Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"Rusya kara propaganda yapıyor"

Kadraj programına katılan SETA İstanbul Koordinatörü Doç. Dr. Fahrettin Altun, Rus savaş uçağının düşürülmesini değerlendirdi. Rusya'nın kara propaganda yaptığını söyleyen Altun, dünya kamuoyuna uçağın "DAEŞ'le mücadele ettiği için vurulduğu" imajını yaymak isteyenlerin olacağını söyledi.

Giriş Tarihi: 24.11.2015 23:36 Güncelleme Tarihi: 25.11.2015 00:34
Rusya kara propaganda yapıyor
Uluslararası propaganda var ve Türkiye'ye karşı yürüyen bu uluslararası propagandaya Rusya'da kendince bir anlamda su taşıyor ve kendi amaçları çerçevesinde o propagandayı kullanmaya ve manipüle etmeye çalışıyor. Şimdi baktığımızda Türkiye ve DAEŞ arasında özdeşlik kurmaya çalışan bir uluslararası manipülasyon süreci var ve bu belirli bir süredir hem ulusal, hem uluslararası alandaki bazı aktörler tarafından dillendiriliyor. Türkiye'nin, Sayın Cumhurbaşkanı'nın, AK Parti hükümetinin net bir şekilde DAEŞ'e destek verdiği ifade ediliyor. Bunun bir ampirik zemini yok yani bunun herhangi bir şekilde bir veriye dayanmadığını hepimiz biliyoruz.

"Rusya kara propaganda yapıyor"

UÇAĞIN "DAEŞ İLE MÜCADELE ETTİĞİ İÇİN VURULDUĞU" İMAJINI YAYILMASI İSTENİYOR

Şimdi bu propaganda aslında ifade ettiğimiz gibi farklı bütün Türkiye aleyhtarı özellikle Batı'daki Erdoğan aleyhtarı siyasi aktörler tarafından benimsenmiş durumda daha doğrusu onlar için sihirli bir söylem halini almış durumda, bu kullanılıyor bir süredir. Şimdi baktığınız zaman yine bu söylemi kullananlar yani, 'Türkiye DAEŞ ile savaşan PKK'yı vuruyor' diye, hatta 'Kürtleri vuruyor' diye ifade eden uluslararası aktörlerin yine bugün; 'Türkiye DAEŞ ile savaşan Rusya'nın uçağını düşürdü' söylemini kullandığını, kullanacağını göreceğiz. Yani bu söylemi kullanacaklar. Rusya'da bu söylemi kullanacak, bu söylem etrafında bir süreç başlatacak. Bu sözlük anlamıyla adi bir retorik yani bunun baktığınızda somut bir gerçekliği yok, diplomatik alanda da uluslararası ilişkiler alanında da rasyonel anlamda bir zemini yok.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Rusya kara propaganda yapıyor"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN