Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Reformlarda muhatap toplumun tamamı

Başbakan Davutoğlu muhalefet partilerine çağrı yaptı: Meseleyi şahsileştirmeden partisel ya da siyasal farklılıklar zeminine oturtmadan yeni anayasayı yapalım

Giriş Tarihi: 11.12.2015
Reformlarda muhatap toplumun tamamı
Başbakan Ahmet Davutoğlu, ATO Congresium'da düzenlenen görkemli bir törenle 64'üncü hükümetin eylem planını açıkladı. Eylem planı; icraatlar ve reformlar başlığı altında iki bölümden oluşuyor. 216 vaat ve reform adımının yer aldığı planda, vaatler 1 haftalık, 3 aylık ve 6 aylık olarak takvimlendirildi. Reformlar için de 3 aylık, 6 aylık ve 1 yıllık olmak üzere takvim bulunuyor. Davutoğlu, eylem planını şöyle anlattı:

DAHA GÜÇLÜ TÜRKİYE:
Daha adil, daha müreffeh, daha güçlü, daha özgür ve daha demokratik Türkiye idealiyle geleceğe yürüyeceğiz. Hükümet programımızı bu anlayışla hazırladık. Eylem planımızı bu anlayışla bugün, size sunuyoruz. İlk 1 yılda gerçekleştireceğimiz reformları bu anlayışla hazırladık.

Reformlarda muhatap toplumun tamamı

MAZERET ÜRETMEYECEĞİZ:
Bölgemiz büyük bir istikrarsızlığın pençesinde, krizlerle, çatışmalarla boğuşuyor. Ülkemizi bu yangından uzak tutmak için yoğun bir mesai harcarken, diğer yandan da sizlere verdiğimiz vaatleri bir an bile geciktirmeden yerine getirme kararlığındayız. Hani güzel bir deyiş vardır, "Bir yandan şeytan taşlayacağız ama bir yandan da tavaf etmeyi ihmal etmeyeceğiz." Zamanı durdurmadan, saati durdurmadan, büyük krizleri yönetirken bile odağımızı kaybetmeden, Türkiye'yi büyütmeye çalışıyoruz. Hiç bir zaman mazeret üretmedik, üretmeyeceğiz. Bütün Bakanlar Kurulu, AK Parti grubu ve ben bizzat bu reformları hem takip edeceğiz hem de bunların sorumluğunu üstleneceğiz. Takvimimiz bellidir. Bakanlarımız, kamuda, yönetimdeki herkes bu eylem planı ve reform paketini yol haritası olarak önüne alacak.

MUHATAP TOPLUMUN TÜMÜ:
Eylem planımızı milletimizin talep ve istekleri doğrultusunda hazırladık. Tek amacımız milletimiz ve devletimizin birlikte güçlenmesi. Her eylemimizin, her reformumuzun muhatabı toplumun tamamıdır.

YENİ ANAYASA:
Önümüzde sadece bizim taahhüdümüz, sadece bizim emeğimiz ve Meclis'teki gücümüzle çözemeyeceğimiz bir mesele var; 'anayasa'. Bütün toplumun el ele vermesi ve birlikte çözmesi gereken yeni anayasa. Bugünkü Meclis tablosu demokratik, sivil bir anayasanın AK Parti oylarıyla yapılmasına imkan sağlamıyor. Ama biz anayasayı değiştirecek mutlak bir çoğunluğa sahip olmuş olsaydık da diğer partilerle ve toplumun her kesimiyle birlikte yapılmasını ilkesel olarak benimserdik.

MUHALEFETE ÇAĞRI:
Meseleyi şahsileştirmeden, meseleyi partisel ya da siyasal farklılıklar zeminine oturtmadan bütün genel başkanlara bir kez daha çağrıda bulunuyorum. Gelin, hepimizin yüz karası olan bu darbeler tarihinden kalan 12 Eylül anayasasını birlikte tarihe tevdi edelim, onun yerine birlikte hep beraber hepimizin gurur duyacağı, çağdaş, demokratik, özgürlükçü bir anayasayı çıkaralım. İlk fırsatta muhalefet parti genel başkanlarıyla bir araya gelmeyi istiyorum. Bu mesele, kimsenin tek başına ele alabileceği bir mesele değildir.

DÖRT KONU:
Bir, yüksek yargıda dağınıklığı giderelim. İki, HSKY'yı yeniden yapılandıralım. Hakimler Yüksek Kurulu ve Savcılar Yüksek Kurulu kuralım. CHP ile yürütülen istikşafi görüşmelerde bunların bir kısmında mutabık kalınmıştı. Üç, yargı üst denetiminin oluşumunda TBMM'nin rol��nü güçlendirelim. Dört, özel üniversitelerin kurulmasında ve yurtdışındaki üniversitelerin Türkiye'de, Türkiye'deki üniversitelerin de yurt dışında faaliyet göstermelerine imkan tanıyacak düzenlemeleri yapalım.

AYLAN BEBEK:
Kim olursa olsun, hangi coğrafyada olursa olsun çocuklara zulüm edenler en büyük insanlık suçunu işlemişlerdir ve nerede, hangi coğrafyada olursa olsun o çocukların gözyaşını dindirmek, yetimlere sahip çıkmak bize Ulu Peygamberimizden en büyük nasihattir. Herkes Aylan bebeği unutsa, biz Aylan bebeği unutmayacağız. Kimileri bu garipleri, bu çocukları 'Ateşin altına geri gönderelim' diye çağrı yaparken biz ateş altındaki bütün çocukların, bu devletin, Türkiye devletinin şefkat ve merhamet çınarı altında yetişmeleri için elimizdeki her imkanı kullanacağız."

YARGIYA NEŞTER
1 yılık reformların içinde Yargıda yapılacak düzenlemeler de yer aldı. Öne çıkanlar şöyle:
Yargı mensupları için de mesleki etik ilkeleri belirlenecek.
Bilirkişilik kurumu yeniden ele alınarak müstakil bir bilirkişilik kanun tasarısı hazırlanacak.
İş mahkemelerinin yapısı ve işleyişi gözden geçirilecek.
Adli ve idari yargıda istinaf mahkemeleri en geç 6 ay içinde hayata geçirilecek.
Uzayıp giden yargılama sürelerine son verilecek. İdeal süreler belirlenecek mahkeme ve savcıların bu sürelere uymaları sağlanacak.

3 AYLIK REFORMLAR
Tarihsel kahramanların belgesel, dizi ve filmlerinin yapılması, bilgisayar oyunları üretilmesi teşvik edilecek.
Elektronik T.C. kimlik kartları dağıtılacak
Siyasi etik kanunu çıkarılacak.
Siyasi partilerin seçim kampanyalarının şeffaflaştırılması, vekil ve belediye başkan adaylarına yapılacak yardımların kendi hesaplarına yapılması için düzenleme yapılacak.
Parti bağışları internetten ilan edilecek. Siyasetin finansmanının şeffaflığı artırılacak.
Geleneksel irfan merkezleri ve cemevlerine hukuki statü tanınacak.
Roman vatandaşların eğitim, iskan ve istihdam sorunları çözülecek.
Vatandaşların kişisel verilerinin korunması güvenceye alınacak.
Darbe dönemi mevzuatları gözden geçirilecek.

6 AYLIK REFORMLAR
TBMM İnsan Hakları Komisyonu, İnsan Hakları Kurumu etkinleştirilecek.
Bilirkişilik yeniden ele alınacak.
Ülke genelinde ideal yargılama süreleri belirlenecek.
İş mahkemeleri gözden geçirilecek.
Siber güvenlik altyapısı kurulacak.
Yükseköğretim Kanunu hazırlanacak, Yükseköğretim Kalite Kurulu kurulacak.
Eğitim fakülteleri yapılandırılacak.
Sağlıkta yerli ilaçların fiyatlandırma ve ruhsatlandırma süreçleri iyileştirilecek.
Yabancı beyin göçü için Turkuaz Kart sistemi hayata geçecek.
Büyükşehir kanunu gözden geçirilecek.
Şehirlerde kişi başı yeşil alan miktarı artırılacak.

1 YILLIK REFORMLAR
Yeni seçim kanunu hazırlanacak.
Siyasi Partiler Kanunu hazırlanacak.
Sivil Toplum Kanunu, Devlet Sırrı Kanunu çıkarılacak.
Noterlik yeniden yapılandırılacak.
Kamu personel rejimi reformu yapılacak.
Profesyonel sınır birliği kurulacak.
Yerel yönetimlerde hesap verilebilirlik artırılacak.
KPSS'ye alan sınavı da getirilecek.
Müfredat güncellenecek.
Üniversite sınavları birden fazla yapılacak.
Daha önce kamuoyuyla paylaşılan 25 dönüşüm programı etkin şekilde takip edilecek.
Hayvan hakları korunacak.
Tarihi dokusu zengin şehirlerin kimlikleri ortaya çıkarılacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Reformlarda muhatap toplumun tamamı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN