Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Unutulmayacak zirve

Giriş Tarihi: 14.11.2015
Unutulmayacak zirve
Cumhurbaşkanı Erdoğan Antalya'da düzenlenece k olan G20 Zirvesi'nin önemini anlattı:

İnanıyorum ki Antalya Zirvesi'nin sonuç bildirgesi dolu dolu olacak. Geleceğe yönelik G20'lere de o bir yol haritası çizecektir

Misafirlerimiz, öncekilerden çok daha farklı bir zemin ve mekanı bulacak. Unutamayacakları bir Antalya Zirvesi'ni yaşayacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Mabeyn Köşkü'nde Anadolu Ajansı (AA) Türkiye Haberleri Yayın Yönetmeni Hasan Öymez'in sorularını yanıtladı. G20'nin dünyada ekonomik bileşenlerin bir araya geldiği bir forum olduğunu ama bunun dışında iklim değişikliği ve terörizm gibi farklı konularında masaya yatırıldığını belirten Erdoğan'ın açıklamalarından satırbaşları şöyle:
ÖNCEKİLERDEN ÇOK FARKLI: Önemli bir hazırlık döneminden geçtik ve başarılı bir yapılanma oldu. Gerek ev sahibi olarak bizler, gerekse misafirlerimiz, kalacakları mekanlar itibarıyla olsun, yapacakları görüşme mahalleri itibarıyla olsun, inanıyorum ki bundan önce yapılanlardan çok daha farklı bir zemini, mekanı burada bulacaklar ve unutamayacakları bir Antalya Zirvesi'ni yaşayacaklar diye düşünüyorum.
70'İ AŞKIN TOPLANTI YAPILDI: 20 ülke ve çeşitli uluslararası kuruluşlar katıldığında 35 grup zirvede bir araya geliyor.6 açılım grubu içerisinde iş adamları grubu var, emek dediğimiz sendikalar grubu var, STK'lar grubu var, Genç 20 diye ifade ettiğimiz grup var, B20 var. Bizim dönemde buna ilave ettiğimiz grup da Kadın 20 (W20). 6 grubun da kendi içinde bazı açılımları var. Tarım, enerjiyi içeren birçok başlık çalışmaların içine konuldu. Bugüne kadar yapılan G20 toplantılarının bu noktada en verimli, en hareketli, en çalışkanı.
YOL HARİTASI: W20 ilklerden biri. Enerji, KOBİ'ler, gıda güvenliği ve iklim değişikliği konuları da ele alınacak. Uluslararası terörizm konusu bir çalışma yemeğinde gündeme getirilecek. İnanıyorum ki Antalya Zirvesi'nin sonuç bildirgesi dolu dolu bir sonuç bildirgesi olacak ve bundan sonraki G20'lerde de buraya çok atıfta bulunulacaktır. "Antalya Zirvesi'nde alınan karar" veyahut da "Antalya Zirvesi'nde belirlendiği gibi"' şeklinde atıfta bulunmak suretiyle geleceğe yönelik G20'lere de o bir yol haritası çizecektir.
İSLAMİ FİNANS: Her G20'nin kendine has bazı başlıkları var. Türkiye'nin başlıkları "Kapsayıcılık", "Yatırım" ve "Uygulama." Gençlik, kadınlar, KOBİ'ler kapsayıcılık içine alandı. Kimseyi dışlamıyorsunuz. Çünkü gelir gruplarını burada masaya yatırdık. Az gelişmiş ülkeler, gelişmekte olan ülkeler önem arz ediyor. Gelişmiş ülkelerin bu noktada o diğer gelir gruplarına karşı duruşunu kapsayıcılık içerisinde ele almış bulunuyoruz. Yatırımlar noktasında, altyapı yatırımları önem arz ediyor. 2030'a kadar gerçeklemesi gereken yatırımlar için ramak 80 trilyon dolar ile 100 trilyon dolar arasında. Burada kamu-özel iş birliği büyük önem arz ediyor. Türkiye'de 'Katılım A.Ş.' diye ifade ettiğimiz, -İslami bankacılık diyorlar, gerçi ben bankacılık olayına pek sıcak bakmıyorum-İslami finans olarak bu iş ele aldığımız zaman buradan da çok ciddi bir çıkış, çünkü İslami finansın buna girmesi de çok ciddi bir güç katacaktır.

PARİS
FİNAL OLACAK
G20'deki çalışma yemeklerinden biri iklim değişikliği üzerine olacak. "BM Genel Sekreteri'nin riyasetinde ilkim değişikliği noktasında konferans sistemiyle açıklamalarda bulunduk. Bunu G20'de çok daha detaylı olarak ele alacağız. Burada Kyoto Protokolü aslında belirleyici. Hala Kyoto Protokolü'nü imzalamayan ülke veya ülkeler var. Bunun halledilmesi gerekiyor. Bir de salınım meselesi çok önemli. Burada o ölçüyü kaçıranlar var, kaçırmayanlar var. Az gelişmiş, gelişmekte olan ülkeler noktasında bu başarıyı elde edebilmek için gelişmiş ülkelerin burada mali desteği vermesi gerekir. 30 Kasım Paris Zirvesi, aslında bir final. Bu zirvede bunlar masaya yatırılarak, oradan çıkacak kararlar inanıyorum ki dünyanın geleceğini tehdit eden böyle bir adımı da açıklığa kavuşturur ve böylece bir tehditten kurtulmuş oluruz.

CUMAYI ERTUĞRUL TEKKE CAMİSİ'NDE KILDI
Cumhurbaşkanı Erdoğan, öğle saatlerinde Kısıklı'daki konutundan ayrılarak, Beşiktaş'taki Ertuğrul Tekke Camisi'ne geldi. Burada cuma namazını kılan Erdoğan'a, AK Parti MKYK Üyesi ve Trabzon Milletvekili Süleyman Soylu, AK Parti İstanbul Milletvekili Ekrem Erdem, İstanbul Valisi Vasip Şahin ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş eşlik etti.

Hasan AY/SABAH
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Unutulmayacak zirve
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN