Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çipras bugün Türkiye'ye geliyor

Giriş Tarihi: 17.11.2015
Çipras bugün Türkiye'ye geliyor

Yunan lider Çipras başbakan sıfatıyla ilk kez Türkiye'ye geliyor. Türk ve Yunan milli futbol takımlarının dostluk maçını seyredecek olan Çipras, Ankara'da Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Davutoğlu ile göç sorununu görüşecek

'ın en genç başbakanı Aleksis Çipras, bugün Türkiye'ye geliyor. Başbakan sıfatıyla ilk kez Türkiye'ye gelecek olan Çipras, bu akşam (salı) İstanbul'da, Türkiye ile Yunanistan milli futbol takımları arasında oynanacak dostluk maçını izledikten sonra, yarın geleneklere uygun olarak, Fener Rum Patriği Bartholomeos'u ziyaret edecek. Ardından Ankara'ya geçecek olan Çipras Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu ile ayrı ayrı görüşecek. Çiprasın ziyaretinin asıl amacı, bu kez Türk - Yunan ilişkileri ve Kıbrıs sorununun çözümünden başka, Yunanistan'ın birinci gündem maddesine oturan sığınmacıların karşılaştığı dramın önünde geçilmesi için Türkiye ile işbirliği yapma olanaklarını aramak olacak. Çipras'ın Türkiye ve AB ülkeletine getirdiği öneri, Türkiye'ye yığılan ve Avrupa'ya geçmek isteyen Suriyeli sığınmacıların, boğulma tehlikesine rağmen Ege Denizi'ni geçmeye çalışmaları yerine, Türkiye'de kayıt altına alındıktan sonra güvenli yollardan Avrupa ülkelerine yerleştirilmelerini öngörüyor.

VOLEYBOLDAN SİYASETE

Yunanistan'ın en genç başbakanı Aleksis Çipras, 28 Temmuz 1974 Atina doğumlu. Ateist olduğu için Yunan başbakanlık koltuğuna ilk kez anayasa üzerine yemin ederek oturan Çipras'ın lise yıllarından beri birlikte yaşadığı hayat arkadaşı Peristera'dan iki çocuğu var. Lise ve üniversite yıllarında oynadığı voleybol takımında yıldızı parlarken, aynı zamanda Yunan Komünist Partisi KKE'nin gençlik kollarında ve öğrenci derneklerinde liderlik yaptı. Çipras, daha sonra kurulan radikal sol SYRİZA partisinden Atina Belediye Başkanlığı'na aday gösterildi.

YÜZDE 4'TEN 37'YE
Çipras 2008'de SYRIZA nın liderliğine seçildi. 2009'daki seçimlerde ancak yüzde 4 alabilen Çipras liderliğindeki SYRIZA, 2012'de patlak veren ekonomik krizle birlikte ilan edilen seçimleri ikincilikle bitirerek ana muhalefet partisi konumuna geldi. Çipras'da bu şekilde ana muhalefetin lideri oldu. Çipras 2015 Ocak seçimlerinde partisinin yüzde 37 oy oranına ulaşmasıyla başbakanlık koltuğuna oturdu. Aynı yılın temmuz ayında AB ve IMF 'nin Yunanistan'a dayattığı sert ekonomik önlemlerle ilgili müzakerelerde elini güçlendirmek amacıyla ilan ettiği referandumu ise yüzde 66 ile kazandı. Müzakerelerin çıkmaza girmesi üzerine ağustos ayında istifa eden Çipras eylül ayında gerçekleyen seçimden deyüzde 32 oy oranıyla zaferle çıktı.

YUNANLILARIN SEVGİLİSİ
Çipras'ın Yunan halkı tarafından bu denli sevilmesi ve tercih edilmesi, izlediği siyasetten çok, gençliği, siyasi geçmişinin temizliği, söylemleri ve en önemlisi motosikletle dolaşması gibi, mütevazi hayat tarzından kaynaklanıyor.

KRAVAT YERİNE MENDİL
Hiç bir zaman kravat takmamaması ile de genel olarak "anarşi ruhu" taşıyan Yunan halkının beğenisini kazanıyor. Çipras, AB liderleriyle görüşmelerinde kravat yerine ceketindeki beyaz mendili ile dikkati çekiyor. Çipras'ınz Ankara ziyaretinde beyaz mendili olup olmayacağı da merak ediliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çipras bugün Türkiye'ye geliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN