Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Putin: Uçak Suriye hava sahasındaydı

Giriş Tarihi: 25.11.2015
Putin: Uçak Suriye hava sahasındaydı
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, uçağın Türk sınırına 4 kilometre mesafede düşürüldüğünü ileri sürdü. Rus lider, "Bizi sırtımızdan vurdular. Uçağımız, Suriye toprakları üzerinde Türk F-16 uçaklarından fırlatılan füze ile vuruldu" dedi. İşte Putin'in sözlerinden satır başları:
"Rus uçağı, Türkiye için hiçbir şekilde tehdit teşkil etmedi.
Düşürülen uçak, DAEŞ'le savaş görevini yerine getiriyordu. Rusya'dan giden teröristlerin olduğu bölgeye özel operasyon yapıyordu.
Türkiye, Rusya'nın ABD ile bu tür olayların önlenmesi konusunda anlaşma imzalamış olmasına karşın Rus uçağını vurmuştur. Oysa Türkiye de DAEŞ karşıtı koalisyonun parçasıydı.
Uzun süredir Türkiye toprakları üzerinden DAEŞ'e finansman sağlayan petrol sevkıyatı yapıldığını biliyorduk.
Uçağın düşürülmesinin Türk- Rus ilişkilerine ciddi sonuçları olacaktır. Rusya, Türkiye'ye sadece komşu olarak değil, aynı zamanda dost bir ülke olarak yaklaşmıştır. Böyle bir adım kimin işine yarardı bilemiyorum ama bizim buna ihtiyacımız yoktu.
Türkiye, Rus uçağının düşürülmesinden sonra acilen Rusya ile iletişim kurmak yerine, sanki uçağı Rusya düşürmüş gibi NATO'ya başvurdu. NATO'yu DAEŞ'in emrine mi sokmak istiyorlar?
Biz her ülkenin bölgesel çıkarlarına saygı duyarız. Ama bugün yapılan gibi bir suça seyirci kalmayız. Yaşananları analiz edeceğiz." Rusya Devlet Başkanlığı Sözcüsü Dimitri Peskov, Putin'in bu açıklamalarının askeri tehdit anlamına gelmediğini söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Putin: Uçak Suriye hava sahasındaydı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN