Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'nin son röportajı ortaya çıktı!

'nin ölmeden önce yaptığı ve yayımlanmasını istemediği röportaj ortaya çıktı

Giriş Tarihi: 2.12.2015 12:45 Güncelleme Tarihi: 2.12.2015 12:56
Tahir Elçi'nin son röportajı ortaya çıktı!
Diyarbakır Barosu Başkanı 'yle 2 Ekim'de Aydınlık ve Ulusal Kanal adına bir söyleşi yapıldı. Kameralar kapandıktan sonra Tahir Elçi'nin söyledikleri ise bugün ortaya çıktı.

İşte o sohbetten satırbaşları:

Başkan sizce ne yapmaya çalışıyor? Söyleşide PKK'nın eksiklik ve hatalarını siz de söylediniz. Bu hataları kendisi görmüyor mu?

- Görmüyor olur mu? Her şevi görüyor aslında PKK'yı yönetenler. Bizim eleştirilerimizi görüyorlar, sizin eleştirilerinizi görüyorlar, başka eleştirileri görüyorlar. Her şevi görüyorlar aslında.

PKK EZİLEN HALKI UNUTTU

Peki neden hala bu hatalara devam ediyorlar?

Bence PKK artık kendisini kontrol edemez duruma geldi. Bu önemli bir mesele. Ama asıl önemli mesele PKK'nın Marksist ideolojiden uzaklaşmasından kaynaklı bir durum. Bir yandan HDP ile Türkiyelileşmeye çalışıyor, ama bir bakıyorsunuz ki HDP de propagandasını Kürt milliyetçiliği üzerinden yapıyor. Evet Kürt halkı geçmişte de bir çok haksızlığa uğradı ve şimdi de uğruyor.

Ama Karadeniz halkı bu sistemin içinde ezilmiyor mu? Ege çifçisi ezilmiyor mu? Asgari ücretli sayısı 3 milyona yaklaştı. Bunlar sorun değil mi? Buralara el atmamasının asıl nedeni işte bu Marksist ideolojiden kopması. Bunu başka türlü açıklayamayız. Ha "PKK neden buralara geldi?" diye sorarsanız, şöyle biliyorum ben: PKK önce örgütlendiği halkın sempatisini kazanmalıydı.

Bunu başardı, fakat Kürt halkını yanına çekerken, batıdaki ezilen halkı unuttu. Sen bir yandan Kürt ve Türk'ün birliğini savunacaksın, bir yandan da Türk'ü görmeyeceksin. Birlik böyle olmaz. Yani Kürt milliyetçiliği temelinde birlik olmaz. Biz bunu söyleyince de şöyle bir cevap veriyor PKK'yı yönetenler: 'Bizi buraya Türk devleti itti. Yani sende oyuna gelme...

HEDEF TAHİR ELÇİ DEĞİLDİ

Başkan bu ortamda Kürt aydınının PKK'yı desteklemesi sizce ne kadar doğru?

Kürt aydın PKK'yı desteklemek zorunda, çünkü adı üzerinde 'Kürt' Açıkça söylemek gerekirse Kürt aydını da bu milliyetçilikten besleniyor. Yani varlığı Kürt halkına bağlı..

SİLAH GİDERSE RANT BİTER

Şimdi Kürt halkına bütün istediklerini verdik diyelim. Tabii bağımsızlık dışında. PKK silahı bırakır mı?

Bence bırakmaz. Çünkü varlığı silaha dayalı bir örgüt. Silah gitti PKK bitti. Yani rant bitti. Siz olsanız bırakır mısınız? Bırakmazsınız. Bir de biraz önce söyledim ya Kürt aydını buradan besleniyor diye. Varlığı Kürt'e bağlı diye. PKK burada kayıt dışı ekonomiyi de elinde tutuyor. Silah kaçakçı lığından al da, sigara kaçakçılığına kadar... Bu büyük bir ekonomik gelir PKK için.

TAHİR ELÇİ'NİN ÖLÜMÜYLE İLGİLİ FLAŞ GELİŞME!

Kürt halkı bu yanlışları görmüyor mu? Neden hala destekliyor?

Kürt halkı bunları tabii ki görüyor. Çünkü barikatlar yüzünden, silahlar yüzünden çocuğu okula gidemiyor.

ELEŞTİRİRSEN YOK EDİLİRSİN

Kendisi işe gidemiyor. Bunları açık açık görüyor. Eleştirirsen dışlanıyorsun ya da yok ediliyorsun. Bir de bu tarafı var bu işin. Çaresizlik var bir taraftan da. Destekliyor evet çünkü alternatifi yok bu topraklarda PKKnın.

HER ŞEY HER YERDE SÖYLENMEZ

Çaylar bitince Baro'dan ayrrlmaya hazırlanırken, Tahir Elçi'ye Ulusal Kanarda canlı yayına çıkma teklifini sundum, "Benim için hiç sorun yok İlyas bey" dedi.

TAHİR ELÇİ KİMDİR?

"Bu sohbette bana söylediklerinizi canlı yayında da söylemenizi isterim ama..." deyince gülmeye başladı ve "Her şey her yerde söylenmez. Eğer söylersen her şeyi göze almak zorundasın demektir. Yapacak daha çok işimiz var İlyas bey. Ama bir yolu bulunup ima edilir" dedi. Elçi ile yeniden buluşmak üzere ayrıldık.

BİRLİKTE YAŞAMAK İSTİYORLAR

Söyleşinin yayınlandığı akşam görüştük. Haberin eksiksiz ve abartısız olduğunu söyleyerek teşekkürlerini iletti. Ulusarda canlı yayın önerimizi kabul etti. Her Diyarbakır'a gidişimde aradım Tahir Elçi'yi, ancak bir kez görüşebildim. Çünkü, ifade ettiği gibi "her şey her yerde söylenmezdi", ancak söyleşide her şeyi söylemişti: "Kürt halkının yüzde 90'ı Türklerle beraber yaşamak istiyor. Ve PKK hata yapıyor!"

Kaynak : Aydınlık

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tahir Elçi'nin son röportajı ortaya çıktı!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN