Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'li den '-' yasağı

Giriş Tarihi: 19.11.2015 18:50 Güncelleme Tarihi: 20.11.2015 07:40
CHP'li belediyeden 'sakal-bıyık' yasağı

'nin ilçesinde 'li herkesi özellikle de ci esnafını şaşkına çeviren bir karara imza attı.

'li si, şehir merkezindeki duraklarına gönderdiği kılık-kıyafet konulu yazıda taksicilerin her gün tıraş olacağını, sakal bırakamayacağını, eğer bırakılır ise bıyığın üst dudağı geçmeyeceğini söyledi.

KRAVAT TAKILACAK, SAKAL BIRAKILMAYACAK

Haber 7'nin haberine göre Biga Belediye Başkanı İsmail Işık, Biga merkezinde çalışan taksicilerin kılık ve kıyafetinin nasıl olması gerektiğini belirledi. Işık, Belediye zabıtalarınca taksi duraklarına gönderdiği 'Taksi sürücü ve yardımcılarının kılık kıyafeti hakkında' konulu yazıda taksicilerin kravatlı olacağını, lacivert pantolon giyeceğini, her gün sakal tıraşı olacağını, sakal kesinlikle bırakamayacağını, bıyık bırakılması halinde ise bıyık uzunluğunun üst dudak boyunu geçmeyeceğini söyledi.

BIYIK DUDAK YANINDAN DA İNMEYECEK

Ayrıca taksicilere bıyığın üst dudağı geçmeyeceği konusu sözlü olarak açıklanarak, dudak yanlarından inen sivri bıyıkların da olmayacağı söylenmiştir. Yani detay fotoğrafında olduğu gibi özellikle de kamuoyunda ülkücü bıyığı olarak bilinen bıyık da bırakılamayacak.

ŞOFÖRLER ODASI BAŞKANI: BU BÖYLE OLMAZ

Biga Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Sabri Kurt ise yaptığı açıklamada, Biga Belediyesi'nin kendilerinden görüş aldığını ancak buna rağmen bu kararı aldığını söyledi. Kurt, "Belediye, ilgili meslek kuruluşu olarak bizden görüş aldı ve ben de bunun böyle olmayacağını söyledim. Ama uygulayıp uygulamama yetkisi belediyede. Ben Biga Belediye Başkanı ile bu konuyu birazdan görüşeceğim böyle bir uygulamanın olmaması gerektiğini ve uygulanamayacağını söyleyeceğim. Ben de şoförüm ve bu tip kuralları firmada dahi uygularken zorlanıyoruz. Taksiciler de bu alınan sakal, bıyık ve kravat uygulamasından rahatsız" diye konuştu.

TAKSİCİLERİN ÇOĞU EMEKLİ ESNAF

Özellikle de çoğunluğunun emekli olduğu Biga'daki taksiciler ise temiz kıyafet ve ütülü kıyafetler giydiklerini ama kravat takmak ve sakal bırakmanın olmaması gereken bir olduğunu söylüyor.
İşte gazeteci Erdoğan Başer'in gönderdiği, CHP'li Başkan tarafından taksi duraklarına astırılan o belge;

Öte yandan Biga Belediyesi'nin şehir içi yolcu taşımacılığını yapan kooperatiften isteği doğrultusunda şoförlerin beyaz gömlek giymek gibi kılık kıyafet uygulaması olmuştu. Taksicilere gönderilen kılık kıyafet uygulaması kararının şehir içi dolmuş şoförlerine gönderilip gönderilmediği bilinmiyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
CHP'li belediyeden 'sakal-bıyık' yasağı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN