Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İsmail Kahraman TBMM Meclis Başkanı seçildi

26. Dönem Meclis Başkanlığı seçimlerinin üçüncü turunda AK Parti İstanbul Milletvekili İsmail Kahraman, 316 oyla Meclis Başkanı seçildi.

Giriş Tarihi: 22.11.2015
İsmail Kahraman TBMM Meclis Başkanı seçildi

AK Parti'den İsmail Kahraman, CHP'den Gülsün Bilgehan, MHP'den Yusuf Halaçoğlu ve HDP'den Dengir Mir Mehmet Fırat'ın aday olduğu Meclis Başkanlığı seçimlerinin üçüncü turu tamamlandı. AK Partili İsmail Kahraman 316 oy, CHP'li Gülsün Bilgehan 125 oy, MHP'li Yusuf Halaçoğlu 40 oy, HDP'li Dengir Mir Mehmet Fırat 41 oy aydı. Bu sonuçlara göre AK Parti İstanbul Milletvekili İsmail Kahraman, Meclis Başkanı seçildi.

Teşekkür konuşması için söz isteyen İsmail Kahraman, "TBMM'nin başkanlığı gibi yüce bir görevi vererek şahsıma gösterdiğiniz güvene şükranlarımız sunuyorum. Bu dönemde yapacağımız çalışmaların milletimizin huzuruna, mutluluğuna, devletimizin gelişmesine katkı sağlamasını diliyorum. Gerçekleştireceğimiz yasama ve denetim faaliyetleri anayasa, mevzuat ve İçtüzüğe uygun olarak tarafsızlık içinde yürütülecektir. Partilerimiz Meclisimizin çalışmasında, saygınlığının korunmasında gereken hassasiyeti gösterecektir dedi.

Kürsüden indikten sonra Deniz Baykal'ın ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun elini sıkan Kahraman, önce AK Parti, daha sonra CHP'nin ön sıralarında oturan vekillerin elini sıktı. Kahraman, ardından da MHP Lideri Bahçeli'nin elini sıktı.

Meclis Başkanlığı seçimlerini Kahraman'ın eşi, çocukları ve torunlarının yanı sıra akrabaları da izledi.

İSMAİL KAHRAMAN KİMDİR

İsmail Kahraman 1940'da Rize'de doğdu. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitirdi.

Talebe Cemiyeti Başkanlığı, Milli Türk Talebe Birliği Genel Başkanlığı, Birlik Vakfı, Türkiye Gönüllü Teşekküller Vakfı (TGTV) Kuruculuğu ve Mütevelli Heyeti Başkanlıkları, Özel Sektörde İdare Meclisi Başkanlıkları, Çalışma Bakanlığı Müşavirliği, XX. ve XXI. Dönem İstanbul Milletvekilliği ile Kültür Bakanlığı yaptı. Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Geliştirme Vakfı Kurucular Kurulu Üyesi ve Mütevelli Heyeti Başkanlığı yapmaktadır.

Kasım 2015 Türkiye genel seçimleri'nde Adalet ve Kalkınma Partisi'nden İstanbul 1. Bölge 1. sıra milletvekili adayı olarak seçimleri kazandı. Evli ve dört çocuk babasıdır.

3.Tur oylama sonuçları :

AK Parti İstanbul Milletvekili İsmail Kahraman; 316 oy

CHP Ankara Milletvekili Ayşe Gülsün Bilgehan; 125 oy

MHP Kayseri Milletvekili Yusuf Halaçoğlu; 40 oy

HDP İstanbul Milletvekili Dengir Mir Mehmet Fırat; 41 oy

2. Tur oylama sonuçları :

AK Parti İstanbul Milletvekili İsmail Kahraman; 318 oy

CHP Ankara Milletvekili Ayşe Gülsün Bilgehan; 126 oy

MHP Kayseri Milletvekili Yusuf Halaçoğlu; 39 oy

HDP İstanbul Milletvekili Dengir Mir Mehmet Fırat; 40 oy


Toplam 525 Üye katıldı.

1. Tur oylama sonuçları :

AK Parti İstanbul Milletvekili İsmail Kahraman; 316 oy

CHP Ankara Milletvekili Ayşe Gülsün Bilgehan; 127 oy

MHP Kayseri Milletvekili Yusuf Halaçoğlu; 41 oy

HDP İstanbul Milletvekili Dengir Mir Mehmet Fırat; 41 oy

TBMM yeni başkanı belli oldu

TBMM Genel Kurulu bugün toplanıp yeni başkanını seçecek. Başkanın seçilmesi ile birlikte gözler hükümete çevrilecek. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun yarın bir araya gelerek yeni hükümetin açıklanması bekleniyor


TBMM Genel Kurulu, Meclis Başkanı seçimi gündemi ile saat 15.00'te toplanacak. Başkanlık için AK Parti Milletvekili İsmail Kahraman, CHP Milletvekili Ayşe Gülsün Bilgihan, MHP Milletvekili Yusuf Halaçoğlu ve HDP Milletvekili Dengir Mir Mehmet Fırat yarışacak. Seçim gizli oyla yapılacak. İlk iki oylamada üye tam sayısının üçte ikisi olan 367'yi bulan aday, başkan seçilecek.

Bu iki turda kazanan olmazsa, üçüncü oylamada üye tam sayısının salt çoğunluğu olan 276'yı bulan, başkan seçilecek. AK Parti'nin milletvekili sayısı dikkate alındığında Kahraman'ın üçüncü turda seçilmesi bekleniyor. Yeni başkan teşekkür konuşmasının ardından görevi geçici başkanlık yapan Deniz Baykal'dan devralacak.

1 KASIM 2015 İL İL VEKİL SAYILARI

BÜYÜKŞEHİRLERDE DURUM?

AK PARTİ MİLLETVEKİLLERİİ

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İsmail Kahraman TBMM Meclis Başkanı seçildi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN