Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Fikret Seçen'e yurtdışına çıkış yasağı

Açığa alınan İstanbul eski Başsavcıvekili, Çorum Savcısı Fikret Seçen hakkında adli kontrol ve yurtdışına çıkış yasağı getirildi.

Giriş Tarihi: 26.11.2015 11:43 Güncelleme Tarihi: 26.11.2015 15:34
Fikret Seçen'e yurtdışına çıkış yasağı
Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) 2. Dairesi'nin hakkındaki soruşturma sebebiyle geçici olarak görevden aldığı eski Özel Yetkili İstanbul Başsavcıvekili, Çorum Savcısı Fikret Seçen hakkında adli kontrol ve yurtdışına çıkış yasağı getirildi.
Tahkikatı yürüten HSYK Başmüfettişi Yunus Nadi Kolukısa'nın talebi üzerine harekete geçen Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı, Bakırköy 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nden Fikret Seçen hakkında "Görevi kötüye kullanmak", "Resmi belgeyi bozma, yok etme veya gizleme" suçlarından yürütülmekte olan soruşturma kapsamında yurtdışına çıkış yasağı ve adli kontrol kararı alınmasını talep etti.

Talebi değerlendiren Bakırköy 2. Ağır Ceza Mahkemesi, kuvvetli suç şüphesinin mevcudiyeti, kaçma şüphesinin bulunması ve soruşturmaya konu eylemlerin vasıf ve mahiyeti gereği talebi kabul ederek Fikret Seçen hakkında yurtdışına çıkış yasağı ve adli kontrol kararı aldı. Fikret Seçen'in yurtdışına çıkışı böylece yasaklanmış oldu.

HSYK Başmüfettişi Yunus Nadi Kolukısa tarafından hazırlanan müfettiş raporunda, Fikret Seçen'in İstanbul'daki Askeri Casusluk Davası'nda, sanıklar lehine verilen TÜBİTAK raporunu dosyaya koymadığı, bir örgüt soruşturması başlatarak hakimlerin yanı sıra birçok kişiyi dinlettiği ve Dursun Çiçek ismini taşıyan farklı kişileri dinlettiği belirtilmişti.

Seçen, 2802 sayılı Hakimler ve Savcılar Kanunu'nun 77. maddesinde "hakkında soruşturma yapılan hakim ve savcının göreve devamının, yargı erkinin nüfuz ve itibarına zarar vereceğine kanaat getirilirse, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulunca geçici bir tedbir olarak görevden uzaklaştırılmasına karar verilebileceği" hükmündeki "yargı erkinin nüfuz ve itibarına zarar vereceği" gerekçesiyle görevden uzaklaştırılmıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Fikret Seçen'e yurtdışına çıkış yasağı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN