Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Muhteşem organizasyon

Antalya'daki G20 organizasyonu liderlerden de tam not aldı. Merkel, başarılı organizasyondan dolayı Türkiye'ye teşekkür etti. Türkiye Zirve'yi yüzünün akıyla tamamladı

Giriş Tarihi: 17.11.2015
Muhteşem organizasyon
Antalya'da dünyanın en büyük ekonomisine sahip 20 ülke liderini ağırlayan Türkiye, kusursuz ev sahipliği ile tarihe damgasını vurdu. Zirve için yapılan hazırlıklar ve işleyişteki kusursuzluk dünya siyaseti ve ekonomisine yön veren liderleri, ülke temsilcilerini hayran bıraktı. Zirvede 25 otelde 40 bini aşkın çalışan hizmet sunarken, içilen suya kadar her ayrıntı göz kamaştırdı. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan da, Zirve'nin son günü sonuç bildirgesini okuduğu basın toplantısında katkısı olan herkese teşekkür ederek, yorgun ama mutlu bir şekilde ayrıldı.

GÖZ KAMAŞTIRDI

Türkiye'nin başkanlık yaptığı G20 Zirvesi'ne dünya liderlerinin yanı sıra 10 bine yakın konuk, 3 bin de basın mensubu katıldı. Ev sahipliği yapılan ana bölgede yaklaşık 40 bin personel hizmet verdi. Görevi devralan Çin de, Türkiye'deki organizasyonları örnek alırken, katılımcılar hemen her toplantıda memnuniyetini dile getirdi. Zirve'den iki gün önce Antalya Havalimanı'na indiğim andan itibaren gördüğüm organizasyon adeta göz kamaştırıcıydı. Gelen konuklar, gazeteciler hava alanından itibaren görevliler tarafından karşılandı. Adım başı kurulan bilgi masaları güler yüzlü personeli ile konukların sorularına yanıt verdi. Gelen konuklarla araçlarla kalacakları otellere servislerle rahatlıkla ulaştırıldı. Yol boyu alınan önlemler de dikkat çekiciydi.
YOLLAR IŞIL IŞIL:
Yol kenarları demir bariyerlerle kapatılırken, görevliler dışında bu bölgeye geçişlere izin verilmedi. Yenilenen asfalt, kaldırım ve peyzaj çalışmaları kapsamında yolların ışıklandırılması da renk kattı.
GEZİLER DÜZENLENDİ: Konuklar için kentin doğal ve tarihi güzelliklerini ziyaret edebilmeleri için ören yerlerine rehberler eşliğinde turlar düzenledi. Kent merkezlerinde "Ask Me" masaları kuruldu. Yine "Ask me" yazan görevliler misafirlerin her türlü sorunları ile bir bir ilgilendi. Düden Şelalesi'nin denize dökülen bölümü ışıklandırılırken, kavşakların gelin gibi süslendiği görüldü. Kavşaklar, refüjler katılan ülkelerin bayrakları ile süslendi.

TEK BİR SORUN YAŞANMADI

Yaklaşık 13 bin güvenlik görevlisinin görev yaptığı Belek ve civarında rahatsız etmeyen güvenlik önlemleri dikkat çekiciydi. Belek üzerinde sürekli helikopter ile güvenlik denetimi yapıldı. Sahil güvelik de denizden botlarla 24 saat denetim yaptı. Liderlerin konakladığı otellerde güvenlik en üst seviyede tutuldu. "First class" ağırlanan liderlerin kaldığı otellerde kral dairelerine giriş çıkışlar bile elektronik güvenlik sistemiyle sağlandı.
PARİS SALDIRISI UNUTULMADI: Zirveyi takip etmek üzere yerli, yabancı yaklaşık 3 bin medya mensubu akredite oldu. 3 bin kişilik medya merkezi kuruldu. Organizasyon süresince yapılacak canlı müzikler Paris'te yaşanan terör saldırısı nedeniyle iptal edildi.
BEŞ OTURUM, İKİ YEMEK: Cumhurbaşkanı Erdoğan, G20 kapsamında iki çalışma yemeği ve beş ana oturumda liderlerle bir araya geldi. "Zirve Ana Toplantı Salonu", "Uluslararası Basın Merkezi" ve "Türk Heyetleri" için olmak üzere toplam 5 otel ayrıldı. Resmi heyetlerin konaklaması için de 20 otel tahsis edildi. Delegeler, açılım grupları temsilcileri ve basın mensupları dahil 13 bin kişinin katıldığı zirvede, 40 bin görevli konuklara hizmet verdi.

GRUPLARA 6 BİN ODA

G20 Açılım Grupları toplantılarıyla katılımcıların konaklamaları için zirvenin yapıldığı Ana Bölge'ye bitişik bölgede bulunan 6 bin oda kapasiteli 15 otel ayrıldı. Zirve toplantılarına 7 bin 500 metrekare yüz ölçümüne sahip Regnum Carya Golf & Spa Resort Otel ev sahipliği yaptı. Heyetlere çalışma ofisi olarak ve ikili görüşmelerde kullanılmak üzere ayrıca 57 villa tahsis edildi. Kaya Hotels & Resort da Kongre Merkezi ve Uluslararası Basın Merkezi olarak 6 bin 500 metrekarede 3 bin kişiye hizmet verdi.

68 AMBULANS GÖREVLENDİRİLDİ
Zirve boyunca 8 motosikletli ambulansa ek olarak 68 kara ambulansı bölgede sağlık hizmeti sundu. Ana bölgede 60 canlı yayın aracı da hazır bulundu. Kaya Hotel'de zirveyi izleyen yerli ve yabancı basın mensupları için hazırlanan International Media Center (IMC), biri merkez salon olmak üzere 3 salondan oluştu. IMC'de basın mensuplarının yararlanması için 24 saat yiyecek ve içecek sunuldu. Gazeteciler için çay, kahve makineleri, soğuk içeceklerin bulunduğu buzdolapları ve açık büfe kuruldu.

Merkel: Her şey çok güzel
Almanya Başbakanı Angela Merkel, G20 Lider Zirvesi kapsamında yaptığı açıklamada, G20 toplantısının gelecek yıl Çin'in Hangzou kentinde yapılacağını hatırlatarak, bugün de 2017'de Almanya'nın G20 başkanlığını üstleneceği yönünde bir karar alınacağını bildirdi. Merkel, G20 Liderler Zirvesi'nin çok güzel geçtiğini dile getirerek, "Ev sahipliği yapan Türkiye'ye burada her şeyi çok güzel organize ettiği için teşekkür ediyoruz" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Muhteşem organizasyon
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN