Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Birlikte 'dur' diyelim

Emine Erdoğan: Yapmamız gereken tek şey vicdanları harekete geçirmek. Din, dil, ırk ayrımı yapmadan insanlığın geleceğini tehdit eden her türlü zulme birlikte 'dur' diyelim

Giriş Tarihi: 16.11.2015
Birlikte 'dur' diyelim
En gelişmiş 20 ülkenin liderleri (G20) Antalya'da buluştu. G20 Liderler Zirvesi kapsamında gerçekleştirilen "Kadın-20 (W20)" başlıklı açılım grubunca düzenlenen "Mülteci Kadınlar Paneli"ni ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan yaptı. Antalya Titanic Otel'de gerçekleştirilen panele, kızı Sümeyye Erdoğan ile gelen Erdoğan'a, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in eşi Mehriban Aliyeva ve kızı Leyla Aliyeva, Zimbabwe Cumhurbaşkanı'nın eşi Grace Mugabe, Malezya Başbakanı'nın eşi Rosmah Binti Mansor da eşlik etti. Toplantının açılış konuşmasını yapan Erdoğan, gelişmiş ülke olmanın temel şartının, insanlık değerlerini yere düşürmemek olduğunu belirterek, "Din, dil, ırk ayrımı yapmadan insanlığın geleceğini tehdit eden her türlü zulme hep birlikte 'dur' diyelim" dedi. Erdoğan şu mesajları verdi:

ZULME 'DUR' DİYELİM:
Gelişmiş ülke olmanın temel şartı, insanlık değerlerini yere düşürmemektir. Bu bağlamda uluslararası toplumu, mülteciler konusunda daha etik ve ahlaki bir duruşa davet ediyorum. Liderleri, eşlerini, iş dünyasını, sivil toplumu, medya patronlarını, bu konuda seferberliğe çağırıyorum. Din, dil, ırk ayrımı yapmadan insanlığın geleceğini tehdit eden her türlü zulme hep birlikte 'dur' diyelim.

BU YÜKÜ NASIL TAŞIYABİLİRLER?:
Bir kadın düşünün. Evinden, ocağından ayrılırken yanına en fazla ne alabilir? Bir mültecinin çantasında korku ve belirsizlikten başka ne olabilir? Çocukların küçük bedenleri savaşın ağır yükünü nasıl taşıyabilir?

VİCDANLARI HAREKETE GEÇİRELİM:
Yapmamız gereken tek şey vicdanları harekete geçirmek. Gelişmiş ülkeler zirvesinin, gelişmenin ahlaki boyutunu da kapsayacak kararlarla sonuçlanmasını diliyorum. Bu buluşmanın küresel vicdanı harekete geçirecek bir adıma dönüşmesini umut ediyorum. Emine Erdoğan, zirve için Türkiye'de bulunan liderlerin eşleri onuruna akşam da yemek verdi. Terörü lanetleyen Erdoğan, Paris'te yaşanan saldırılar nedeniyle üzüntüsünü bildirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Birlikte 'dur' diyelim
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN