Meclis'te Kahraman dönemi

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin 27. başkanı AK Parti İstanbul Milletvekili İsmail Kahraman oldu

Meclis'te Kahraman dönemi
TBMM'nin 26. yasama döneminin başkanı, AK Parti İstanbul Milletvekili İsmail Kahraman oldu. İlk turda 316, ikinci turda 318 oy alan Kahraman, son turda ise 316 oyla 27. TBMM Başkanı seçildi. Üçüncü turda sonuçlanan seçimlerde; Kahraman'ın rakipleri, CHP Ankara Milletvekili Ayşe Gülsün Bilgehan, MHP Kayseri Milletvekili Yusuf Halaçoğlu ve HDP İstanbul Milletvekili Dengir Mir Mehmet Fırat oldu.

TBMM yeni başkanı belli oldu

İLK TURDA 316 OY ALDI
Seçimin ilk turuna 525 milletvekili katıldı. 317 milletvekili bulunan AK Parti'nin adayı Kahraman 316 oy, CHP adayı Bilgehan 127, MHP adayı Halaçoğlu 41 ve HDP'nin adayı Fırat da 41 oy aldı. İlk turda herhangi bir adayın üçte iki çoğunluk olan 367'yi bulamaması üzerine, ikinci tura geçildi. Bu sırada salondan ayrılan Davutoğlu'nun oyunu, vekaleten Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan kullandı. Kahraman 318, Bilgehan 126, Fırat 40, Halaçoğlu da 39 oy aldı. İkinci turda da 367 oya ulaşan aday çıkmadı. Üçüncü turda ise Kahraman, 276 olan salt çoğunluğun çok üzerinde olan 316 oyla TBMM Başkanı seçildi.

HDP'DEN 'NUSAYBİN' ŞOVU

Genel Kurul'da TBMM Başkanlığı seçimine geçilmeden önce söz alan HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, Nusaybin'deki sokağa çıkma yasağını gündeme getirdi. Baluken, "Darbe ve savaş konsepti 1 Kasım seçimlerinden sonra tüm yakıcılığıyla can almaya devam ediyor" diyerek Nusaybin'deki sokağa çıkma yasağını eleştirdi. Birleşimi yöneten CHP'li Deniz Baykal ise bu konuların önemli ve hayati olduğunu belirtirken içtüzüğe göre TBMM Başkanlığı seçiminin yapılacağını hatırlattı. Genel Kurul salonunda HDP'li vekillerin "Katliam var" sesleri yükselirken AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal, "Burada bir milletvekilinin kamu düzenini sağlamakla görevli ve orada açılan hendekler ve mayınlarla ilgili orada yaşayan vatandaşlarımızın güvenliğini sağlamaya çalışan emniyet mensuplarına katliam ifadesini kullanmasını kınıyoruz" dedi. HDP'li Baluken ise Baykal'ın tavrına itiraz ederken Baykal "İçtüzükle hareket eden bir başkanının tutumu hakkında söz istemeyi uygun bulmuyorum" dedi. Baykal'ın içtüzükten taviz vermeyen tutumu ise en çok AK Parti milletvekillerinden alkış aldı. HDP'li Baluken, Nusaybin'deki sokağa çıkma yasağını eleştirirken HDP milletvekilleri de ellerindeki Nusaybin fotoğrafı ve dövizlerle protesto etti.

ZANA YİNE YEMİN ETMEDİ

Baykal, daha sonra, "Büyük Türk milleti" yerine "Büyük Türkiye milleti" dediği için yemini geçersiz sayılan HDP Ağrı Milletvekili Leyla Zana, sağlık sorunu nedeniyle yemin edemeyen HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş ile HDP Milletvekili Abdullah Zeydan, Ali Atalan ve Gülser Yıldırım'ı yeminlerini etmek üzere kürsüye çağırdı. Anons edilen isimlerden sadece Zeydan yemin ederken; Zana, Demirtaş ve Nusaybin'de 'mahsur' kaldıkları öne sürülen HDP Mardin milletvekilleri Atalan ve Yıldırım gelmedi. Genel Kurul'da Cumhurbaşkanlığı'nın, yeni bir hükümet kurulana kadar geçici hükümetin görev yapacağı ve Davutoğlu'nun hükümeti kurmakla görevlendirildiğine ilişkin tezkereleri de okundu. HDP'li Sırrı Süreyya Önder ise tezkerelerin anayasaya aykırı olduğunu savundu. Baykal, anayasaya aykırılık iddialarıyla ilgili başvurulacak mercinin belli olduğunu belirtirken, bir kez daha Başbakan Davutoğlu ve AK Parti milletvekillerinden alkış aldı.

Leyla Zana yine yemin etmedi

TARAFSIZLIK VURGUSU
TBMM Başkanı Kahraman, kısa teşekkür konuşmasında, tüm siyasi partilere eşit mesafede olduğunu vurguladı. Kahraman, tarafsız bir TBMM Başkanı olacağını da sözlerine ekledi. Kahraman'ı ilk kutlayan, Başbakan Davutoğlu oldu. Ardından parti gruplarını dolaşan Kahraman, bütün liderler ve grup başkanvekilleriyle tokalaştı. Görevi geçici TBMM Başkanı Deniz Baykal'dan devralan Kahraman "Zorlayarak, öteleyerek ve iteleyerek neticeye gidilmez. Konsensüsle, uyuşarak yürüteceğiz. Bütün partilerin söylediği bir problem var, 'çözelim' dediği anayasa meselesi. Çoğu kere ele alındı, yine de alınacaktır muhakkak" dedi.

ERBAKAN'IN KÜLTÜR BAKANLIĞI'NDAN DEVLETİN İKİ NUMARALI KOLTUĞUNA
TBMM Başkanı seçilerek devletin iki numaralı koltuğuna oturan İsmail Kahraman, siyasi yaşamına pek çok önemli görevi sığdırdı. 20 ve 21. dönemlerde milletvekili olan Kahraman, TBMM Anayasa Komisyonu ile Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu üyeliklerinde bulundu.

KÜLTÜR BAKANIYDI

Refah Partisi Genel Başkanı merhum Necmettin Erbakan'ın başbakanlığında kurulan 54. Refah- Yol Hükümeti'nde Kültür Bakanı olarak görev yaptı. 28 Şubat döneminde hedef alınan isimlerden biri olan Kahraman, AK Parti'nin kuruluşunda Erdoğan'ın yanında duran isimlerden biri olarak öne çıktı. Kahraman, aynı zamanda AK Parti'nin de isim babası olarak biliniyor. Partinin kurucusu olsa da daha çok sivil toplum çalışmalarına ağırlık veren Kahraman, İstanbul Ticaret Üniversitesi Mütevelli Heyeti üyeliği, Birlik Vakfı ile İlim Vakfı'nda kuruculuk ve üyelik görevini yaptı. Kahraman'ın STK ve sosyal çevrede öne çıkan hizmetleri, onu muhafazakâr camianın "İsmail abisi" haline getirdi. 1 Kasım genel seçimlerinde AK Parti İstanbul 1. Bölge milletvekili adayı oldu. Tecrübesi ve AK Parti içindeki saygınlığı nedeniyle AK Parti yönetimi Kahraman'ı TBMM başkanlığına aday gösterdi. Böylece 13 yıl sonra parlamentoya Meclis Başkanı olarak dönmüş oldu. Rize İkizdere doğumlu olan 75 yaşındaki Kahraman, evli ve dört çocuk babası.

KILIÇDAROĞLU İLE AYAKÜSTÜ SOHBET ETTİ
İlk turda ayaküstü sohbet eden Başbakan Davutoğlu ile CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu oylarını peş peşe kullandı.

OĞLU DA İZLEDİ

TBMM Başkanlığı seçimini, genel kurul salonu izleyici locasından izleyenler arasında, Kahraman'ın oğlu Fatih Kahraman da yer aldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Meclis'te Kahraman dönemi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN