Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Türkiye'nin kendi hava sahasını koruma hakkı vardır'

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, "Türkiye kendi sınırlarını ve hava sahasını koruma hakkına sahiptir. Türkiye'nin Rusya ile temas kurma çabalarını destekliyoruz" dedi.

Giriş Tarihi: 30.11.2015 14:36
'Türkiye'nin kendi hava sahasını koruma hakkı vardır'

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, İttifak üyelerinin görüş birliği içinde Türkiye'nin hava sahasını koruma hakkını desteklediğini belirterek, "Rusya'yı Suriye'de ortak düşmanımız DAEŞ'i hedef alarak yapıcı bir rol almaya çağırıyorum" dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu ile NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg görüşmesinin ardından ortak basın toplantısı düzenlendi.

Stoltenberg, görüşmede geçen hafta Türk hava sahasında düşürülen savaş uçağıyla ilgili gelişmelerin ele alındığını söyledi.

"TÜRKİYE'Yİ DESTEKLİYORUZ"

"Türkiye NATO'ya bağlı, NATO da güçlü bir şekilde Türkiye'nin güvenliğine bağlı" diyen Stoltenberg, şunları kaydetti:

"NATO'nun güneydoğu sınırlarındaki durum hızlı değişiyor. Bir Rus jetinin düşürülmesine götüren olayları tartıştık. Bütün müttefikler Türkiye'nin toprak bütünlüğünü ve hava sahasını koruma hakkını tamamıyla destekliyor. Türkiye'nin gerilimi düşürme ve Moskova'yla temas kurma gayretlerini memnuniyetle karşılıyorum. Sakin kalmak ve gerilimi düşürmek önemli. Rusya'yı Suriye'de ortak düşmanımız DAEŞ'i hedef alarak yapıcı bir rol almaya çağırıyorum."

Stoltenberg Türkiye'nin kendi hava sahasını koruma hakkı olduğunu belirterek, "Türkiye kendi sınırlarını ve hava sahasını koruma hakkına sahiptir. Türkiye'nin Rusya ile temas kurma çabalarını destekliyoruz" dedi.

İLK İHLALLERİ DEĞİL

Jens Stoltenberg, "Geçen haftaki olay, Rusya ile ilişkilerimizde istikrar, saydamlık ve tahmin edilebilirlik için uluslararası mekanizmaların güçlendirilmesinin önemini gösterdi" ifadesini kullanarak, böyle bir mekanizmanın benzer olayların meydana gelme riskini azaltmada ve böyle bir olay yaşansa bile gerilimin yükselmesini, kontrolden çıkmasını önlemede kilit konumda olduğunu söyledi.

Risk azaltma mekanizmalarının yarın yapılacak NATO dışişleri bakanları toplantısında ele alınacağını belirten Stoltenberg, "Geçen hafta gördüğümüz, Rus uçaklarının Türkiye'nin hava sahasını ilk ihlali değildi" ifadesini kullandı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Türkiye'nin kendi hava sahasını koruma hakkı vardır'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN