Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Televizyon Yayıncıları Derneği'nden RTÜK ve YSK'ya tepki!

Televizyon Yayıncıları Derneği, son günlerde RTÜK tarafından, A Haber ve bir takım haber kanallarına verilen cezayı sert bir şekilde kınadı.

Giriş Tarihi: 30.11.2015 14:28 Güncelleme Tarihi: 18.10.2017 13:55
Televizyon Yayıncıları Derneği'nden RTÜK ve YSK'ya tepki!

İŞTE O AÇIKLAMA

Değerli Basın Mensuplarımız,

Ülkemiz son iki yıl içerisinde dört seçim dönemi geçirmiş ve bu dönemlerde üye televizyon kuruluşlarımız Yüksek Seçim Kuruluve Radyo Televizyon Üst Kurulu tarafından çok ciddi cezalara maruz bırakılmıştır.

YSK ve RTÜK bu olumsuz tutumuyla, seçim döneminde üye televizyon kuruluşlarımızın yayın politikalarına, haberlerin içeriğine ve veriliş biçimlerine dahi karışır duruma gelmiş, üye televizyon kuruluşlarının bazılarını da adeta yayın yapamaz hale getirmiştir.

Bu olumsuz tablo, gelişen ve değişen Türkiye'mize yakışmamaktadır.

Bu sebeple, seçim döneminde yapılacak yayınlara ilişkin olarak televizyon kuruluşlarının yayın politikalarını kendilerinin belirleyebildiği, özgürlükçü nitelikteki yasal düzenlemelerin yapılması gerekliliği zaruri gözükmektedir.

İlerideki seçim dönemlerinde de aynı sorunların yaşanmaması ve üyelerimizin YSK ve RTÜK'ün benzer tutum ve cezalarıyla karşı karşıya kalarak mağduriyetlerine sebep verilmemesi için, seçim döneminde uygulanan 298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkındaki Kanun başta olmak üzere, 6112 sayılı Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanun ve ilgili diğer mevzuatta gerekli düzenlemelerin yapılmasını yeni Meclis'imizden beklemekteyiz.

Kamuoyuna saygılarımızla duyururuz.

Televizyon Yayıncıları Derneği

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Televizyon Yayıncıları Derneği'nden RTÜK ve YSK'ya tepki!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN