Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Baykal: 549 milletvekili okudu, 550'ncisi de saygı göstermeli

Geçici Başkanı , HDP Ağrı Milletvekili 'nın milletvekili yemininin geçersiz sayılmasıyla ilgili konuştu.

Giriş Tarihi: 20.11.2015 00:39
Baykal: 549 milletvekili okudu, 550'ncisi de saygı göstermeli

24 YIL ÖNCEKİ YEMİNDE DE KÜRTÇE KRİZİ YAŞANMIŞTI

1 Kasım seçimlerinin ardından memleketi ve seçim bölgesi Antalya'ya 'Geçici Başkanı' olarak dönen , havalimanında küçük bir partili grup tarafından karşılandı.Havalimanı VIP salonunda bir süre partililerle sohbet eden Baykal için meclis başkanlarının sahip olduğu yakın koruma ve protokol kuralları yoktu. başkanlarına tahsis edilen 0001 plakanın da geçici sahibi olan Baykal'ı karşılamaya, Antalya protokolünden kimse gelmedi.

PROTOKOLÜ KABUL ETMEDİ

Baykal, çıkışta yaptığı açıklamada pazar gününe kadar 'Geçici Meclis Başkanlığı' görevinin devam ettiğini belirterek, kendisine Meclis Başkanı'na sunulan imkanların teklif edildiğini, ancak kabul etmediğini söyledi. Baykal, "Teklif ettiler, söylediler. Teşekkür ettik. Güvenlik, polis refakat işleri hem de diğer imkanlar 4 gün sonra seçilecek arkadaşımız onları değerlendirir" diye konuştu.

''NDE YEMİN EDİLİR''

Meclis'te yemin töreninde HDP milletvekili 'nın yemin metninde değişikliğe gitmesine ilişkin değerlendirmeleri sorulan Baykal, "Yemin töreninde yemin edilir. Yeminin ne olduğu Anayasa'da bellidir. Herkes kendi kafasına göre yeminde değişikliğe gitme, tadilat yapma hakkına sahip değildir. Herkesin düşüncesi saygıdeğerdir. Düşüncesini yemine yerleştirmek ya da yeminde dile getirilen düşünceyi çarpıtmak, bozmak kimsenin yetkisi içinde değildir, hakkı değildir. Meclis başkanının da görevi bunu gözetmektir, o yapılmıştır. Bunun ötesinde söylenecek fazla bir şey yok" diye konuştu.

SORUMLU DAVRANMAYA ÇAĞIRDI

Meclise saygı gösterilmesi ve bir şov alanı haline dönüştürmekten uzak durulması gerektiğini kaydeden Baykal, siyasetin şov tarafı olduğunu, bunu anladığını, ancak daha milletvekilliğinin ilk başladığı noktada daha bir ağırbaşlı, sakin, vakur durulabileceğini söyledi.

Baykal, şunları söyledi:

"550 milletvekili seçildi, 549'u yemin metnini hiç tartışmaya kalkışmadan, şova alet etme gereğini duymadan, yeminin içeriğine, sözlerine, gramerine ciddi itirazları olabileceği halde 'Türkiye'de siyasi hayatı gereksiz bir gerilime sürüklemeyelim, gerçek gündemi bozmayalım, sorumlu davranalım' değerlendirmesiyle Anayasa'daki metni aynen okudu, söyledi Buna herkesin saygı göstermesi lazım. 550'nci üyenin de saygı göstermesi lazım."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Baykal: 549 milletvekili okudu, 550'ncisi de saygı göstermeli
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN