Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Rus uçağı olduğu bilinmiyordu

Giriş Tarihi: 28.11.2015
Rus uçağı olduğu bilinmiyordu
Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Türk hava sahasını ihlal eden SU-24 vurulduğu sırada Rusya'ya ait olduğunun bilinmediğini söyledi. 64'üncü Hükümet ilk Bakanlar Kurulu toplantısını dün Çankaya Köşkü'nde yaptı. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, MİT Müsteşarı Hakan Fidan ve Dışişleri Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu da toplantının bir bölümüne katılarak, Rusya ile yaşananlar hakkında bilgi sundu. Kurtulmuş, toplantının ardından gündeme ilişkin soruları yanıtladı:
Uyarı yapıldığı anda o kanalı kullanan bütün herkesin de teyit edebileceği şekilde bu hava aracı 10 kere ikaz edilmiş bu da uluslararası kanaldan duyurulmuştur. Bu uçak Türkiye hava sınırları içinde vurulmuştur. Uçağın bazı parçaları da Türkiye içine düşmüştür. Uçak vurulduğu anda milliyeti belli değildi. Rusya, Türkiye'nin angajman kurallarından haberdardı. Ne Türkiye ne de Rusya bu durum dolayısıyla ilişkilerini ortadan kaldıracak değildir. Bu sorunun çözülmesi için askeri ve diplomatik kanalların açık tutulmasını isteriz.
Bunun bir Rus uçağı olduğu bilinseydi, böyle bir olay vuku bulmazdı. Rus tarafının da bile bile, isteyerek Türkiye'ye düşmanca tavır içinde olmayacağını bildiğimiz için "Rus uçağı olsaydı zaten böyle olmazdı" diyoruz. Yani Rus uçağı buradan geçiyorsa "Ruslar herhalde uçaklarıyla Türkiye'yi bombalarlar" diye endişe etmeyiz. Bu asla kasıtla yapılmış bir olay değil.
Rusya'nın Türkiye ile olan ilişkilerini tamamen gözden çıkaracağını tahmin etmiyoruz.

GÖREV DAĞILIMI YAPILDI
Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, milli birlik ve kardeşlik sürecinin Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun koordinasyonunda yürütüleceğini belirterek, başbakan yardımcılarının görev dağılımını da açıkladı. Kurtulmuş kamu diplomasisi ile ilgili kurumların, Mehmet Şimşek ekonomiyle ilgili kurum ve kuruluşların, Yalçın Akdoğan TİKA ve Yurt Dışı Türkler gibi yurt dışıyla ilgili kuruluşların koordinasyonundan, Tuğrul Türkeş kamu kurumlarıyla hükümet arasındaki ilişkilerden, Lütfi Elvan ise TBMM ile ilişkiler, reform ve yatırımların koordinasyonundan sorumlu olacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rus uçağı olduğu bilinmiyordu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN