Bakanlara ortam dinlemesi

Giriş Tarihi: 11.12.2015 14:29 Güncelleme Tarihi: 11.12.2015 14:37
Bakanlara ortam dinlemesi

Fetullahçı Terör Örgütü'nün () 17 Aralık sürecinde başbakan ve bakanları nasıl izlediği ve dinlediği ortaya çıktı.

Örgütün bakanları "Obzer"le takibe aldığı belirlendi. Buna göre; örgüt, yapılanın anayasal bir suç olduğunu bildiği için takibi Amerika'dan gelen ihbarla başlattı. Kendilerine yakın hakimlerden IMEI numarasıyla sahte isimler üzerine dinleme ve izleme izni aldı. Emniyetteki örgüt üyeleri sayesinde, örtülü ödenekten gelir elde edildi. Bu gelirle tam donanımlı "Obzer" araçlar satın alındı ve takip gerçekleştirildi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talimatıyla EGM/ KOM Daire Başkanı Mehmet Yeşilkaya, yardımcısı Osman Balcı ile dönemin KOM Daire Suç Gelirleriyle Mücadele Şube Müdürü Alparslan Çalışkan'ın da aralarında bulunduğu 27 kişi gözaltına alınmıştı. Şüpheliler İstanbul Emniyeti'nde sorguya alındı.Bazı şüpheliler, yasal olarak bir avukatla ifade verme hakkına sahipken iki ya da üç avukat isteyerek ifade krizi yarattı. Sorguya ilk olarak 17 Aralık'ın projecisi olarak tespit edilen Yeşilkaya alındı. 16 Aralık sabahı İstanbul'a geldiği ve dönemin İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın'ın yanı sıra birçok süt düzey polis ve yargı mensubuyla görüştüğü tespit edilen Yeşilkaya, bu yönde yöneltilen sorulara karşı susma hakkını kullandı.Görüntü ve dinleme log kayıtlarını emniyet envanterinden sildikleri yönündeki sorulara karşı çıktı ve bu suçlamaları reddetti.

Bu soruşturma kapsamında İçişleri Bakanlığı ve mülkiye müfettişlerinin hazırladığı raporlarda örgütün darbe için nasıl bir kumpas kurduğu ve bakanları takibe aldığı ortaya çıktı.İşte kumpasın aşamaları:

* Başbakan ve bakanları hedef aldılar. Erdoğan'ı, çocukları ve danışmanları üzerinden, kendilerine yakın hâkimlerden aldıkları sahte isimli dinleme kararlarıyla izlediler.

* Amerika'dan, örgüt üyelerine ait olduğu belirlenen 2 ayrı teknoloji ve bilişim şirketinden "Huricane" ve "Sahack" IP kodlu bilgisayarlardan KOM Daire'ye ihbarlarda bulundular.

* Bu ihbarları gerekçe göstererek bakanların cep telefonlarının IMEI numaralarına sahte isimlerle dinleme izni aldılar. Bakanları örgüt üyesi ve kurye olarak gösterdiler. Obzer araçlarla takip ettiler.

* Örgüte üye eski emniyetçiler, Obzer ve bir takım dinleme araçlarının temini için örtülü ödenekten faydalandı.Obzer masrafını, yemek ve şube masrafı gösterdiler.Bu takipleri, rapor haline getirip sözde yolsuzluk örgütü dosyasına koydular.Amaçlarına ulaşamayınca da Emniyet Genel Müdürlüğü'nün bilgi ve işlem ağına kaydolan bu görüntülerin log kayıtlarını silmeye çalıştılar ama yakalandılar. Kayıtlar, bilişim uzmanlarınca kurtarılıp geri getirildi.

* Bu kayıtlar, projenin uygulama ayağında bulunan ve başını dönemin Mali Şube Müdürü Yakup Saygılı ile Nazmi Ardıç'ın çektiği ekip tarafından medyaya servis edilmişti.İkili tutuklu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bakanlara ortam dinlemesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN