Yeni anayasanın çerçevesi çizildi

Giriş Tarihi: 27.11.2015
Hükümetin önümüzdeki günlerde gündeme taşıyacağı yeni anayasanın çerçevesinin ne olacağı 64'üncü Hükümet programında belirtildi. Yeni anayasanın çerçevesi ise şöyle çizildi:
Çağdaş demokrasi anlayışını yansıtmalı, geniş mutabakatla ve demokratik yöntemlerle hazırlanmalı ve sahiplenilmeli. Kapsayıcı, kucaklayıcı, bütünleştirici, birliği savunan, çoğulcu ve özgürlükçü bir olmalı.
Bireysel özgürlüklere dayanmalı, yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığını sağlamaya yönelik güvenceleri içermeli. Siyasi sistemin işleyişindeki belirsizlikleri ortadan kaldırmalı. Temel hak ve hürriyetlerin, demokrasinin, hukukun üstünlüğü ilkesinin, düşünce ve inanç özgürlüğünün dayanağı toplumsal meşruiyet olacak.
Cumhuriyetimizin insan hakları ve demokrasi konularındaki kazanımlarını geleceğe taşımalı; vesayetin izlerini silmeli. Bireyin ve toplumun geleceğe dair beklentilerini karşılamak üzere tasarlanmalı.
Siyasi partilerin çalışmalarını etkin olarak koruyacak ve parti kapatmalarını uluslararası standartlarda düzenleyecek. Siyasi partiler kanunu ve sair temel kanunlar, bir bütün olarak yenilenecek.
Milletin kültürel ve toplumsal çeşitliliğini tanıyan, herhangi bir etnik veya dini kimliğe referans yapmayan bir vatandaşlık tanımını esas alınacak. Toplumun herhangi bir kesiminin dışlanmasına yol açacak değer yargıları ve siyasal tercihler barındırmayacak.
Sorunların çözümünün imkân ve araçlarını barındıracak. Sorunları, demokratik bir ortamda bireyler, toplum ve siyaset kurumu çözecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yeni anayasanın çerçevesi çizildi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN