Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Usulsüzlük yapan vakıf kapatılacak

Giriş Tarihi: 20.11.2015
YÖK'ün uzun süredir üzerinde çalıştığı, Vakıf Yükseköğretim Kurumları Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik yayımlandı. Buna göre YÖK, mali hesaplarında usulsüzlük tespit ettiği üniversitenin eğitim faaliyetini geçici olarak durdurabilecek. Faaliyeti durdurulan üniversite en yakın devlet üniversitesine devredilecek. Üniversitesinin mütevelli heyeti başkanı, rektörü ve müdürünün görevine son verilecek. YÖK, vakıf üniversitelerinin hesap, işlem ve faaliyetleri ile mallarını, yıl içinde veya yıllar itibarıyla denetleyebilecek. Daha önce sadece yıl sonunda üniversite, bütçe, gelir ve giderini YÖK'e sunuyordu.
Kurucu vakfın yönetim organındaki her türlü değişiklik ile mali durum, değişikliğin gerçekleşmesinden itibaren en geç bir ay içinde YÖK'e bildirilecek.
Mevzuatın emrettiği kuralların yerine getirilmemesi halinde yol gösterici, düzeltici, kısıtlayıcı veya faaliyet iznini kaldırıcı önlemler uygulanabilecek.
Öğretim elemanı atama ve yükseltme işlemlerinin mevzuata uygun olarak yapılmaması gibi durumlarda uyarma ve düzeltme istenebilecek.
Vakıf üniversitesine ait her türlü mal ve hakkın amacı dışında ya da özel işlerde kullanılması halinde yönetmelik gereği işlem yapılabilecek.
Hesaplarda usulsüzlük tespit edilenler devlet üniversitesine devredilecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Usulsüzlük yapan vakıf kapatılacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN