Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Daha önce neredeydiniz?

Giriş Tarihi: 11.12.2015
Daha önce neredeydiniz?
Cumhurbaşkanı Erdoğan El Cezire televizyonunun Arapça kanalına özel röportaj verdi. Başika kampındaki Türk askerleriyle ilgili Irak'la yaşanan gerginliğe değinen Erdoğan, şunları söyledi:
(Irak Başbakanı) Haydar İbadi 2014'te Türkiye'yi ziyaretinde, bizden, kendilerinin eğitim amaçlı talepleri oldu. Bunun üzerine Başika'da bir kamp kurduk. Bunların hepsinden bigileri var, haberleri var. Şimdi adama sormazlar mı? O Başika kampı kurulduğu zaman neredeydiniz? O günden bugüne hiç sesiniz çıkmadı, şimdi bölgedeki gelişmeler üzerine böyle bir adım atıyorsunuz.
Bugün biz tam manasıyla mezhepçiliğin karşısında olan bir ülkeyiz. Burada mezhepçiliği yapanlar bellidir. Kimdir? İran'dır, Irak'tır. Irak şu anda mezhepçilik başlığında İran ile maalesef işbirliği halindedir. Bu işbirliği aynen Suriye'de de devam ediyor. Suriye'deki sıkıntının altında ne yatıyor? Yine mezhepçilik yatıyor.

Özellikle Kuzey Irak'taki yönetim birçok haklarını kaybemiş durumda. Bunların haklarının verilmesi lazım. Bölgede yaşayan Araplar yine birçok haklarını kaybetmiş durumdalar. Adil bir yönetim anlayışını göremiyoruz şu an Irak'ta. Bundan dolayı da halkın ciddi bir kısmı endişe içinde.

Daha önce neredeydiniz?


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Daha önce neredeydiniz?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN