eğitim kurumunun ortağının da KPSS'deki usulsüzlük soruşturması zanlısı, "Paralel Yapı'nın eğitim imamı" denilen Y.R. olduğu iddia ediliyor. Y.R.'nin ayrıca, usulsüzlük iddiaları üzerine soruşturulan "2012 Avukatlar İçin Adli Yargı Hâkim ve Savcı Adaylığı Yarışma Sınavı" şüphelileri ve geçen hafta tutuklanan ÖSYM çalışanlarıyla bağlantılı olduğu öne sürülüyor. Söz konusu sınavla ilgili ÖSYM'nin de soruşturma başlattığı öğrenildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Savcılıktan, 2014 LYS soruşturması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN