Türkiye'nin en iyi haber sitesi

NATO'dan Türkiye'ye askeri destek kararı

Giriş Tarihi: 2.12.2015
NATO'dan Türkiye'ye askeri destek kararı
Türkiye'nin "uzlaşı" çağrılarını dikkate almayan ve krizi tırmandıracak adımlar atan Rusya'ya NATO'dan kötü haber çıktı. Brüksel'de devam eden NATO Dışişleri Bakanları toplantısında Türkiye'ye hem siyasi hem askeri destek kararı alındı. Ayrıca uçak krizi ile ilgili Rusya'nın NATO'ya sunduğu bilgilerin destek bulmadığı, Türkiye'nin verdiği bilgilerin doğruluğunun kabul edildiği öğrenildi. NATO üyesi bazı ülkelerin Türkiye'ye askeri olarak nasıl destek vereceği de netleşti. SABAH'ın edindiği bilgilere göre, İspanya, İtalya, ABD, İngiltere, Almanya ve Danimarka Türkiye'ye askeri destek verecek. İşte o kararlar:

İSPANYA: Türkiye'de konuşlu Patriotların süresini uzatacak. İspanya'da 20 Aralık'ta yapılacak genel seçimlerin hemen ardından, Adana'da konuşlu Patriot sisteminin uzatılması için parlamento kararı çıkacak.

İTALYA: ABD ve Almanya'nın Eylül ayında Patriot sistemlerini geri çekmesinin ardından, İtalya'dan yeni Patriotlar gelecek. İtalya ve İspanya, Türkiye'nin güney sınırını hem S-400 füzelerine hem de Rus savaş uçaklarına karşı koruyacak.

İNGİLTERE: Türkiye'ye 8 savaş uçağı gönderecek. İngiliz uçakları, daha önce ABD öncülüğündeki koalisyon uçaklarına açılan İncirlik'ten operasyon yürütecek.

DANİMARKA: Doğu Akdeniz'e yerleşme planını hızlandıran ve Akdeniz'de askeri varlığını arttıran Rus gemilerine karşı, Danimarka da bir fırkateyn gönderecek. NATO ayrıca Rusya'nın S-400 savunma sistemine karşı da önlem alacak ve denizden elektronik istihbarat sağlamak için jammerlar yerleştirilecek.

ALMANYA: Tornado keşif uçaklarını bölgeye gönderecek. Almanya Genelkurmay Başkanı bu uçakların konuşlandırılması için daha önce Türkiye ve Ürdün ile görüşüldüğünü açıklamıştı. Edinilen bilgilere göre, Almanya son gelişmelerin ardından bu uçakların İncirlik'e konuşlandırılması kararı aldı.

AMERİKA: 'Füze avcısı' olarak bilinen USS Donal Cook adlı savaş gemisini Türkiye'ye göndermişti. ABD bu gemisini Türkiye'ye yönelik balistik füze tehdidine karşı Akdeniz'de konuşlandırmaya devam edecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
NATO'dan Türkiye'ye askeri destek kararı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN