Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türkiye'nin 2023 hedefine tam destek veriyorum

Japonya Başbakanı Shinzo Abe, sadece Sabaha konuştu:

Giriş Tarihi: 13.11.2015
Türkiye'nin 2023 hedefine tam destek veriyorum
Soru: Öncelikle bu ziyaretinizden neler beklediğinizi sormak istiyoruz. Türkiye ile Japonya arasındaki 125 yıllık dostluk ilişkilerini esas alarak, gelecekteki plan ve beklentilerinizin neler olduğunu öğrenebilir miyiz? Türkiye'de nükleer santral projesi başta olmak üzere, büyük altyapı projelerinden akademik ve kültürel değişimlere kadar geniş alanlarda çeşitli projelerden söz etmek mümkün. Bu konularla ilgili somut fikir ve düşüncelerinizi alabilir miyiz?
Abe:
Bu yıl, 1890 yılında Japonya açıklarında meydana gelen Ertuğrul Fırkateyni kazasının 125. yıldönümü ve 1985 yılında Tahran'da mahsur kalan Japonların kurtarılarak Türkiye'ye getirilmesinin de 30. yıldönümü olması dolayısıyla kutlanması gereken bir yıldır.
Bu özel yılda, geçen ay Japonya'da Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan ile verimli bir görüşme gerçekleştirdik. Ardından henüz bir ay geçmeden, bu kez ben Başbakan olarak Türkiye'yi üçüncü defa ziyaret ediyor olmaktan büyük memnuniyet duyuyorum. Yakın ilişkiler tesis etmiş liderlerin karşılıklı ziyaretleri yoluyla Japonya ve Türkiye arasındaki ilişkilerin atılım yaparak gelişeceği kanaatindeyim.

İŞTE DÜNYAYI YÖNETEN G20 ÜLKELERİ

Bu defaki Türkiye ziyaretim sırasında, İstanbul'da Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan ile gerçekleşecek görüşmede çeşitli konularda görüş alışverişinde bulunacağım. Ayrıca Japon iş dünyasının liderlerinin de katılımıyla gerçekleşecek 'Türkiye- Japonya İş Forumu'na Başbakan Sayın Davutoğlu ile birlikte katılacağız. İki ülkenin lider girişimcilerinin bir araya gelerek, ekonomi ve yatırım ilişkilerinin güçlendirilmesine ilişkin fikir alışverişinde bulunmaları öngörülen bu forumun, Japonya ve Türkiye arasındaki ekonomik ilişkilerin daha da yaygınlaştırılmasına vesile olmasını temenni ederim.
Japonya, Sinop'ta kurulacak Nükleer Santral başta olmak üzere, İzmit Körfez Köprüsü gibi Türkiye'nin simgesi olacak büyük altyapı projelerine etkin biçimde işbirliği sağlamaktadır. Bundan sonra, Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. kuruluş yıldönümü olan 2023 yılına yönelik olarak, köprü, elektrik santrali, hastane, hızlı tren hattı ve iletişim uydusu gibi Türkiye'nin kalkınması bakımından öncelikli pek çok projeye Japon girişimcilerin teknolojileriyle katkıda bulunmalarını temenni ediyorum.

Antalya-g20-zirvesine-hazir"> ANTALYA G20 ZİRVESİ'NE HAZIR!

Ayıca, Ertuğrul Fırakteyni kazası ile Tahran'da mahsur kalan Japonların kurtarılarak Türkiye'ye getirilmesini konu alan Japon-Türk ortak yapımı sinema filmi "Ertuğrul 1890"ın tanıtım etkinliğine katılarak iki ülkenin dostluk ve işbirliği ilişkilerini daha da güçlendirmek arzusundayım.
Filmde de ifade edildiği üzere, denizde uzatılan yardım eline müteşekkir olan Türkiye bu iyiliğe doksan beş yıl sonra gökyüzünde karşılık vermiştir. Ayrıca, son yıllarda Büyük Doğu Japonya Depremi ve Türkiye'deki Van Depreminde karşılıklı özverili yardımlar yapılmıştır. İki ülke halkları arasındaki derin dostluk bağı temelinde, Japonya ile Türkiye arasındaki dostluk ve işbirliği ilişkilerinin giderek daha da gelişeceğine inanıyorum.

DÜNYANIN GÖZÜ G20 LİDERLER ZİRVESİ'NDE


İstanbul Belediyesi, benim memleketim olan Shimonoseki ile tesis etmiş olduğu kardeş şehir ilişkisini kırk yıldan bu yana sürdürmektedir. Shimonoseki Belediyesi'nin teknik desteği ve Türklerin çabasıyla İstanbul'da kurulan Baltalimanı Japon Bahçesinin, bu defa her iki tarafın gayretleriyle güzelleştirilip, yenilenmesi vesilesiyle düzenlenecek açılış törenine katılacak olmaktan büyük mutluluk duyuyorum.
İki ülke arasındaki kültürel ve sosyal etkileşimin gücü yalnız Baltalimanı Japon Bahçesi örneğiyle sınırlı değildir. Bu yıl hem Japon hem de Türk vatandaşlarının Nobel ödülü almaları, iki ülkenin bilim ve teknolojide sahip oldukları yüksek düzeyin göstergesidir. Halihazırda görüşmeleri sürdürülmekte olan Türk Japon Bilim ve Teknoloji Üniversitesi'nin Türkiye'de kurulması suretiyle, ülkelerimiz arasındaki akademik değişimin ve geleceği emanet edeceğimiz genç nesillere yönelik değişim programlarının daha da güçlendirilmesini temenni ediyorum.

ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye'nin 2023 hedefine tam destek veriyorum
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN