Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Verilen sözler 15 ayda tutulacak

Giriş Tarihi: 8.12.2015
Verilen sözler 15 ayda tutulacak

Başbakan Davutoğlu, seçim vaatleri ve hükümetin reformlarını kapsayan 15 aylık eylem planını perşembe günü açıklayacak. İlk üç ayda emekliler, asgari ücret, işsizlik; 6 ayda, cemevlerine statü, gelir vergisi yasası, 15 ayda demokratik adımlar atılacak

Başbakan Ahmet Davutoğlu, perşembe günü seçim vaatleri ve hükümetin reformlarını kapsayan Acil Eylem Planı'nı ATO Congresium'da düzenlenecek görkemli bir törenle vatandaşa anlatacak. Özel görsellerle, verilen sözlerin nasıl ve hangi periyotlarda hayata geçirileceğini taahhüt edecek. Anlatılacak eylem planı 3, 6, 9, 12 ve 15 aylık periyotlar şeklinde takvime bağlandı. Takvime göre öncelikler listesi şöyle:

CEMEVLERİNE STATÜ: İmar ve belediye yasalarında yapılacak değişiklikle cemevlerinin statü sorunu çözülecek. Mevlevi Tekkesi, cemevleri bedava su, maaş gibi devlet imkânlarından yararlanmayı isteyip istemediklerine kendileri karar verecek. Bu konuda inisiyatif Alevi kanaat önderlerine bırakılıyor.

TAHKİM MERKEZİ: İstanbul Tahkim Merkezi 9 ay içinde hayata geçirilecek. Bilirkişilik müessesesi baştan aşağı değişecek, kürsüde uzman hâkimler yer alacak. Yatırımları destek için hem bürokratik hem vergi yükü hafifleyecek.

YENİ ANAYASA: Geçtiğimiz yasama döneminde belli ölçüde uzlaşma sağlanan sivil anayasa taslağı güncellenecek. Hükümet yeni bir çalışma yöntemi ile yeni anayasa yapımı önerisi getirecek.

ÖZGÜRLÜKLER: Düşünce ve ifade özgürlüğünün kapsamı genişletilecek. Türk Ceza Kanunu'nun bu kapsama yönelik maddeleri elden geçirilecek.

Vaatler için geri sayım başladı


ASKERİ YARGI:
Askeri Yargıtay ve Askeri Yüksek İdare Mahkemesi kapatılıyor. Asker, disiplin soruşturmalarını kendisi yapacak. Asker kişilerle ilgili adli konular Yargıtay'da, idari konular ise Danıştay'da kesin karara bağlanacak.


YOLSUZLUKLAR: Şeffaflık Yasası bu yasama döneminde yaşama geçirilecek. Sadece teorik anlamda değil, yolsuzluk yapılmasının engellenmesi için teknik tedbirler alınacak, cezalar ve yaptırımlar artırılacak.

PERSONEL YASASI: 657 sayılı memur yasası başta olmak üzere devlet personel rejimine 15 aylık süre içinde kapsamlı bir çalışmayla neşter vurulacak. Kamu çalışanlarının özlük hakları, statüsü, performansı ile beraber değerlendirilecek. Artık asli-sürekli işler taşerona yaptırılmayacak. Mevcut taşeron işçiler kademeli olarak kadroya alınacak.

'GELİR ARTIRILACAK'

Hükümetin ekonomik alanda yapacakları ise şöyle:
Asgari ücret yılbaşında bin 300 lira oluyor. İş dünyasının yükünü hafifletmeye dönük adımlar yaşama geçirilecek. Gelir Vergisi Yasası ile Vergi Usul Yasası yeniden ele alınacak. Kişisel Verilerin Korunması Yasası yaşama geçirilecek. Vergide istisna ve muafiyetler azaltılacak. Ayrıca imar rantları yani gayrimenkul değer artış kazançları vergilendirilecek.

Yeni yıldan itibaren tarım Bağ-Kur'luları hariç bin liranın altında maaş alan emekli kalmayacak. Tüm emeklilere ayda 100 lira, yılda bin 200 lira ek ödeme yapılacak. Emeklilerin aylık 250 lira taksitle ev almaları sağlanacak.

Ailenin ve çocukların ekonomik ve sosyal hayattan faydalanmalarını sağlayacak aile sosyal destek programı hayata geçirilecek. Bütün anneler doğum hediyesi programı kapsamında ilk çocuk için 300 lira, ikinci çocuk için 400 lira, 3 ve üzeri çocuklar için 600 lira alacak.

İlk kez iş bulan gençlerin maaşı bir yıl boyunca devlet tarafından ödenecek. Lise ve üniversite mezunu gençlerin genel sağlık sigortası borçları siliniyor. İstihdam ve işgücü piyasasına dönük yapısal düzenlemeler yaşama geçiriliyor. İş güvencesi ile birlikte ele alınacak Kıdem Tazminatı Fonu kurulmasına yönelik çalışma tamamlanacak.

Kadın istihdamı, doğum izinlerine yönelik düzenlemeler 3-6 aylık plan içinde yaşama geçirilecek. Kadın girişimcilere 100 bin liraya kadar, 5 yıl vadeli kullanacakları krediler için Kredi Garanti Fonu aracılığıyla yüzde 85 oranında kefalet sağlanacak. Doğum nedeniyle ücretsiz izinde geçen süreler kıdemde kullanılabilecek.

Polislerin bin 2200 olan ek göstergeleri 3 bine çıkarılıyor. Emniyet hizmet tazminatı yüzde 25 artırılıyor. Askeri öğrencilerin harçlığı da 400 liraya çıkıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Verilen sözler 15 ayda tutulacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN