Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ruslar'ın yaptığı çocukça

Giriş Tarihi: 8.12.2015
Ruslar'ın yaptığı çocukça

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, Boğaz'dan geçen Rus savaş gemisindeki askerin omuzunda füze ile durmasına tepki gösterdi: Çocukça şova ihtiyaç yoktu

Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığında dün gerçekleştirilen Bakanlar Kurulu, Rusya ile yaşanan gerilimi masaya yatırdı. Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, toplantının ardından düzenlediği basın toplantısında, İstanbul Boğazı'ndan geçen Rus savaş gemisindeki bir askerin omuzunda füze ile durmasını da değerlendirdi:
Biz o görüntüleri şova dönük görüntüler olarak algıladık. Böyle bir şova ihtiyaç yoktu. O görüntünün Türkiye'nin güvenliğini tehdit altına aldığı da açıktır. Orada Rus gemilerine karşı en ufak bir tehdit söz konusu değildir. Biraz da çocukça bir şov olduğunu ifade edeyim. Öncelikle büyükelçi davet edilmiştir. Ümit ederim ki Türkiye bir daha aynı durumla karşı karşıya kalmaz. Böyle bir şeyle de karşı karşıya kalırsak, bunların tedbirleri var tabii.
(Rusya'nın ekonomik yaptırımları) Biz krizi tırmandıran taraf olmayacağız. Kısa süre içinde sonlandırılması için gayret sarf ediyoruz. Rus tarafının atacağı adımlar varsa, Türk tarafının da atacağı adımlar vardır. Biz bu adımların atılmasından yana değiliz. Bizim de buna mukabil bazı tedbirleri ortaya koyma gereğimiz ortaya çıkmasın. Bunu isteriz.
Ekonomik olarak eğer Rus pazarları daralırsa, alternatif pazarlara yöneleceğiz. Türkiye nasıl telafi edileceğini biliyor. Aynı şekilde turizm alanında eğer Rus turistler Türkiye'ye gelmekten imtina ederse, bununla ilgili gerekli tedbirleri aldık. Başka ülkelerde de alternatif çalışmaları yaparız.
(Musul'daki Türk askerleri) Zamanın Musul valisinin daveti üzerine Türkiye, Peşmerge ve Musul Ulusal Muhafızları'nın eğitiminde aktif rol aldı. Türkiye, yeni oraya gitmiyor. Varlığı önemli şekilde 27 Eylül 2014'ten beri devam ediyor ve özellikle Başika kampıyla ilgili olarak da Mart 2015'ten bu yana Türkiye bu eğitimleri veriyor. DAEŞ'le mücadele için 2 bin 400 Kuzey Iraklı, Musul Muhafızı olarak eğitilmiştir.
TSK'nın oradaki varlığı abartılı ve maksadını aşan şekilde kamuoyuna yansımıştır. Irak hükümetinde de fevkalade ciddi hassasiyetleri ortaya çıkarmıştır. Hassasiyeti anlıyor, saygı duyuyoruz. Türkiye Irak'ın toprak bütünlüğüne saygı duyan bir durumdadır. Türkiye; DAEŞ ile mücadelede, Irak merkezi hükümetinin mücadelesine destek vermektedir.
Orada eğitim vermek için bulunan askerlerimiz, DAEŞ ile cepheye çok yakın bir mesafedeyken, maalesef Irak'ta Türkiye'ye hasmane tutum içinde bulunanların yaptığı açıklamaları esefle kınadığımızı ifade ediyorum.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ruslar'ın yaptığı çocukça
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN