Doğan Grubu 57 tweet için sansür kararı çıkarttı

Giriş Tarihi: 16.11.2015 01:20
Doğan Grubu 57 tweet için sansür kararı çıkarttı

Doğan Grubu, Diyarbakır Baro Başkanı'nın CNN Türk'te ifade ettiği 'PKK terör örgütü değildir' sözleri üzerine atılan 57 tweetin engellenmesi için mahkemeye başvurdu. Her fırsatta 'ifade özgürlüğüne' atıfta bulunan ve özellikle sosyal medyada sansür karşıtı kampanyalar düzenleyen Doğan Grubu'nun bu talebi Bakırköy 6. Sulh Ceza Hakimliği tarafından kabul edildi. Sansür kararını alan twitter 57 kullanıcıya da bildiri e-postası gönderdi.

Doğan Grubu'na ait CNN Türk televizyonunda Ahmet Hakan'ın sunduğu 'Tarafsız Bölge' programına geçtiğimiz aylarda konuk olan Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi, skandal sözlere imza atarak "PKK, terör örgütü değildir. PKK'nın bazı eylemleri terör niteliğinde olsa bile PKK silahlı siyasal bir harekettir. Siyasal talepleri olan toplum çok ciddi bir desteği olan bir siyasal harekettir" demişti. Söz konusu ifadelerin yer aldığı görüntüler de sosyal medya aracılığıyla paylaşılarak, geniş yankı buldu.

Her fırsatta savundukları 'ifade özgürlüğü'ne sansür

Doğan Grubu yetkilileri, CNN Türk'te PKK'ya yapılan övgü dolu sözlerin yorumlandığı 57 tweet için engelleme başvurusunda bulundu. Her fırsatta 'ifade özgürlüğü'nde bahseden Doğan Grubu'nun sansür talebi Bakırköy 6. Sulh Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

Doğan'dan 'ticari itibar' talebi

Doğan Grubu, sunduğu dilekçesinde, "Gerçeğe aykırı bilgilerle toplum nezdinde hedef gösterildiklerini, kişilik haklarının ve ticari itibarın sarsılmasını amaçlar nitelikte kimi yayınların yapıldığını" belirtti. Bunun üzerine de ilgili sitelere erişimin engellenmesine karar verilmesini talep etti.

Hakim: Doğan Grubu rencide oldu

Hakim Nedim Akalın'ın aldığı kararın gerekçesinde, "CNN Türk'teki programda sadece konuşmacının kendi fikirlerini beyan ettiği, programı düzenleyenlerin terör örgütü propagandası yapmak gibi herhangi bir amaçlarının bulunmayıp sadece gazetecilik görevlerini icra ettikleri ve söz konusu paylaşımlarda Doğan Grubu'nu rencide edici yorumlar bulunduğu" belirtildi.

Doğan Grubu'nun kaldırılmasını istediği paylaşım;


Twitter: İşlem yapabiliriz..

Twitter, söz konusu kararı sansür istenen twetleri yazan kullanıcılara e-posta ile duyurdu. Twitter, mahkeme kararının şu ana kadar yürürlüğe konulmadığını fakat ileride işlem yapılabileceğinin altını çizerek, kullanıcılara bahsi geçen twitleri kendi istekleri ile kaldırıp kaldırmayacaklarını sordu. Twitter, kullanıcıların mahkeme kararına itiraz etme durumlarında kendilerinin de haberdar edilmesi gerektiğini de hatırlattı.

Twitter yönetiminin, erişim engeli getirdiği 57 kullanıcısına gönderdiği e-posta


İlk değil
Daha önce de benzer bir taleple; Cüneyt Özdemir'in PKK'lı teröristle yaptığı röportajın telif hakları gerekçe gösterilerek Youtube'da yayınlanmasına izin verilmemişti. Videoyu izlemek isteyen Youtube kullanıcılarını 'Bu video, kullanıcı tarafından kaldırıldı' notu karşılıyor.

Kaynak: Yeni Şafak

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Doğan Grubu 57 tweet için sansür kararı çıkarttı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN