Türkiye'nin en iyi haber sitesi

DAEŞ değil soydaşımız Türkmenler vuruluyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rus savaş uçağını düşürmek zorunda kalan Türkiye'nin kendi sınırlarını koruma hakkına herkesin saygı göstermesini istedi. Erdoğan, operasyonlarda DAEŞ terör örgütünün değil Türkmenler'in hedef alındığını söyledi

Giriş Tarihi: 25.11.2015
DAEŞ değil soydaşımız Türkmenler vuruluyor
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, angajman kuralları çerçevesinde Suriye sınırında düşürülen SU-24 için "aidiyeti belli olmayan" uçak tanımlamasını yaparken, "Bu hadise tamamen Türkiye'nin önceden ilan ettiği angajman kuralları çerçevesinde gerçekleşmiştir" dedi. Erdoğan dün akşam 24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle aralarında kendi öğretmenlerinin de bulunduğu 81 ilden gelen öğretmenlere Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde resepsiyon verdi. Resepsiyonda konuşan Erdoğan, Suriye sınırında dün sabah yaşananlara ilişkin şunları söyledi:

Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Hava sahamızı ihlal eden 2 uçaktan biri düşürüldü"


SINIRLARIMIZI KORUMAK HAKIMIZ:
(Türk hava sahasını ihlal eden savaş uçağının düşürülmesi) Dar kapsamlı bir güvenlik toplantısı yaptık. Gerek Sayın Başbakanımız, gerek Genelkurmay Başkanımız, ilgili bakan arkadaşlarımız ve ilgili bürokratlarımızla beraber bir toplantı yaptık. Ne oluyor, gelişmeler ne durumda, buna göre ne gibi adımlar atacağız. Bugün sabah saatlerinde tüm uyarılara rağmen, hava sahamızı ihlal eden bir aidiyeti belli olmayan, savaş uçağına angajman kuralları gereği müdahale edilmiştir. Aidiyeti bilinmeyen bir uçağın 5 dakika içinde 10 defa uyarılmasına rağmen, hava sahamıza girmeden önce sınırlarımıza doğru geliyor. Uyarılmasına rağmen, maalesef ihlalini devam etmekte ısrarını sürdürmüştür. Bunun üzerine F-16'larımız tarafından yapılan müdahale sonrası bu uçak düşürülmüştür. İki uçaktan, bir tanesi.

RUS UÇAĞI VURULMASAYDI...

BUNUN ISTIRABINI YAŞIYORUZ:
(Salonda bulunanların sözlerini alkışlaması üzerine) Mesele tabii bir alkış meselesi değil. Buna şahit olmak istemeyiz. Ama böyle bir durumla karşı karşıya kalmanın ıstırabını yaşıyoruz. Bu hadise tamamen Türkiye'nin önceden ilan ettiği angajman kuralları çerçevesinde gerçekleşmiştir. Türkiye'nin komşularıyla, başka herhangi bir ülkeye karşı düşmanlığı asla söz konusu değildir. Suriye'de bugüne kadar çok daha vahim olaylar yaşanmamasının nedeni Türkiye'nin soğukkanlı tutumudur. Bu son hadisenin önüne geçmek için de elimizden gelen gayreti gösterdiğimizden kimsenin şüphesi olmasın. Türkiye'nin kendi sınırlarını koruma hakkına da herkes saygı göstermelidir.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan çarpıcı açıklamalar


KİMSE KİMSEYİ KANDIRMASIN:
Türkiye, Suriye'de zalim rejime karşı kurtuluş savaşlarını veren muhalif grupları samimiyetle destekliyor. Burada yalnız bir şeyin altını çizmem lazım, Bayırbucak Türkmenleri'nin bulunduğu, DAEŞ terör örgütünün olduğu bölge değildir. Kimse kimseyi kandırmasın. Orada sadece Bayırbucak Türkmenleri vardır, soydaşlarımız vardır, akrabalarımız vardır. 'DAEŞ terör örgütünü vuruyoruz' diyerek orada Bayırbucak Türkmenleri vurulmaktadır.

SURİYE SINIRINDA UÇAK DÜŞTÜ

SALDIRILARIN GERİSİNDEKİ AMAÇ BELLİ:
Esed rejimi ve onu destekleyen ülkelerin Bayırbucak Türkmenlerini hedef alan saldırılarının gerisindeki amacı gayet iyi biliyoruz. DAEŞ'in hemen hiçbir varlığının olmadığı bu bölgedeki saldırılar doğrudan Esed rejimini ayakta tutmu amacına yöneliktir. Türkmen kardeşlerimize eskiden beri her türlü desteği veriyoruz, vereceğiz. Mücadelelerinde başarılar diliyorum. Duamız ve desteğimiz sonuna kadar onların yanında olacaktır.

10 SORUDA UÇAK KRİZİ

GÜVENLİK BÖLGESİ HAYATA GEÇECEK
"İnşallah çok yakında Cerablus-Akdeniz hattındaki insani güvenlik bölgesi uygulamasını müttefik ülkelerle hayata geçireceğiz. Bir yandan yeni insani dramlar ortaya çıkmasına engel olurken, diğer yandan da kendi vatanlarında hayatlarını sürdürmek isteyen muhacirlere imkan sağlamayı hedefliyoruz. Türkiye'nin bu çabasına engel çıkarmaya çalışan herkes Suriye'de hayatını kaybeden 380 bin masuma eklenecek her yeni canın sorumluluğuna ortak olacaktır. Suriye halkının güvenli bir geleceğe kavuşmasından başka gayemiz yoktur."

TSK'DAN FLAŞ RUS UÇAĞI AÇIKLAMASI

YARDIMLARIMIZI SABOTE ETTİLER

"MİT TIR'ları ihanetini biliyorsunuz değil mi? Hala utanmadan, sıkılmadan bunları gazetelerine başlık yapanlar var. İşte o TIR'lar bizim Bayırbucak Türkmenlerine yardım götüren TIR'lardı. Bazıları diyor ki, 'Başbakan Erdoğan, diyordu ki, onların içinde silah yok' yahu varsa ne olacak, yoksa ne olacak? Ne diyoruz biz? 'Oraya insani yardım götürüyoruz.' Kim onlar? Mağdur, mazlum, bizim Bayırbucak Türkmen kardeşlerimiz. Ülkemizin, hükümetimizin ve şahsımın aleyhine bir algı oluşturmak adına bu yardımları sabote edenleri milletimizin asla affetmeyeceğine inanıyorum."

BMGK'DAN FLAŞ TÜRKİYE AÇIKLAMASI

'BU FAKİR HOCALARININ SERMAYESİDİR'

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki resepsiyonda öğretmenlere hitap eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, 13 yılda her alanda olduğu gibi eğitimde de çok önemli başarılara imza attıklarını belirtti. Öğretmenlerin fedakarlıklarına da dikkat çeken Erdoğan, "Öğretmenin en büyük zenginliği yetiştirdiği talebeleridir. Bu fakir şu anda hocalarının bir sermayesidir" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
DAEŞ değil soydaşımız Türkmenler vuruluyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN