Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Barack Obama G20 Zirvesi kapanışında açıklamalar yaptı

ABD Başkanı Obama, G20 zirvesinde basın toplantısı düzenliyor. Obama'nın açıklamasından öne çıkanlar şöyle;

Giriş Tarihi: 16.11.2015 17:02 Güncelleme Tarihi: 16.11.2015 23:50
Barack Obama G20 Zirvesi kapanışında açıklamalar yaptı

ABD Başkanı Obama, G20 zirvesinde basın toplantısı düzenliyor. Obama'nın açıklamasından öne çıkanlar şöyle;

Fransa, bizim için önemli bir ortak. Bugün de yeni bir anlaşmayı buradan ilan ediyoruz. Fransız ortaklarımızla istihbarat paylaşımını artıracağız.

Şuana kadar IŞİD'e karşı 8 bin hava saldırısı düzenlendi. IŞİD'in liderlerini ve önemli merkezlerini hedef alıyoruz. IŞİD'in Rakka'daki merkezine giden hatlar kesiliyor. IŞİD üyeleeri hiçbir yerde serbestçe barınamayacak.

DÜNYAYI YÖNETEN G20 ÜLKELERİ

Türkiye inanılmaz yük kaldırıyor

Mülteciler konusunda Türkiye, inanılmaz yük kaldırıyor. Mültecilere kapımızı kapatmak değerlerimize karşı olur. G20'de ortak bir anlayışa varıldı.

Esad'ın rolü yok

Esad'ın Suriye'nin geleceğinde rolü olmadığına inanıyoruz. Görüşmelerimiz sonucunda, Suriye muhalifi ve Esad rejimiyle yapılacak görüşmeler, daha kapsayıcı olması konusuna vardık. Yeni bir anayasa ve reformların yapılması öngörüldü. Müzakereler, daha kapsayıcı biçimde yürütülecek.

ERDOĞAN'DAN SÜRPRİZ HEDİYE


Sahaya yardım ediyoruz, eğitim veriyoruz, Suriye'deki muhaliflere destek oluyoruz. IŞİD'in finansal kaynaklarını kesmeye çalışıyoruz. Kısa süre önce IŞİD'in sivilleri katlettiği videolarda sık bir şekilde görülen bir haini öldürdük, onları hedef alıyoruz.

Terörle mücadele konusunda, biz bu tür saldırılardan endişeliydik. AB'li ortaklarımız ve ABD olarak, terör örgütlerine karşı aynı şekilde bakıyoruz. Dünya çapındaki ortaklarımızla bu bilgileri paylaşıyoruz.

ZİRVE'DE 'TERÖRLE MÜCADELE' VURGUSU


Suriye'ye asker göndermek hata olur

Suriye'deki ılımlı muhalefet, geçiş hükümetini oluşturabilir. Kara harekatına ilişkin ise, benim bütün danışmanlarım bana bunun yanlış olduğunu söylüyor. ABD askerinin Rakka'ya veya IŞİD'in merkezlerine giremeyeceğinden değil, daha önce yapılan hataların tekrarlanmaması için böyle bir yanlış yapılmaması gerektiğini düşünüyoruz. Suriye'ye asker göndermek bir hata olur. Bizim yapmamız gereken IŞİD merkezlerini hedef almak ve onun sahadaki eylemlerini engellemeye çalışmak.

Paris'le ilgili özel istihbarat gelmedi

Paris ile ilgili özel bir istihbarat bize gelmemişti. IŞİD tehditleriyle ilgili endişeler 1 yıldır vardı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Barack Obama G20 Zirvesi kapanışında açıklamalar yaptı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN