Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türkmenlerin katili paraleldir

MİT tır’larına yönelik kumpasın yakın tanığı olan Sakarya Valisi Hüseyin Avni Coş, olayın iç yüzünü anlattı. Coş, “Paralel Yapı’nın, MİT TIR’larını durdurmasındaki asıl amaç; Suriye’de bulunan mazlum Türkmenlere yapılan yardımları engellemek” dedi.

Giriş Tarihi: 28.11.2015 15:20 Güncelleme Tarihi: 29.11.2015 06:36
Türkmenlerin katili paraleldir
MİT tır'larına yönelik paralel örgüt tarafından Adana'da yapılan operasyon sırasında dönemin Adana Valisi olan şimdiki Sakarya Valisi Hüseyin Avni Coş Akit'e konuştu. MİT tır'larına yönelik kumpasın yakın tanığı Vali Coş, olayın iç yüzünü anlatırken, Rusya ve İran destekli Esed rejiminin saldırılarıyla yüz yüze kalan Suriye'deki Bayırbucak Türkmenlerinin MİT tır'larının durdurulmasından nasıl etkilendiğiyle ilgili çarpıcı bilgiler verdi.

Adana Valisi olduğunuz dönemde MİT tır'larına paralel örgüt tarafından bir operasyon yapıldı. Suriye'de yaşayan Türkmenlere yardım götüren MİT tır'larının durdurulmasıyla neyi amaçladılar?

Bugün aradan uzun bir zaman geçtikten sonra olayın çeşitli boyutları ve amaçları daha da net bir şekilde ortaya çıkıyor. Bu olay sadece Türkiye'yi suçlamak, yalnızca uluslararası arenada terör örgütlerine yardım ediyor gibi göstermek için yapılmamış; aynı zamanda Suriye'de bulunan mazlum Türkmenlere yapılan yardımları da engellemek için yapılmıştır. Bu operasyonun Suriye Türkmenlerini savunmasız olarak rejim güçlerinin eline yem olarak bırakmak için yapıldığı net olarak anlaşılmaktadır. Bu bakımdan bu MİT tır'larına kurulan tezgah iç amaçlarının yanında uluslararası arenada farklı hedefleri de olan, Türkiye'yi ve Türkiye'ye umut bağlamış ahaliyi zor durumda bırakmaya yönelik bir komplodur.

Bugün Suriye'de yaşanan Türkmen katliamında paralel örgütün de ortak olduğu söylenebilir mi?


Tabii. Bugün Suriye'de Bayırbucak Türkmenlerine katliam yapan güçlerin oradaki varlık sebebi sözde 'DAEŞ'e karşı operasyon yapmak' ama DAEŞ'e operasyon yapıyormuş gibi görünüp, DAEŞ'e karşı mücadele eden, DAEŞ'e karşı topraklarını savunan ve DAEŞ'le hiçbir ilgisi olmayan Bayırbucak Türkmenlerini ortadan kaldırmaya çalıştıkları görülmektedir. 'DAEŞ'le mücadele ediyoruz' diye DAEŞ'le gerçekten mücadele eden güçler ortadan kaldırılmaktadır. Türkmenlere gönderilen yardım engellenerek, DAEŞ'le mücadele eden ahali engellenmiştir, cezalandırılmıştır.

MİT tır'larının durdurulmasının Suriye Türkmenlerine yansıması nasıl oldu?

Bayırbucak Türkmenlerinin hayatlarını devam ettirebilmek için gerekli olan temel ihtiyaç malzemelerini bulamadıkları, bu yüzden çok zor durumda oldukları, saldırılardan kendilerini koruyamadıklarını, çok sayıda kardeşimizin hayatını kaybettiğini, birçoğunun da yaralandığını öğrendik. Bu katliamlara MİT tır'larını durdurarak, Türkmen kardeşlerimizi sefalete mahkûm etmek isteyen paralel örgütün sebep olduğunu kamuoyumuz da çok iyi bilmektedir.

Paralel örgüt mensuplarının yaptığı dinlemelerle MİT tır'larına yapılan operasyon arasında bir bağlantı olduğunu düşünüyor musunuz?

İşini en iyi şekilde yapmaya çalışan, vazifeyi namus bilen devlet kademelerinde görevli insanları izleyerek, dinleyerek ve her türlü aracı kullanarak kamu görevlilerinin açıklarını bularak, şantaj yaparak kendi kontrollerine sokmaya çalışmaları, paralel örgütün genel taktiği olarak bilinmektedir. Sözü edilen görevlerde de yurdun diğer birçok yerinde de bunların benzer çalışmaları yaptığı ortaya çıkan bilgi ve belgelerle anlaşılmıştır ve bu konu mahkemeye intikal etmiştir.

Paralel çetenin Adana yapılanması konusundaki tespit ve gözlemleriniz neler?


17-25 Aralık ihanet sürecinden sonra, tehlikenin büyüklüğü fark edilince, biz de bu örgütle bağlantılı olan kişilerin tespiti ve bunların görevlerini suiistimal edebilecekleri aktif noktalardan uzaklaştırılması ve daha pasif görevlere verilmeleri konusunda elimizden gerekeni yaptık. Devletin esaslarından uzakta, devlet dışı odakların kontrolünde hareket eden kişileri tespit ettikçe, bunların aktif yöneticilik görevlerinden uzaklaştırılması hususunda ciddi çalışmalarımız oldu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkmenlerin katili paraleldir
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN