Barzani'den Putin'in iddiasına sert yanıt

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani Türkiye’ye geliyor. Barzani'nin ziyareti öncesi Bölgesel Yönetim Başbakanı Neçirvan Barzani TRT KURDİ’ye verdiği özel mülakatta Rusya'nın 'Türkiye DAEŞ'ten petrol alıyor' iddiasına da cevap verdi. Barzani, "Rusya’nın delil diye yayınladığı videodaki yer Habur" dedi.

Giriş Tarihi: 8.12.2015 14:08 Güncelleme Tarihi: 8.12.2015 17:33
Barzani'den Putin'in iddiasına sert yanıt
Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani, Musul'a giden Türk askerlerine ilişkin de önemli br açıklama yaparak, "- Kürdistan'ın birçok yerinde Türkiye bize yardım etti. Süleymaniye ve Soran bölgesinde de bu kamplar daha önce kuruldu." dedi.

Türkiye bir süre önce Musul'daki kampa askeri sevkiyat yapmıştı. İşte konu ile ilgili Barzani'nin mesajları;

"DAEŞ'in Musul'daki varlığı bizim için büyük tehlikedir. O yüzden Musul'un özgürleşmesi için atılacak adımların arkasındayız. Türkiye askerinin gelişi, DAEŞ'e karşı belirlenen bir plan çerçevesinde yapıldı. Ankara ve Bağdat'ın bilgisi ve koordinasyonu ile gerçekleştirilmiştir. Bu Irak güçlerinin hazırlığında gerçekleşmiştir. Bu yeni bir şey değil, bu bir seneden fazladır yürütülen bir çalışma, DAEŞ ile savaş döneminde bu kamp kurulmuştur. Bütün Irak'ın iyiliği için atılmış bir adımdır. Türkiye'de gündeme gelen kamp, çoktan var. DAEŞ ile mücadelenin başlığı günden beri var. Kürdistan'ın birçok yerinde Türkiye bize yardım etti. Süleymaniye ve Soran bölgesinde de bu kamplar daha önce kuruldu."

"İslam dünyasının DAEŞ meselesi üzerinde çok ciddi durması gerek. İdeolojik ve fikri olarak da DAEŞ ile mücadele edilmesi gerek. İslam âlimlerinin şu ana kadar buna karşı ayaklanmış olmaları lazım. DAEŞ ideoloji ve fikriyle de savaşmak gerekiyor."

MUSUL'UN ÖZGÜRLÜĞÜNÜN ANLAMI BÜYÜK

"Musul'un kaderi, Irak'ın kaderiyle birliktedir. Kürdistan Bölge Yönetimi olarak, biz Musul'un özgürlüğü için üstümüze düşeni yapmaya her zaman hazırız. Irak ordusu bizden yardım isterse, biz hazırız. Buna dönük hazırlığımız var. Irak yönetimi ile bu konuda irtibat halindeyiz. DAEŞ'in varlığı Musul'da ilan edildi. O yüzden Musul'un özgürlüğü çok önemli."

"Türkiye bize DAEŞ ile mücadelede çok yardım etti. Askeri yardımda da bulundu. Peşmerge'yi eğitti. Ekonomimiz kötü gittiğinde yanımızda yer aldı. Bir daha fazlasını da bekliyoruz. Çünkü DAEŞ ile mücadelede birlikte hareket edeceğimiz önemli bir partnerdir."

PUTİN'İN İDDİASINA SERT YANIT

Geçen hafta Rusya bir video yayınladı ve Türkiye'nin terör örgütü DAEŞ'ten petrol aldığını iddia etti. Başbakan Barzani bu bilgilerin gerçeği yansıtmadığını belirtti:

"Delil diye yayınlanan videodaki yer Habur'dur, Halil İbrahim'dir. Bahsettikleri şehir Suriye'de bile değil. Eğer delilleri buysa, komik bir durum bu. Biz durumu protesto ettik, tepkimizi gösterdik. Konsolosluktan istedik ki bir komisyon kurulsun ve bu tahkikat yapılsın. Biz Türkiye ile petrol ticaretimizi açık bir şekilde her alanda paylaşmaya hazırız. Bütün süreci şeffaf bir şekilde yürütüyoruz. İsteyen bütün ülkeler, NATO, komisyon kurup, gelip inceleyebilir. Rusya'nın iddiaları tamamen asılsız…"

Türkiye ile Rusya arasında yaşanan gerilimden sonra gündeme gelen doğalgaz konusuna da değinen Neçirvan Barzani, "Türkiye ile enerji anlaşmalarımız ve işbirliğimiz yeni değil. Eskiye dayanan bir işbirliği. Petrol konusunda eskiye dayanan bir işbirliğimiz var. Şimdi de doğalgaz konusunda çalışmaya başladık. Türkiye bölge yönetiminden doğalgaz istedi ve yönetim de Türkiye'nin bu talebini karşılamak istiyor. Biz bu anlamda üstümüze düşeni yapmaya hazırız. Birkaç yıla yayılacak bir plan üzerine çalışıyoruz" dedi.

TÜRKİYE OLMASAYDI KOBANİ'NİN ÖZGÜRLEŞMESİ MÜMKÜN OLMAYACAKTI

"Kobani'nin özgürleştirilmesi, Türkiye olmadan mümkün değildi. Onu çok açık söylemek gerek. Peşmerge'nin orada mücadelesi ve etkisi çok büyük oldu. Peşmerge'nin oraya ulaşması da Türkiye'nin desteğiyle oldu. Gerçekten de Türkiye'nin desteği olmasaydı bu mümkün değildi."

ÇÖZÜM SÜRECİ TEKRAR DEVAM ETMELİ

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani çözüm sürecinin devam etmesi gerektiğini vurgulayarak barış için çalışmaların devam etmesi gerektiğini söyledi:

"Birkaç yıl öncesine kadar, şu an ben bir televizyona Kürtçe konuşuyorum ve bu bütün Türkiye'de yayınlanıyor, bu daha önce mümkün değildi. Bu bir kazanımdır. Çözüm süreci, silahların susması hem Türkler için hem Kürtler için büyük kazanımdır. Çözüm süreci tekrar devam etmelidir."

"Saddam döneminde biz tamamen özerktik. Saddam sonrası biz yeni bir Irak umuduyla Bağdat'a döndük. Irak'ın bütünlüğü, Irak'taki bütün halkların birlikte yaşayacağı bir sistemin içinde yer almak için mücadele verdik. Kürdistan bölgesi ve yönetimi bu konuda üzerine düşeni yaptı.

Neçirvan Barzani, Bölge Yönetimi Başkanı Mesut Barzani'nin yarın Türkiye'ye yapacağı ziyareti de değerlendirdi:

"Kürdistan Bölge Başkanımız, Türkiye'nin sayın Cumhurbaşkanı ve Başkanı ile gündemdeki konularla ilgili görüşmeler yapacaktır."

Neçirvan Barzani röportajı, bu akşam 18:25'te TRT Kurdi ekranlarında yayınlanacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Barzani'den Putin'in iddiasına sert yanıt
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN