Provokasyon var tacizkâr bir geçiş

Giriş Tarihi: 7.12.2015
Provokasyon var tacizkâr bir geçiş

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Boğaz'dan geçen Rus savaş gemisindeki bir askerin omzunda füze ile görüntülenmesiyle ilgili, "Sadece provokasyon var, tacizkâr bir geçiş..." açıklamasını yaptı

Antalya'da AK Parti İl Danışma Merkezi Toplantısı'na katılan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İstanbul Boğazı'ndan geçiş yapan Rus savaş gemisinde bir askerin omzunda füze ile görüntülendiğininin hatırlatılması üzerine, "Provokasyon var, tacizkâr bir geçiş. Rus savaş uçaklarının izinsiz şekilde hava sahamızı ihlal etmesiyle, Rus savaş gemilerinin Boğaz'dan geçmesi çok farklı bir şey" dedi. Geçişlerin Montrö Boğazlar Sözleşmesi ile yapıldığını anımsatan Çavuşoğlu; ister Rus, ister başka milliyetten olsun gemilerin nasıl geçeceğinin kurallarının belli olduğunu vurguladı. Tehdit olarak algılanan durumlarda gerekli cevabın verileceğine dikkati çeken Çavuşoğlu, böyle bir durumun söz konusu olmadığının altını çizdi. Çavuşoğlu, "Rus savaş gemisinin üzerinde askerin, füzeyi ya da teknik olarak neyse uçaksavar gibi şeyleri göstererek geçmesi sadece provokasyondur. İnşallah münferit olur, doğru bir yaklaşım değil" diye konuştu. Çavuşoğlu, Rusya'nın Türkiye'ye yönelik ekonomik yaptırım kararları için de "'Türkiye'yi cezalandıracağız, cezalandırıyoruz' diye düşünüyorlarsa, bunda da yanılıyorlar. Bu sorunu oturup, konuşarak aşabiliriz, bu yöntemlerle değil" dedi.

ASKER EĞİTİMİ IRAK'IN TALEBİ
Çavuşoğlu, Türkiye'nin Bağdat Büyükelçisi'nin, Musul yakınlarında görev yapan Türk askerleriyle ilgili Irak Dışişleri Bakanlığı'na çağrılmasını da değerlendirdi. Çavuşoğlu, Türk askerinin Irak'taki yeni hükümet göreve başladıktan sonra Irak Savunma Bakanı'nın davetiyle bölgeye gittiğini belirtti. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım da Rus savaş gemisi ile ilgili olarak "Bu açık bir tahriktir. Üstelik Montrö Boğazlar Sözleşmesi'nin ihlali anlamına da gelir" dedi.

RUS YALANI BELGELENDİ

DAEŞ'in yerine sivilleri vuruyor

Rusya'nın Halep'in kuzeyinde gerçekleştirdiği hava saldırılarının, terör örgütü DAEŞ'i değil, Türkmenler ile muhalif grupları hedef aldığı ortaya çıktı. Muhalifler, DAEŞ'e karşı ne zaman başarı kazansa, Rusya, hava unsurlarını derhal o bölgelere yönlendiriyor. Rus hava operasyonları, PYD/PKK'ya da destek sağlıyor. Rusya Savunma Bakanlığı'nca 2 Aralık'ta düzenlenen brifingde de terör örgütü DAEŞ'in Türkiye'ye üç güzergahtan kaçak petrol aktardığı iddia edilmiş, rafineri olduğu öne sürülen tesislerin uydu fotoğrafları gösterilmişti. Güvenlik birimlerinin hazırladığı istihbarat raporlarına göre, Rusya tarafından vurulan noktaların petrol rafinerisi değil, buğday siloları ve su arıtma tesisi gibi sivil hedefler olduğu uydu fotoğraflarından tespit edildi. Rusya Savunma Bakanlığı da kendilerinden ısrarla bahse konu görüntülerin koordinatları talep edilmesine rağmen sessiz kalırken, bununla ilgili herhangi bir paylaşımda bulunmadı. Bu arada araştırmalar, Esad rejiminin, terör örgütü DAEŞ'in en önemli petrol müşterisi olduğunu da ortaya çıkardı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Provokasyon var tacizkâr bir geçiş
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN