Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Fikret Seçen açığa alındı

Giriş Tarihi: 24.11.2015 13:14
Fikret Seçen açığa alındı

HSYK 2. Daire, Başmüfettiş Yunus Nadi Kolukısa’nın talebi üzerine Beşiktaş Adliyesi’nin eski Özel Yetkili Başsavcı Vekili olan Fikret Seçen’i İstanbul Askeri Casusluk soruşturmasında usulsüz soruşturma yürüttüğü iddiasıyla açığa aldı.

HSYK 2.Dairesi, yürüttüğü bazı soruşturmalarda usulsüzlük yaptığı iddiasıyla HSYK Başmüfettişliği'nce açığa alınması teklif edilen dönemin CMK 250. Madde'den sorumlu İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili olan Fikret Seçen'i açığa aldı.

Halen Çorum Savcısı olarak görev yapan Fikret Seçen hakkında HSYK Başmüfettişi Yunus Nadi Kolukısa tarafından savcı olarak görev yaptığı döneme ilişkin bazı soruşturmalarda usulsüzlük yaptığı iddiasıyla hazırlanan ön rapor bugün gerçekleştirilen HSYK 2. Daire toplantısında ele alındı. İstanbul'daki Askeri Casusluk soruşturması sırasında kanunlara aykırı delillere dayanarak iddianame düzenlediği, sanıklar arasında içerikleri bulunmayan görüşme bilgilerinden yola çıkarak örgütsel bir ilişki kurmaya çalıştığı gerekçesiyle Seçen'in açığa alınma talebini değerlendiren ve geçici olarak görevden uzaklaştırılmasına karar veren 2. Daire, bu kararı 2'ye karşı 5 oyla aldı.

Dönemin Beşiktaş Adliyesi'ndeki özel yetkili savcısı Fikret Seçen, 'devletin güvenliğine ilişkin belgeleri sızdırmak' iddiasıyla aralarında emekli Albay İbrahim Sezer ile Tuğamiral Şafak Yürekli'nin de bulunduğu 56 sanık hakkında dava açtı. 250 sayfalık iddianame 10 Şubat 2011'de tamamlandı ve ilk duruşması 20 Nisan 2011'de yapıldı. Davada kararını 2 Ağustos 2012'de açıklayan İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesi, bütün sanıkları 'fuhuş' ve 'casusluk'tan beraat ettirdi, ancak Tuğamiral Yürekli ile Albay Sezer'e 'suç örgütü üyeliği' ve 'yasak bilgi temini' gibi suçlardan hapis cezası verdi.

BELGELER DÜZMECE ÇIKTI

Kararın temyiz incelemesini yapan Yargıtay 9. Ceza Dairesi ise yerel mahkemenin kararını onadı. Sanık avukatları kumpas iddiasıyla yeniden yargılama talebinde bulundu ancak talep reddedildi. Avukatlar daha sonra Anayasa Mahkemesi'ne başvurarak 'hak ihlali' yapıldığını öne sürdü. AYM de 9 Ocak 2015'te 44 sanığın 'haklarının ihlal edildiği' yönünde karar verdi. Böylece yargılamanın yenilenmesi kararı verilmiş oldu. Davanın soruşturma aşamasında Savcı Fikret Seçen'in de eşlik ettiği Gölcük Donanma Komutanlığı'nda yapılan aramalarda polis, zeminin altında 43 klasör belge ve CD'ler bulmuştu. Polisin eliyle koymuş gibi bulduğu bu belgelerin kumpas olduğu uzun süre tartışıldı. Sözkonusu belgeler Balyoz Davası dosyasına da delil olarak girdi. Belgelerin düzmece olduğu daha sonra hazırlanan bilirkişi raporlarıyla ortaya çıktı.

SEÇEN'İN USULSÜZLÜK YAPILDIĞI BELİRLENDİ

Bu arada sanık avukatları, Seçen'in, 'kanuna aykırı delillere dayanarak iddianame düzenlediği, sanıklar arasında içerikleri bulunmayan arayan-aranan bilgilerinden yola çıkarak örgütsel bir ilişki tesis etmeye çalıştığı' iddiasıyla HSYK'ya şikayette bulundu. Şikayet üzerine HSYK 3. Dairesi, Seçen hakkında inceleme ve soruşturma izni vererek müfettiş görevlendirdi. İddiaları inceleyen müfettiş de, Seçen'in yürüttüğü soruşturmada usulsüzlük yapıldığını belirledi. Müfettiş, Seçen'in açığa alınmasını talep etti. İşte bu talep çerçevesinde bugün HSYK 2. Daire'sinden açığa alınma kararı çıktı.

Beşiktaş Adliyesi'nde Başsavcı Vekilliği yapan ve Hrant Dink ve İstanbul Askeri Casusluk soruşturması başta olmak üzere birçok önemli dosyaya bakan Fikret Seçen 17/25 Ak.ralık sonrasında düze savcı olarak önce Gebze'ye ardından da Çorum'a düz savcı olarak atanmıştı. Seçen soruşturma tamamlana kadar maaşının sadece 2/3'lük bölümünü alabilecek. Hakkındaki kesin kararı yine 2. Daire verecek.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Fikret Seçen açığa alındı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN