Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ankara'da Türkmen alarmı

Giriş Tarihi: 22.11.2015
Ankara'da Türkmen alarmı

Rusya havadan, Esad da karadan Türkmenleri vurmaya devam ediyor. Onlarca Türkmen öldü, 17 bin kişi de son çare Türkiye'ye doğru kaçmak zorunda kaldı. AFAD ve Kızılay Türkmenlerin yardımına koşarken, Sağlık Bakanlığı da 3 sahra hastanesi kuruyor

Esad birliklerinin Suriye'nin asli unsuru Türkmenlere yönelik başlattığı etnik temizlik Ankara'yı alarma geçirdi. Saldırılar sonrasında en az 50 Türkmen hayatını kaybetti. Tamamı sivil 300 kişi yaralanırken 17 bin civarında Türkmen de Türkiye'ye doğru kaçmak zorunda kaldığı belirtiliyor. Bunlardan 10 bini Suriye sınırları içindeki Yamada Kampı'na yerleşti. 5 bin Türkmen ise Türkiye'ye giriş yapmak için hareket halinde. Eylül başından bu yana Rus savaş uçaklarının bombaladığı Türkmen Dağı'na yönelik, rejim güçleri de perşembe günü kara harekâtı başlatmıştı. Hatay'ın Yayladağı ilçesi karşısındaki Bayırbucak Türkmenleri bölgesine başlatılan saldırıları, Ankara yakından takip ediyor.

TÜRKMEN DAĞI DÜŞTÜ

Yerel kaynaklardan edinilen bilgilere göre, Bayırbucak bölgesindeki stratejik öneme sahip Derhanne, Kızıldağ ve Fırınlık köyleri çevresinde çatışmalar devam ediyor. Rusya, Akdeniz açıklarındaki gemiden de yoğun bombardıman başlatırken dün kritik Türkmen Dağı bölgesinin ve Kızıldağ'ın bir kısmı askeri olarak düştü. Bombardımandan kaçan 200 kadar Türkmen, Yayladağı ilçesine giriş yaptı. Kaçanların büyük bir çoğunluğu ise Suriye tarafındaki Yamada bölgesine geçici olarak intikal etti. Türkiye'ye 500 metre uzaklıktaki Yamada Kampı'na yaklaşık 10 bin Türkmen'in yerleştiği tahmin ediliyor. 5 bini de Türkiye'ye gelmek için yola çıktı. SABAH'a bilgi veren Suriye Türkmen Meclisi Üyesi Saadettin Molla, Türk Kızılay'ının AFAD ile birlikte sınırın yakınındaki ormanlık bölgelere gelen Türkmenlerin ihtiyaçlarının giderilmesine yönelik çalışma yürüttüğünü ifade etti. Türkmenlerin çadır, serum, yatak ve battaniye gibi ihtiyaçlarının anında karşılandığı kaydedildi. AFAD ve Türk Kızılay'ı, şimdiye kadar Türkmenlere 3 bin kişilik çadır, battaniye, yatak ve gıda malzemesi ulaştırdı. Ayrıca, olası göç dalgasında Suriyelilere sıcak yemek dağıtımı için Kızılay'ın mobil mutfak TIR'ı da Yayladağı'na konuşlandırıldı. Hatay Valisi Ercan Topaca ise yaptığı açıklamada, "Bugün itibarıyla yaklaşık bin 500 Türkmen kardeşimiz sınıra gelmiş durumda. Onların her türlü ihtiyacının karşılanması için tedbirleri aldık" dedi. MHP'nin oluşturduğu bir heyet de gelişmeleri yerinde incelemek üzere Hatay'a gitti. Türkiye'ye getirilecek yaralılara yönelik olarak Sağlık Bakanlığı da bölgeye ilave 4 Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE), 10 ambulans ve sağlık ekibi gönderdi. Yetkililer, UMKE ekiplerinin sınır noktasına sahra hastanesi kurma çalışması başlattığını, 3 çadırdan oluşan hastanenin bir kaç güne kadar hizmete gireceğini bildirdi.

300'DEN FAZLA YARALI

En az 50 Türkmen'in Kızıldağ bölgesindeki çatışmalarda öldüğü kaydedildi. Tamamı sivil 300'ün üzerinde yaralının hastanelere kaldırıldığı ve hastanelerin tamamının dolduğu da öğrenildi. Öte yandan Suriye Türkmen Meclisi Başkanı Abdurrahman Mustafa ise operasyonun amacının Beşar Esad'a zaman ve alan kazandırmak olduğunu belirtti. Mustafa, "Türkiye, hiç bir zaman Türkmenleri unutmamıştır. Türkmenlerin Türkiye'den başka kimsesi yoktur" diye konuştu.

TÜRKMEN KAMPINDA ENDİŞELİ BEKLEYİŞ
Bayırbucak Türkmen bölgesine yönelik operasyon, Bayırbucak Türkmenlerinin kaldığı Osmaniye Konaklama Tesisleri'nde de endişeyle izleniyor. Yaklaşık 10 bin sığınmacının barındığı kampın sakinleri, "Bugün kimin oğlu, kimin kocası şehit düşecek korkusuyla yaşıyoruz. DAEŞ'e karşı mücadele ettiğini söyleyen Rus savaş uçakları neden bir tane bile DAEŞ militanınınbulunmadığı Türkmen Dağı'nı vuruyor" diye isyan ediyor.

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER'E 'HAREKETE GEÇİN' ÇAĞRISI
Suriye rejiminin Rusya'nın desteğiyle Türkmenlere yönelik başlattığı yoğun harekat Ankara'daki diplomasi trafiğini arttırdı. Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun talimatı üzerine, Dışişleri Bakanı Feridun Sinirlioğlu önceki gün ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'yi telefonla arayarak durumla ilgili değerlendirme yaptı. Ayrıca, Ankara, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi Dönem Başkanlığı'na bir mektup göndererek BM'nin bir an önce konuyu ele almasını talep etti. Başbakanlık kaynakları, Rus tarafı ile de temasların sürdüğünü belirtti.

'BİR TONLUK FÜZELER ATIYORLAR'
Esad güçlerinin dün sabah Türkmenlerin yaşadığı Kasap Tepesi'ne karadan ve havadan yoğun saldırı başlattığı öğrenildi. Gimam, Derhanne, 45 Tepesi, Zuveyk köyü, Acısu Kavşağı ve Kızıldağ'ın bir kısmının rejim güçlerinin eline geçtiği belirtiliyor. Suriye Türkmen Meclisi üyesi Molla "Bir tonluk füzeler kullanıyorlar" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ankara'da Türkmen alarmı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN