Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dünya 5'ten büyük dedi

BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon Antalya'da konuştu: Birleşmiş Milletler'in temsiliyet yapısının da reforme edilmesi gerekiyor

Giriş Tarihi: 16.11.2015
Dünya 5'ten büyük dedi
i kapsamında basın toplantısı düzenleyen BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon, Paris'te meydana gelen ve 100'den fazla kişinin hayatını kaybettiği terör saldırılarını kınayarak, Fransa halkına ve kurbanların yakınlarına taziyelerini bildirdi. Suriye'deki iç savaşa da değinen Ban, "Suriye ile ilgili olarak, mutlaka siyasi bir anlaşmanın sağlanması en önemli önceliklerimizden biri olmalı. Bu anlamda çok büyük bir aciliyet var" dedi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Dünya 5'ten büyüktür" sözleriyle sık sık dile getirdiği BM'nin yapısına ilişkin tespitlere Ban da "Reforma ihtiyaç var" sözleriyle katıldı. Ban'ın konuşmasından öne çıkan başlıklar şöyle oldu:

BM'DE REFORM ŞART: Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) görüş birliği içerisinde reforme edilmesi durumu var. Daha demokratik, daha şeffaf, daha hesap verilebilir ve daha temsilci formata getirilmesi ile ilgili üye ülkeler arasında bir görüş birliği var. Ancak BMGK'nın çalışma yetki ve yöntemlerinin nasıl değiştirileceği konusu gündeme geldiğinde çok farklı görüşler söz konusu oluyor.

G-20 ZİRVESİ'NDEN KARELER!

ACİLİYET VAR: Suriye ile ilgili olarak, mutlaka siyasi bir anlaşmanın sağlanması en önemli önceliklerimizden biri olmalı. Bu anlamda çok büyük bir aciliyet var.

TERÖRÜN BOYUTUNU GÖRDÜK: Din adına hareket ettiklerini söyleyenler sadece dinlerine zarar verirler. Terörizm insanlığın tamamı için tehdit niteliğindedir. Geçmiş zamanda biz bunu gördük. Hiçbir ülke, hiçbir şehir, hiçbir kimse bundan bağışıklık kazanmış değildir. Sadece, son 3-4 gün içinde bile bunun boyutlarını görmüş olduk.

UZLAŞMA OLMALI: (Paris'te yapılacak olan iklim zirvesiyle ilgili olarak) Bütün başkanların ve liderlerin bir uzlaşmaya gitmesi gerekiyor.

'5 DAİMİ ÜYE ANLAŞMALI'
Ban, Güvenlik Konseyi'nin 5 ülkesi ve konu ile ilgili diğer büyük aktörlerden Suudi Arabistan ve İran'ın ikinci kez Viyana'daki Suriye görüşmelerinde bir araya geldiğini hatırlattı. Ban, "Bu anlaşma mümkün olduğunca kısa bir sürede hayata geçmek durumunda. Geçici hükümetin kurulması ve seçimlere gidilmesi göze alındığında 2 yıllık bir süreçten bahsediyoruz. Bu gerçekten iddialı ve çok cesaret verici bir anlaşma. Ancak bunun başarılı olabilmesi için ulus çapında ve ülke çapında bir ateşkesin sağlanması gerekiyor" dedi. Sürecin iddialı bir takvim vaatettiğini kabul eden Ban, bunun için BMGK ile 5 daimi ülkeye mutlaka dayanışma içerisinde olmaları çağrısı yaptığını ifade etti. 193 üyeden oluşan BM'nin Güvenlik Konseyi'nde 15 ülke bulunuyor. ABD, Rusya, Çin, İngiltere ve Fransa'nın ise veto hakkı bulunuyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dünya 5'ten büyük dedi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN