Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Davutoğlu Rusya krizini değerlendirdi

Başbakan Davutoğlu Bakü dönüşü uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı. Davutoğlu açıklamalarında Rusya krizi tırmandırıyor. Bu konuyu sağlıklı bir şekilde konuşmalıyız. Rusya'nın yaptırımlarına karşı yapısal tedbirler için 3 aşamalı bir paket hazırlanıyor.

Giriş Tarihi: 4.12.2015 16:08 Güncelleme Tarihi: 4.12.2015 17:30
Davutoğlu Rusya krizini değerlendirdi

Başbakan Ahmet Davutoğlu, ikinci resmi ziyaretini yaptığı Azerbaycan'ın başkenti Bakü'den dönüşte uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Davutoğlu'nun konuşmasından öne çıkan başlıklar şöyle:

RUSYA'YA KARŞI ÜÇ AŞAMALI PAKET YOLDA

Rusya krizi tırmandırıyor. Sonrasında ne yapılacağı konuşulamıyor. Bu konuyu sağlıklı bir şekilde konuşmalıyız. Rusya'nın yaptırımlarına karşı yapısal tedbirler için 3 aşamalı bir paket hazırlanıyor.

İKİ BAKANIN GÖRÜŞMESİ MEDENİ BİR ORTAMDA GEÇTİ

Rusya Dışiyleri Bakanı Lavrov ile bakanımız Çavuşoğlu'nun karşılıklı diyaloğu medeni ve nezaket çerçevesinde gerçekleşti..

RUSYA OLAYI PSİKOLOJİK OLARAK TIRMANDIRIYOR

Özellikle bu tür krizlerin olgusal boyutu vardır. Bir de krizi tırmandıran psikolojik boyutu vardır. bu psikolojik kıskaçtan bir an önce uzaklaşmak lazım. Bu olayı psikolojik olarak o kadar tırmandırıyorlar ki, bundan sonra işleri çözmek zorlaşıyor. Bizim için önemli olan iletişim kanallarının sürekli açık tutulması, samimi bir diyalogla bu iş çözülebilir. Rus yetkililere çağrıda bulunuyorum, krizin yaşanmaması için bir an önce çözülmesi gerekir.

SURİYE'DE KANTONLAŞMAYI KABUL EDEMEYİZ

Suriye'nin kantonlaşmasını doğru bulmuyoruz. Arap olsun Türk olsun, Kürt olsun. Önemli olan Suriye'nin birliği. Özellikle Türkmenler'in güvenliği Türkiye için çok önemli.

ABD İLE ORTAK OPERASYON KARARLIĞI SÜRECEK

ABD ile ortak operasyon kararlılığımız sürüyor. Bölgenin DEAŞ'tan arındırılası temel amacımız. DEAŞ'la mücadele eden gruplar önem.i. DEAŞ'a dönük operasyon yapan koalisyon güçlerine karşı yapılan her eylem DEAŞ'a hizmet eder. İgilizler Kıbrıs'taki üsleri kullanıyor, İncirlik'in kullanılması talebi gelirse onu da değerlendiririz.

SURİYE'DE KISA VADEDE ÇÖZÜM BEKLEMEK ZOR

Suriye savaşı sona yaklaştı demek kolay değil. Çözümü kısa zamanda beklemek gerçekçi olmaz, doğru olmaz. Eğer ilk yıllarda Türkiye'nin uyarıları dikkate alırsa bu mesele daha çabuk çözülürdü.

BİZİM ÖNCELİĞİMİZ SURİYE MESELESİDİR


Şu anki siyasi sistemin yetki ve karmaşa yarattığı doğru. Bunu düzeltmeye ihtiyaç var. Sistemin sorumluluk ve yetki karmaşası yarattığı doğru. Bir anayasa reformuna ihtiyaç var. Özellikle muhalefetle oturup konuşmalı. Önceliğimiz Suriyedir. Eğer konu Meclis aritmatiği buna izin verseydi gündeme alırdık.

ELÇİ'NİN ÖLDÜRÜLMESİNİN SORUMLUSU PKK


Olay yargıya intikal etti. Olay yeri inceleme yaşanılan sıkıntıları hepimiz gördük. İki polisimiz şehit oldu, Elçi de orada yaşamını yitirdi. Bunun sorumlusu PKK'dır.

KILIÇDAROĞLU'NUN 'PKK'LI ARKADAŞLAR' İFADESİ

Herhalde sayın Kılıçdaroğlu sehven böyle bir ifade kullandı. Bu kullanılmaması gereken bir ifadedir.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Davutoğlu Rusya krizini değerlendirdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN